Петролът тръгна надолу заради слабостта на Китай
Нарастващите нови COVID инфекции в Япония и други големи консуматори също оказва натиск на цените

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Цените на петрола паднаха с близо 1.5% в ранната азиатска сесия днес, след като официалните данни показаха, че производителността на рафиниране и икономическата активност се забавиха в Китай. Суровият петрол Брент поевтиня с 1.2% до 69.75 долара за барел. Американският лек суров петрол поевтинява с 1.3% до 67.35 долара за барел.
Фабричното производство и продажбите на дребно се забавиха рязко през юли в Китай, като пропуснаха очакванията на анализаторите, тъй като новите огнища на COVID-19 и наводненията засегнаха бизнес активността.
Слабостта на фючърсите на петрола вероятно е предизвикана от по-слабите от очакваните данни за растежа в Китай, който е основен потребител на петрол“, каза Келвин Уонг, пазарен анализатор в CMC Markets в Сингапур. „Като цяло разказът за върховия растеж в световен мащаб е пресилен.“
Преработката на суров петрол в Китай миналия месец също падна до най-ниското ниво на дневна база от май 2020 г., тъй като независимите рафинерии намаляват производството на фона на по-строгите квоти, увеличаването на запасите и спадащите печалби. Китай е най-големият вносител на петрол в света, припомня Reuters.
В Япония, четвъртият по големина вносител на нефт в света, много анализатори очакват скромен икономически растеж през текущото тримесечие, тъй като новите ограничения за справяне с инфекциите натоварва разходите на домакинствата.
Очакваме растежът да остане под натиск през третото тримесечие, тъй като разходите и производството продължават да страдат на фона на смущенията от пандемията“, казва Moody's.
Международната енергийна агенция в четвъртък заяви, че нарастващото търсене на суров петрол е обърнал курса си през юли и се очакваше да се увеличи с по-бавни темпове през останалата част от 2021 г. поради нарастващите COVID инфекции от силно заразния щам Delta.