Програма „Цифрова Европа“ получи одобрението на ЕП и Съвета на ЕС
Това обяви еврокомисар Мария Габриел по време на конференцията Sofia CyberSec 2019

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Красимир Свраков
Европейският парламент (ЕП) и Съветът на ЕС снощи одобриха новата програма „Цифрова Европа“ с бюджет за 9 млрд. евро. Това обяви еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел по време на международната конференция Sofia CyberSec 2019, организирана от Дигитална национална коалиция (ДНК), сайта Economic.bg и сп. „Икономика“, която се провежда в Sofia Tech Park.
От всички средства по програмата 2 млрд. евро са заделени специално за киберсигурност, като целта е чрез тях да се подобри експертизата и комуникацията както в националните държави, така и помежду им.
„Киберсигурността засяга всички нас – потребителите, институциите, бизнеса. Това е въпрос, който стои все по-високо в дневния ред“, изтъкна Мария Габриел. Доказателство за думите ѝ са и подетите от Европейската комисия (ЕК) законодателни инициативи в областта. Еврокомисарят даде пример с двата най-важни документа – Директивата МИС (за Мрежова информационна сигурност) и Акта по киберсигурност.
Директивата МИС вече се прилага в държавите членки, след като процесът по нейното въвеждане бе финализиран по време на българското Европредседателство. Тя задава правилата и възможностите за бърза реакция на националните екипи по киберсигурност и тяхната координация.
Актът за коберсигурност пък поставя първата правна рамка в ЕС за сертифициране на онлайн услугите и продуктите. Това, по думите на Мария Габриел, ще помогне на потребителите да са сигурни в това, което ползват, а на индустрията ще спести административна и финансова тежест. Идеята е, че получи ли сертификат в някоя държава членка, след това компанията може да го ползва автоматично в целия ЕС, обясни комисарят.
Общността очевидно се е активизирала в сферата на законодателството, но „ЕС все още изостава в инвестициите, а и в потреблението“, коментира още Габриел. Тя посочи, че пазарът не е толкова развит в сравнение с този на другите континенти. В САЩ и Китай например се дават неколкократно повече публични средства и за киберсигурност, и за изкуствен интелект.
Надеждата е, че това ще се промени с двете нови програми - „Цифрова Европа“ и „Хоризонт Европа“. А целта е да се даде тласък на практическото приложение на разработките. Предвидени са и средства за подобряването на IT уменията, включително на тези по информационна сигурност.