Русия забавя плана „газ за рубли“
Централната руска банка, „Газпром“ и правителството трябва да представят програма за смяната на валутата

© ECONOMIC.BG / БТА
Русия няма да иска от купувачите на руски газ да започнат незабавно да плащат в рубли, като вместо това обещава по-плавен преход. Страната ще разшири списъка на стоки, които изнася за други страни и за които също ще изисква плащане в собствената ѝ валута, съобщава Reuters, цитирайки говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.
Президентът Владимир Путин миналата седмица издаде заповед „неприятелските страни“ да плащат за руския газ в рубли, вместо в долари или евро. Депутатът Вячеслав Володин заяви, че за Европейския съюз това ще важи не само за синьото гориво, но и за износа на петрол, зърно, метали, торове, въглица и дървесина.
Правителството, централната банка и „Газпром“ днес трябва да представят план за смяна на валутата за разплащане. На въпрос дали плащанията трябва да бъдат в рубли от четвъртък, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза: „Абсолютно не“.
Както обсъдихме по-рано, плащанията и доставките са дълъг процес... Това не означава, че утрешната доставка трябва да бъде платена в рубли. От технологична гледна точка това е по-продължителен процес“, обясни той.
Заповедта на Путин да таксува ЕС за руския газ в рубли повиши руската валута, след като тя удари дъното заради наложените санкции на Запада по повод нахлуването в Украйна. Цените на газа в Европа също скочиха.
Руското искане бе отхвърлено от европейските страни, които плащат за руския газ предимно в евро и твърдят, че Русия няма право да изменя вече сключените договори.
Чуждестранната валута ще се обменя по пазарен курс, който ще бъде определен на Московската борса“, каза Анатолий Аксаков, ръководител на финансовата комисия в долната камара на руския парламент.
Според източник на Reuters предстои промяна на валутата за плащане, но не и валутата на договорите. Например, за сделки, сключени в евро, плащането трябва да се извършва по официалния обменен курс рубла/евро, определен от руската централна банка.
Руският президент проведе телефонен разговор с германския канцлер Олаф Шолц. Според германски медии по време на разговора е станало ясно, че нищо няма да се промени за европейските партньори и плащанията все още ще се извършват в евро и ще се превеждат в „Газпромбанк“.
Предложената схема е един от вариантите и не е окончателен. Според друг руски източник, „Газпромбанк“ – третата по големина банка в Русия, може да служи като посредник за транзакции между купувачите на газ и „Газпром“.
„Все още няма окончателно решение, работата продължава“, каза пред Reuters финансов източник, участващ в изготвянето на схемата за плащания за газ. Централната банка, „Газпром“ и „Газпромбанк“ не отговориха на искане за коментар.
„Газпромбанк“ е един от основните канали за плащания за руски нефт и газ. Банката бе санкционирана от Великобритания заедно с някои други руски компании по-рано този месец.
В сряда Германия задейства план за извънредни ситуации за управление на доставките на газ, съгласно който най-голямата европейска икономика може да ограничи мощността, ако плащанията в рубли доведат до нарушаване или спиране на доставките.
„Газпром“ съставлява 40% от европейския внос на газ. Ценита за всяка страна обаче остава конфиденциални. Компанията планира да таксува западните страни средно с 296 долара за 1000 кубически метра тази година, спрямо 280 долара през 2021 г.