Trener.football променя треньорската професия
Български футболен отбор вече е поръчал новата система, събираща статистическа информация
Николай Ташев, отговaрящ за бизнес развитието на Stacksport:

На снимката: Роман Джуров, Валентин Иванов, Николай Ташев (от ляво надясно)
Снимка: Личен архив
С Николай Ташев се запознахме по време на технологичния фестивал Webit. Заедно с Роман Джуров и Валентин Иванов основават компанията Stacksport, занимаваща се с разработването на софтуер за видео обработка в реално време, облачна инфраструктура и стрийминг услуги. С Николай разговаряхме за приложението trener.football, което е създадено, за да помага на треньорите в работата им с играчите в отбора.
Разкажете повече приложението trener.football?
– Идеята на нашето приложение е да послужи в областта на професионалния спорт. Ние сме се насочили първо към футбола, тъй като преценихме, че е по-близо до нашия манталитет, а и е присърце на екипа. Какво представлява trener.football: в реално време засича топката, реферите и играчите, като разпознава кой кой е, следи ги и събира статистическа информация за около 300 параметъра. Това включва например задържане на топката, удари към вратата, пасове, успешност и още много други – все информация, която ще помогне на треньорите във вземането на решения и оптимизиране на работата с всеки футболист.
Как се роди идеята за trener.football?
– Идеята дойде на техническото лице в нашия екип – Валентин Иванов, на който му хрумна възможността да създадем платформа за обработка на видео в реално време. Първоначалната идея беше свързана със създаването на платформа, изградена на облак, която да позволява на всеки човек да обработва видео и да създава каквито алгоритми сам прецени. Разработката се оказа много сериозна и след като измислихме приложението, започнахме да мислим в каква сфера би могло да послужи. Доста бързо се ориентирахме към спорта. В момента, в който започнахме да го предлагаме, веднага срещнахме приемственост. Това беше индикатор, че инициативата е успешна и ни даде мотивация да стартираме работата.
Как конкретно ще помогне тази статистическа информация на треньорите?
– Професионалният футбол става все по-конкурентен и отборите търсят всякакви начини да победят противниците си, в това число с различни тактики и схеми. В последно време все повече се прибягва и към технологиите – използва се GPS проследяване и различни други софтуери. Те помагат да се следи развитието на играчите и да се събере статистическа информация за силните и слабите страни. Идеята е по този начин да се оптимизира работата, а усилията да се фокусират там, където има нужда от подобряване, а това, което е добре – да се задържи и да се използва. Хубавото на тази статистика е, че не е подложена на филтър, който човек сам си слага заради личното си мнение и емоции.
Кои са преките ви конкуренти в тази сфера?
– Конкуренти са ни фирми от САЩ и Западна Европа, които инсталират камери по игрища в Италия, Англия, Америка. Те обаче се занимават и с broadcasting (радио и тв предаване) технологии. Онова, което ние правим по-добре е, че предлагаме по-голям набор от информация – те следят около 30 параметъра, ние следим около 300. Освен това, техните технологии са разработени на друг принцип – пак става дума за софтуер с камери, но такъв, който се управлява от хора. Това, че те не са инвестирали повече, дава шанс на нас да навлезем с доста повече шум. Нашата цел е да направим целия процес абсолютно автоматизиран, така че събраната информация да е абсолютно безпристрастна.
Какво представлява самата технология?
– Ние правим абсолютно цялата инсталация, поставяме камери с HD качество, окабеляваме и инсталираме допълнителен хардуер. Информацията, която генерира системата, е огромна и затова трябва да се направи инфраструктура на място, така че да може да поеме целия трафик. Намираме всички необходими компоненти, изграждаме цялата инфраструктура на системата и инсталираме нужния софтуер. Той включва обработка на информацията на локално ниво или в нашия облак, което дава възможност на всяко мобилно устройство с интернет да влезе в системата и да борави с информацията.
На какъв етап е пилотният ви проект и кога се очаква да стартира?
– В момента работим с първия си клиент, като след около 3 седмици очакваме да завършим инсталацията и да пуснем пилотния проект. Щом стартира, веднага ще можем да започнем да подаваме на треньорския щаб информация както от тренировките, така и от мачовете. Засега е тайна кой е отборът, единствено мога да издам, че е български. В момента завършваме инсталациите, за да направим финалното демо на системата. Поставили сме си конкретни цели и ако те бъдат постигнати, договорните ни отношения напредват. За момента системата ни се представя изключително добре. Нямаме нито забавяния, нито някакви други проблеми, така че сме напълно спокойни.
На кои други пазари планирате да навлезете?
– Подобни системи са изключително скъпи - и хардуерът, и софтуерът. В тази връзка потенциалните ни клиенти трябва да са първенства като Висшата лига в Англия например. Идеята е, че трябва да имат покупателната способност, за да могат да си позволят нещо такова. Нашата цел са САЩ и Западна Европа. Предвид, че все пак сме локален стартъп, решихме да пробваме и местните отбори. Досегашните ни разговори доказват, че има приемственост, просто е малко по-трудно, тъй като инвестицията е голяма и не е лесно да се оправдае пред собствениците.
Как финансирахте проекта си досега?
– Досега сме успявали да работим със самостоятелно финансиране, като сме си покрили разходите за още 6 месеца напред. В този период се надяваме да сключим още 4-5 сделки, с които да излезем на нула и оттам нататък вече да надграждаме. Надяваме се , че до края на годината дори ще надминем тази бройка и няма да се налага да търсим допълнително финансиране. Ако все пак се наложи, планираме да правим series a fundraising, но това ще е евентуално догодина, като се надяваме да не се стигне до там.
Разкажете повече за екипа?
– Екипът ни е изцяло български. Хората, които работят по проекта, са с огромен опит, всеки е с минимум 15 години в съответната техническа област. Имаме хора в областта на изкуствения интелект, бази данни, програмиране, системна инфраструктура, като сме покрили горе-долу целия технически спектър. Хубавото е, че в България имаме такива специалисти, които могат да реализират нещо толкова амбициозно.
Засега сме шестима души основен екип, като имаме и служители на непълен работен ден и хора на свободна практика. Тъй като се разрастваме, постоянно търсим и наемаме нови хора.
С какви други проекти се занимавате?
– Отделно от trener.football сме разработили апликация за незрящи, която все още не е завършена. Тя също се основава на алгоритми, които обработват видео. Приложението ще има 5-6 основни функции. Например в реално време ще засича обекти, които се изпречват пред незрящия и ще насочва човека как да ги заобиколи. Също така ще има опция, която да помага на хората при попълването на формуляри – посредством камерата на телефона приложението ще засича къде се намира пръстът на човека, ограничава се в едно поле около него и апликацията чете това, което той показва. Има и функция, която ще разпознава жестовете на ръката, така че да позволи на човек да увеличава и намалява звука например или да превключва от една функция към друга без да се налага да вади смартфона от джоба си.
Идеята беше много присърце на Валентин, съответно с другия ни партньор Роман Джуров се включихме моментално. Оказа се, че да навлезеш в реалността и битието на един незрящ човек е доста по-трудно, отколкото си представяхме. За щастие срещаме неимоверно голяма подкрепа в лицето на Съюза на незрящите в България, с които работим тясно.
Това са двете основни посоки, в които сме се ориентирали в момента. Предвид големината на екипа, просто нямаме капацитет за повече. Но има още доста идеи, които смятам, че ще реализираме.