Ципрас обяви Гърция за победител
Истинските трудности пред нас тепърва предстоят , предупреди лидерът на СИРИЗА и министър-председател

Гръцкият министър-председател и лидер на Сириза Алексис Ципрас обяви, че страната е постигнала победа в преговорите с кредиторите, след като финансирането ѝ беше удължено с още четири месеца, пише Reuters.
„В петък ние направихме решителна крачка да оставим в миналото строгата бюджетна политика, спасителните планове и тройката. Спечелихме битката, но не войната. Трудностите, истинските трудности пред нас тепърва предстоят“, обяви вчера Ципрас по време на специално телевизионно обръщение към нацията.
Той настоя, че споразумението, дошло в буквално последния момент на едни изключително драматични и нервни преговори, отменя ангажиментите за фискална дисциплина и слага край на взаимоотношенията с тройката – Европейската комисия, Международният валутен фонд и Европейската централна банка. Този извод се разминава драстично с позицията на Еврогрупата и множеството анализатори, според които Гърция е отстъпила от почти всички свои предварителни изисквания и разликите от досегашната ситуация ще са козметични.
Страната ще трябва да предложи мерки за реформа на публичния сектор, като условие за преходния период преди евентуално ново по-дългосрочно решение. Това трябва да се случи утре, а финансовият министър Янис Варуфакис изрази увереност, че европейските партньори ще одобрят предложенията на Гърция.
Всъщност Атина дори няма да „скъса“ с „тройката“, защото ролята ѝ се запазва, но под дефиницията „трите институции“ в споразумението от Брюксел.
Ако не бе постигнато съгласие, то южната ни съседка вероятно щеше да изпадне в ликвидна криза както за бюджета, така и в банковата система. Възможността за излизане от еврозоната предизвика страх сред вложителите, които започнаха да изтеглят спестявания от банките още преди изборите. Това доведе до отлив за около 2 млрд. евро средно на седмица от кредитните институции, част от които се възползваха от спешна ликвидна инжекция от ЕЦБ, а централната банка наскоро увеличи обема на този механизъм. Само в петък тази сума бе 1 млрд. евро.
Източници на агенцията от ЕЦБ посочват, че е била отхвърлена възможността за въвеждане на ограничения върху тегленията на депозити, тъй като това, според централните банкери, би дала сигнал, че гръцката банкова система е практически в нежизнеспособно състояние.
Договорката все пак ще даде възможност на Ципрас да намали целите за първичния бюджетен излишък (преди разходите по обслужване на дълга), което да позволи финансиране на програмата му за решаване на, по думите му, „хуманитарната криза“ в страната. Бюджетът предвиждаше 2015 г. да е третата поред, в която приходите надминават нефинансовите разходи.