След жалбата на Vivacom – търг за 5G честоти все пак ще има
В отворено писмо до медиите Теленор България изрази категорично несъгласие с новата дата

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Седем дни след взетото решение да не провежда търг с наддаване за 5G честотите, а да ги раздаде автоматично на трите големи телекома, Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) се отметна от него и насрочи дата за търг. Промяната идва, след като единият от мобилните оператори – Vivacom, подаде съдебна жалба срещу начина на разпределяне на лицензите.
Бяха разгледани всички законови възможности за предоставяне на радиочестотния спектър. След получено съгласие от заинтересованите страни в производството и на основание чл. 156 от АПК, КРС с решение от 17.03.2021 г. оттегли Решение 94/10.03.2021 г. и определи 6 април 2021 г. за дата на провеждане на търг с тайно наддаване за издаване на разрешения за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър в обхват 3.6 GHz“, се посочва в новото решение на регулатора.
Търгът за разпределянето на лицензите за 5G честотите трябваше да се състои на 15 март. Тогава излезе и информацията, че наддаване всъщност няма да има. Стартирането на съдебен спор породи опасения, че внедряването на мрежи от ново поколение в България ще се забави заради това.
Първоначалният план на КРС бе да проведе търг за три 20-годишни лиценза, за всеки от които постави стартова цена за наддаване от 4 млн. лева. След преглед на постъпилите заявления от Vivacom, A1 и Теленор България регулаторът прецени, че може да им разпредели ресурса автоматично. В крайна сметка наддаване ще има, което означава, че държавата все пак ще има възможност да събере повече 12 млн. лева.
В официално изявление Vivacom приветства действията на КРС, подчертавайки, че:
„Провеждането на тръжна процедура за тези честоти е обичайна практика за регулаторите в страните в Европейския съюз. От опита на другите държави тя се е доказала като най-прозрачната и в интерес на потребителите практика за разпределяне на честотния спектър между отделните оператори на пазара. Конкуренцията между операторите за определени честотни обхвати ще осигури и по-големи приходи за държавния бюджет.“
Теленор България обаче излезе с отворено писмо, в което заявява „своето категорично несъгласие“ с датата 6 април 2020 г. и призовава КРС да я преразгледа. От компанията изтъкват, че след конструктивен диалог през последните дни те са се съгласили на „компромис“, така че да бъде разрешен казусът около съдебния спор на конкурента и потенциалното забавяне на 5G в България.
Едно от изискванията на телекома е било свързано именно с датата. От Теленор България изтъкват предстоящия католически Великден, който е важен от гледна точка на нейния международен характер, както и на усложняващата се пандемична обстановка.
Предвид това, изразихме становище, че датата на търга би следвало да се определи на или след 26.04.2021. Тези ни съображения представляваха изричното ни условие за съгласие за провеждането на нов търг.“
От А1 към момента не са изпратили официална позиция до медиите.