18-те най-корумпирани развити държави
Проучването обхваща само страните от ОИСР

Всяка година „Трансперънси Интернешънъл” обявява своя Индекс за възприятие на корупцията – изследване, обхващащо 180 държави в света. На дъното са страни с военни конфликти, авторитарни режими или сериозни социални и политически сътресения като Сомалия, Северна Корея, Афганистан, Судан, Ангола, Либия, Ирак.
Всяка от държавите е оценена с точки от 100 до 0, като колкото повече са точките, толкова по-малко е възприемането на корупционни практики.
Какво е положението в развитите държави обаче? Отговорът идва от подреждането на „Бизнесинсайдър” на база индекса, обхващащо само държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Вижте подреждането:
18. Ирландия – 75 т.
Като цяло страната е сред малко корумпираните в световен мащаб (18-о място в света по минимум корупция).
18. Япония – 75 т.
Със същия брой точки и ниски нива на корупция е и Япония, но редица неправителствени организации отбелязват една местна особеност – т.нар. амакудари – пенсионирани държавни служители биват назначавани на високи позиции в частни компании, дори да не разполагат с подходящия опит.
16. Чили – 70 т.
Чили е една от най-малко корумпираните държави в Латинска Америка. (На снимката е Съдебната палата в Сантяго).
16. Естония – 70 т.
Със същия резултат е и Естония.
16. Франция – 70 т.
А също и Франция, една от най-развитите европейски държави.
13. Португалия – 63 т.
Според изследване на „Ърнст и Янг” през 2015 г. 83% от португалците смятат, че корупционните практики се ширят в страната им. Въпреки това тя се нарежда на челни позиции в световен план като една от малко корумпираните държави.
12. Полша – 62 т.
Само една точка дели страната от това да е сред 10-те най-корумпирани членове на ОИСР.
11. Израел – 61 т.
През май 2015 г. премиерът Ехуд Олмерт бе осъден за получаването на 150 000 долара от американски магнат.
10. Словения – 60 т.
В последните 2-3 г. в страната имаше сериозни вълнения и протести срещу премиера и Янез Янша и опозиционния лидер Зоран Янкович по обвинения, че не са декларирали имуществото си.
9. Испания – 58 т.
Премиерът Мариано Рахой бе обвиняван от опозицията в корупция, а тази седмица нов скандал удари управляващата партия, като 24 души бяха арестувани по обвинения за подкуп.
8. Чешка република – 56 т.
Преди 2 г. министър-председателят Петр Нечас бе принеуден да подаде оставка след корупционен скандал.
8. Южна Корея – 56 т.
През 2015 г. и тук се стигна до оставка та премиера Лий Уан-коо, след като бе обвинен в приемане на подкуп в предсмъртното писмо на самоубил се бизнесмен.
6. Унгария – 51 т.
В страната се шири практиката да се дават малки суми на лекари или болнични служители и това е удачно според 92% от унгарците.
6. Словакия – 51 т.
Страната е сред най-корумпираните в Европа, а преди години се разгоря т.нар. скандал „Горила”, когато държавни служители и бизнесмени бяха обвинени в приемане и даване на подкупи за осигуряване на поръчки.
4. Гърция – 46 т.
Страната е подобрила резултатите си спрямо 2014 г., но все пак тук съществуват множество практики, например т.нар. „факелаки” – осигуряване на малки суми подкупи за по-добро обслужване.
3. Италия – 44 т.
Корупцията в третата по големина икономика на ЕС често е свързвана с бившия премиер Силвио Берлускони, около който имаше редица скандали , сред които и корупционни. През 2013 г. той бе осъден за данъчни измами, а през 2015 г. бе намерен за виновен за подкупване на сенатор.
2. Турция – 42 т.
Турция е сред първенците в листата от Европа.
1. Мексико – 35 т.
И най-корумпираната държава в рамките на ОИСР е Мексико. И това едва ли е изненадващо за латиноамериканска страна, която е задължителна спирка по пътя на дрогата и контрабандата от южна към северна Америка. Емблематичен пример може да се даде с прословутия наркобарон Ел Чапо, който два пъти успя да избяга от затвора, подкупвайки държавни служители.
И накрая, само за сравнение, посочваме резултатите на България. В класацията за 2015 г. страната ни се нареди на 69-о място в света с 41 точки. Ако съпоставим с настоящето изследване, то България е точно след Турция по ниво на корупция и със значително по-добри показатели от най-корумпираната държава в това подреждане – Мексико.