Петкова: Можем да реализираме АЕЦ „Белене“ до 7 – 8 години
Енергийният ни министър подчерта, че в бъдеще на България ще й трябват нови базови мощности

© ECONOMIC.BG / eu2018bg
Проектът за АЕЦ "Белене" може да се реализира до 7-8 години, ако се даде старт. Това каза в сутрешния блок на БНТ енергийният министър Теменужка Петкова. Тя добави, че правителството цели до края на годината да разработи процедурата за избор на стратегически инвеститор за енергийната централа и да започне да търси партньор.
Според Петкова най-работещият сценарий за реализацията на АЕЦ "Белене" е реализация на активите. "Това е така, защото отиваме към варианта, заложен още в началото на проекта. Имаме диверсифициране на пазарния риск, реализацията на проекта е единственият начин да възстановим всички извършени до момента разходи, да гарантираме енергийната си сигурност в дългосрочен аспект", обясни тя.
Енергийният министър обясни какви са и другите варианти за електроцентралата, които обаче не са достатъчно добри за България. Единият е да не се предприема нищо по отношение на оборудването и активите, които България притежава.
"Близо 3 млрд. лева са парите на българските данъкоплатци, които са вложени в този проект през годините. Ако този вариант се реализира и се върви по линията, че са дадени едни пари и няма нужда да се дават допълнителни, това би бил най-негативният вариант", каза Петкова.
Тя обясни нуждата от АЕЦ "Белене" с това, че ще има нужда от нови базови мощности не само в България, но и в целия регион на Балканите. "Ако ние не използваме това оборудване и активите, които притежаваме на площадката на АЕЦ "Белене" и всички лицензионни документи във връзка с този проект, това означава, че ние ще пропуснем една възможност с разрешаване на въпроса с енергийната ни сигурност", заяви Петкова.