Петролът чака Иран и Украйна да определи посоката си
Инвеститорите не откъсват поглед от разменящите се заплахи между Русия и САЩ

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Цените на петрола на азиатските борси се успокоиха след волатилното начало на търговската сесия в понеделник, предава Reuters. Рекордното покачване и бързи спадове през последните седмици се дължат на нестихващата криза в Украйна и все още неясното бъдеще за иранския петрол на пазара.
Инвеститорите не откъсват поглед от разменящите се заплахи между Русия и САЩ, които ако се изпълнят, могат да нарушат доставките и да затегнат пазарите. Което пък кара анализаторите да смятат, че цената за барел скоро може да надмине 100 долара. Същевременно все още няма окончателно решение дали преговорите за съживяване на ядреното споразумение между САЩ и Иран от 2015 г. вървят добре, или зле. В петък цената на петрола се понижи именно заради положителни новини по темата.
Фючъpcитe нa пeтpoлa copт Бpeнт и амepиĸaнcĸия лeĸ cypoв пeтpoл (WТІ) поскъпнаха с повече от 1 долар за барел в началото на търговията, а впоследствие това поскъпване бе компенсирано, след като се появиха новини за възможна среща между Вашингтон и Москва, в която да се обсъди деескалация на напрежението в Украйна.
С отварянето на борсата в Азия европейският нефт се изкачи до 95 долара за барел, след което обаче се понижи до 93.39 долара за барел. Aмepиĸaнcĸият пeтpoл след няколко спада и покачвания се стабилизира на 91.14 долара за барел.
Междувременно високопоставени служителите на ЕС са заявили в късните часове на петък, че договорката за съживяване на ядреното споразумение с Иран от 2015 г. е „много близко“. След като обаче информацията не беше потвърдена през уикенда, инвеститорите не бяха повлияни от новината.
Истината е, че има толкова голям политически натиск, от толкова много страни, че не се знае вече на кое ще реагират пазарите“, коментира пазарният анализатор от National Australia Bank Баден Мур.
Анализаторите споделят, че пазарът ще остане стегнат, дори и да се добавят още количества петрол, които да идват от Иран, което пък е добра новина за инвеститорите.