Свободен достъп до „Силистар“ срещу апетитен имот на първа линия
Община Царево отказва да бъде „заложник“ на фирмата собственик на имота и започва изграждане на обходен път

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
„Черно море, много е добре... “, изпя Тодор Колев някога. И да, слънцето пече, вълните се разбиват в брега, а гледките от някои плажове наистина са впечатляващи. Пример за такова красиво място за плажуване е Силистар. Най-южният плаж в България, който (все още) не е залят с бетон и предлага на туристите по-диво преживяване сред природата.
Вероятно красотата му е съхранена благодарение на това, че се намира в защитена зона и е доста по-сложно за инвеститорите да превърнат крайбрежието в строителна площадка. Въпреки това обаче проблеми там също има – с достъпа до плажа.
Такса „преминаване“
В последните няколко дни в социалните мрежи се появиха масово постове на хора, опитали се да отидат на плаж именно на Силистар, но са се сблъскали с такса „преминаване“. Тоест, за да достигнат до плажа с кола, трябва да платят 5 лв., за която дружеството „Пеев инвест“ 2004 ЕООД им издава касова бележка, тъй като пътят до плажа преминава през частен имот.
Справка в Търговския регистър показва, че фирмата е регистрирана в края на април тази година в Малко Търново, а едноличен собственик е Мартин Пеев.
Така на практика човекът, собственик на земята, през която се преминава, за да се стигне до плажа, е решил да таксува всички преминаващи.
Според чл. 2 ал. 1 от Закона за устройство на черноморското крайбрежие гражданите имат право на свободен и безплатен достъп до морските плажове. Но кой трябва да осигури този достъп – общината на територията, на която е плажът или Министерството на туризма като орган, който отдава под наем/на концесия морските плажове?
Economic.bg се свърза с кмета на община Царево – Марин Киров – който казва, че „отговорността е споделена между държавата в лицето на Министерството на туризма и общината“.
Община Царево със сигурност не бяга от ангажимента си за осигуряване на достъп до плажа, въпреки че ние не сме наемодател на плажа. И сме стартирали процедура по изграждане на нов път“, каза Киров.
Заради локацията на плажа – природен парк „Странджа“ – защитена зона „Силистар“, в която има няколко подзащитени местообитания, трябва да минат редица съгласувания и екологична оценка, което значително забавя процеса. По думите на кмета на общината за този сезон няма да има нов път, но „за следващия сезон със сигурност трасето ще бъде готово“.
Още в края на пролетта е стартирала процедура по парцелиран план за ново трасе на общински път, който да стига до плажа. Това трасе заобикаля съществуващия частен имот“, казва Киров.
Казусът е можело да бъде решен по-бързо, след като през изминалата седмица в общината е постъпило официално искане от собственика на парцела за замяна на земята.
Собственикът на имота, през който минава съществуващото трасе, депозира в общината искане, с което обаче ние не сме съгласни. Иска да се направи замяна за неговия имот срещу имот на община Царево, годен за застрояване със същите параметри, но на първа линия“, обясни кметът на общината.
Така на практика собственикът на земята иска да се възползва от ситуацията и да се сдобие с по-апетитен имот, който е и с разрешение за строеж.
Не сме съгласни с това предложение за замяна на имота с по-апетитен такъв. Не можем да бъдем заложници в тези отношения“, казва Киров.
От Министерството на туризма официална позиция по въпроса все още нямат. Екипът на Economic.bg се опита многократно да се свърже с пресцентъра на ведомството, управлявано временно от Евтим Милошев, но без успех. Единствено успяхме да разговаряме с човек, отговарящ за нередностите по морските плажове, който заяви, че всички сигнали се проверяват.
Ваканцията е скъпо удоволствие
В народопсихологията на българина лятната ваканция е задължителна. Тя е толкова важна, че има семейства, които отделят значителна част от годишния си бюджет, за да достигнат до брега на морето. От своя страна българският туристически бранш, движен от непреходното мото „Ден година храни“, се опитва всячески да се възползва от готовността на летовниците да харчат.
И, ще каже някой, това е нормално за курортите по целия свят. Но в непрекъснатите медийни репортажи, които разкриват фрапиращи практики у нас, оставя впечатлението, че наред с лошата туристическа услуга, хотелиери и ресторантьори, като че ли, имат една основна цел – да заблудят туристите, за да им вземат парите.
В конкретния случай обаче става въпрос по-скоро за пример на поредното късане на връзката между държавните институции. И вечният въпрос: Кой трябва да носи отговорност? И случая „Силистрар“ съвсем не е единичен, когато става въпрос за затруднен достъп до морски плаж. През 2019 г. NOVA направи репортаж за ограничения достъп до плаж "Русалка". През 2017 г. пък БНТ разказа за затруднен достъп до плажа на „Албена“.
Множеството неприятни ситуации, на които ставаме свидетели всяко лято по Българското Черноморие, доказват само едно – докато не се поеме отговорност за разрухата на целия туристически сектор, ситуацията ще си е вечно на принципа „ако мине номера“.