Първият хотел в Космоса ще отвори през 2027 г.
В ресторанта му ще се сервира „космическа храна“, например лиофилизиран сладолед

© ECONOMIC.BG / Orbital Assembly Corporation/Webpage
Ако си мечтаете за интересни дестинации за пътуване докато сте заключени вкъщи по време на пандемията, вероятно най-често фантазирате за плажовете на Бали или за каналите на Венеция, но скоро пътешествието и престоят в Космоса също могат да бъдат възможни. Още през 2019 г. калифорнийската компания Gateway Foundation прави планове за хотел в стил круизен кораб, който един ден да се носи над атмосферата на Земята.
Преди години т.нар. станция-хотел Von Braun със своята футуристична концепция, състояща се от 24 модула, свързани с асансьорни шахти, които съставляват въртящо се колело, обикалящо около Земята, трябваше да заработи напълно до 2027 г.
Само няколко години напред и хотелът вече има ново име – станция Voyager. Тя ще бъде построена от Orbital Assembly Corporation, нова строителна компания, управлявана от бившия пилот Джон Блинкоу, който също оглавява Gateway Foundation. В скорошно интервю за CNN Travel Блинкоу обясни, че има закъснения заради ситуацията с коронавируса, но се очаква строителството на космическия хотел да започне през 2026 г., а година по-късно може да посрещне и първите си гости.
"Опитваме се да накараме обществеността да осъзнае, че тази златна ера на космическите пътувания е съвсем близо. Тя идва, и то доста бързо“, казва Блинкоу.
Хотел като никой друг
Изображенията за това как може да изглежда хотела предполагат интериор, който не се различава от този на луксозен хотел на Земята, но гледката, която ще предлага ще е впечатляваща и определено ще е „извън този свят“.
Когато първоначалният дизайн беше обявен преди няколко години, Тим Алатер, старши архитект в Orbital Assembly Corporation, заявява пред CNN Travel, че естетиката на хотела може да се разглежда като пряк отговор към филма на Стенли Кубрик „2001: Космическа одисея“. Тогава той коментира, че представеният дизайн във филма е пример за това какво да не се прави.
„Мисля, че целта на Стенли Кубрик е била да осветли разединението между технологиите и човека и съвсем съзнателно, станцията и корабът са представени много стерилно и извънземно.“
Вместо това, Алатер и екипът му искат да бъдат по-близо до всичко земно чрез топли апартаменти и шикозни барове и ресторанти. Гостите ще бъдат в Космоса, но все пак ще се наслаждават на обикновените легла и душове. Това не означава, че хотелът ще игнорира космическите новости. Плановете са да се сервира традиционна „космическа храна“ в ресторанта на хотела, например лиофилизиран сладолед. Освен това ще се предлагат развлекателни дейности, които „ще подчертават факта, че сте способни да правите неща, които не можете да правите на Земята“, според Алатер.
"Поради безтегловността и намалената гравитация ще можете да скачате по-високо, да вдигате различни неща или да бягате по начини, по които не можете на Земята."
Как ще работи?
Алатер казва, че въртящото се колело ще работи, за да създаде симулирана гравитация.
"Станцията се върти, изтласквайки се извън периметъра си“, обяснява той.
Алатер обяснява, че близо до центъра на станцията няма изкуствена гравитация, но отивайки към външната страна на станцията, усещането за гравитация се увеличава.
Оригиналното име на хотела е избрано, защото концепцията му е вдъхновена от 60-годишния дизайн на Вернер фон Браун, авиокосмически инженер, който е пионер в ракетните технологии, първо в Германия, а по-късно и в САЩ. Докато живеел в Германия, фон Браун участвал в нацистката програма за разработване на ракети, така че кръщаването на космическия хотел на него е било противоречив избор. Блинкоу казва, че и заради това името е леко променено.
"Станцията всъщност не е посветена на него. Тя се основава на неговия дизайн и ние харесваме неговия принос към науката и космоса", казва Блинкоу. "Но станция Voyager е много повече от това.“
Космическият туризъм става все по-актуална тема и има няколко компании, които се опитват да го реализират - от Virgin Galactic до SpaceX на Илон Мъск. Системата StarShip на SpaceX би могла да помогне за извеждането на станцията Voyager в Космоса.
„Не можем да наречем SpaceX наш партньор, но в бъдеще се надяваме да работим с тях“, споделя Блинкоу.
Засега космическият хотел не рекламира цените за стая, но се предполага, че ще е доста солидна. Virgin Galactic, например, планира да изстреля пътници в суб-орбиталното пространство при цена от 250 000 долара на човек на пътуване. Въпреки това екипът зад станция Voyager заявява, че се надява в крайна сметка да направи престой в хотела еквивалентен на "пътуване с круиз или пътуване до Дисниленд".
"Култура на космически кораби"
Докато станция Voyager е може би най-яркият от проектите на Orbital, всъщност това е само една част от техните космически амбиции. Екипът се надява да изгради изследователски станции и да стартира космически туризъм и възможности за търговия. Също така се надяват, че правителствени или частни компании могат да използват модулите им за обучение на екипажи, „които се насочват към Марс, Луната и отвъд нея“.
Следващият етап от извеждането на станцията „Voyager“ в Космоса, е привличането на повече инвеститори. Тестовете също продължават.
„Целта ни е да допринесем за създаването на нова култура, където хората да пътуват в Космоса, да живеят в Космоса и да работят в Космоса, и да искат да бъдат в Космоса. И ние вярваме, че има търсене за това“, казва Алатер.