4 професионални сфери, които изкуственият интелект няма да завземе
Технологията ще промени изцяло пазара на труда в бъдеще

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 1 мин.
„Вярвам, че изкуственият интелект (AI) ще промени всичко в историята на човечеството, повече и от електричеството“. Това казва в интервю за CNBC специалистът по компютърни науки Кай-Фу Лий, сдобил се през годините с прозвището „оракул на AI”. Бивш вицепрезидент на компании като Apple, Microsoft и Google, днес то оглавява китайската фирма за рисков капитал Sinovation Ventures. Според него възходът на изкуствения интелект ще промени драстично пазара на труда, повлиявайки много работници по света.
Има обаче четири вида професионални направления, които ще останат незасегнати от революцията на AI технологиите, смята Лий. Ето и кои са те:
1. Творческите професии
В тази категория влизат учени, писатели и художници например. Според Лий те няма как да бъдат засегнати от технологията по простата причина, че на изкуствения интелект трябва да му се заложи цел, която да оптимизира, но той „не може да измисля“.
2. Комплексни и стратегически провесии
Тук влизат работните места на изпълнителни директор, дипломати, икономисти. Сложните изисквания към тях надхвърлят това, което изкуственият интелект и технологиите могат да обработват.
3. Професии, свързани с емпатия
Тази категория включва учители, бавачки, лекари. Лий обръща внимание, че тази категория е много по-голяма от останалите. „Тези работни места изискват състрадание, доверие и съпричастност, каквито изкуственият интелект не притежава“, изтъква експертът.
4. Все още неизвестни професии
Все по-масовото внедряване на изкуствения интелект ще доведе и до създаването на много нови работни места като такива за наблюдение и координиране на тези машини. Автономните камиони ще се управляват сами и въпреки че няма да се нуждаят от индивидуални шофьори, ще е необходим оператор на флота например.