САЩ разреши ирландското говеждо 15 г. след „луда крава“
Страната е първата в ЕС с отпаднала забрана, което ще позволи доставки за между 50 и 100 млн. евро през тази година

© ECONOMIC.BG / cows.ie
Съединените щати вдигнаха забраната за внос на говеждо месо от Ирландия, съобщи ирландското Министерство на земеделието. Ограничението бе наложено преди повече от 15 години, след разпространението на болестта луда крава в Европа.
Ирландия е първата страна от Стария континент, за която забраната е отменена. Тя е шестият най-голям производител и трети най-голям износител в Европа. В същото време САЩ е най-големият потребител на суровината в глобален план.
Цената на говеждото в САЩ се повиши до рекордно равнище през изминалата година, след като сушата и поскъпването на фуражите доведоха до най-слабата продукция на животновъдите от 1951 г. насам. Недостигът направи американското говеждо по-скъпо от това в повечето европейски производителки. През юли, август и септември суровината поскъпна съответно с 13,3; 13,8 и 5,2% до около 2,72 долара за паунд (около 450 гр.).
„Щатският пазар е огромен, имайки предвид търсенето за висококачествено месо от пасищно отглеждани говеда. Ирландия има предимството да стъпи първа на него”, коментира в официално съобщение земеделският министър Саймън Ковиний.
В Съединените щати са внесени 1,09 млрд. килограма говеждо за първите 10 месеца на 2014 г. Това е с една четвърт повече от регистрираните количества за същия период на 2013 г. Най-голям е бил вносът от Австралия, следван от Нова Зеландия и Канада.
За тази година прогнозите са, че Ирландия може да осигури суровина за между 50 и 100 млн. евро, а оценките са, че потенциалът е много по-голям. Продукцията на страната за 2013 г. е била 517 840 тона, което съставлява 7,1% от общото за Европейския съюз.
Спонгиформната енцефалопатия или „луда крава” е заразно заболяване, което засяга мозъка на говедата. Консумирането на месо от заразени животни бе свързано с развитието на нелечимата болест на Кройцфелд-Якоб, която унищожава меката тъкан на мозъка. Заболяването бе открито и в щатски ферми през 2003 и 2012 г., а някои страни като Япония и Южна Корея забраниха вноса на американско говеждо.