Възможността Иран да излезе на пазара потопява петрола
Инвеститорите са разтревожени от възможността за съживяване на ядреното споразумение между САЩ и Иран от 2015 г.

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Петролът увеличи загубите си в петък и се насочва към седмичен спад, тъй като инвеститорите очакват пробив при преговорите за съживяване на ядреното споразумение между САЩ и Иран от 2015 г. Възможността държавата да излезе отново на пазара и да продава своя нефт засенчи опасенията от възможно прекъсване на доставките, произтичащо от напрежението в Украйна, предава Reuters.
Фючърсите на петрола сорт Брент паднаха с 0.7% до 92.32 долара за барел, удължавайки негативната серия от понижения. Вчера търговията затвори с 1.9% надолу. Американският лек суров петрол (WTI) също се понижи с 0.7% до 91.05 долара за барел, след като спадна с 2% през предходната сесия.
След като и двата бенчмарка достигнаха 7–годишен рекорд, сега са се насочили към първия си седмичен спад от девет седмици на фона на позитивните съобщения, че преговорите между САЩ и Иран вървят добре.
Висши дипломати съобщиха, че проектоспоразумението очертава последователност от стъпки, които в крайна сметка ще доведат до освобождаване от петролни санкции. Ако това се случи, означава че на пазара на петрол ще се върнат дневно по около 1 милион барела петрол, което силно притеснява инвеститорите, които се надяваха кризата в Украйна да затегне още доставките и цената на „черното злато“ да се покачи до 100 долара за барел.
Перспективите пред цената на суровия петрол са да тръгне надолу, ако сделката се случи, освен ако страните не оставят темата отворена и преговорите влязат в задънена улица. Тогава е възможно да се наблюдава покачване“, коментира Вандана Хари, основател на компанията за анализи на петролния пазар Vanda Insights.
Все пак анализаторите не очакват цените да паднат „много“ или „рязко“ в близко бъдеще, дори с перспектива за повече ирански петрол, тъй като Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, заедно наречени ОПЕК+, се борят да постигнат целите си за производство.
„Петролните пазари са уязвими към възможни прекъсвания на доставките, тъй като глобалните запаси се движат близо до седемгодишни дъна. Свободният капацитет на ОПЕК+ също е под въпрос, така че странична помощ може и да е полезна“, казва анализаторът на Commonwealth Bank (CBA) Вивек Дар.
Той добавя, че търсенето на петрол се възстановява, след като икономиките се съвземат от кризата, което означава още повече доставки. „Именно заради това Брент ще се движи в диапазон 90-100 долара за барел, а ако напрежението между Русия и Украйна ескалира, тогава ще надхвърли тези стойности“, посочва Дар.