„В 12 без 5“: Кабинетът оттегли спорния си проект за узаконяването на незаконни строежи
Промените, изготвени от регионалното министерство, щяха да са вид „амнистия“ за строежи без строителни книжа, възлагани от държавата и общините
„В 12 без 5“ правителството се отказа от собствената си идея да узакони незаконните инфраструктурни обекти, изпълнявани по времето на ГЕРБ без необходимите строителни книжа и по порочните инхаус договори. Това стана ясно от решение на кабинета "Денков – Габриел", с което оттегля текстовете си. Решението бе обявено от зам.-председателя на Народното събрание Росица Кирова точно преди да бъде гласувано на първо четене в пленарната зала.
Спорните промени в Закона за устройство на територията бяха предложени миналата година от регионалния министър Андрей Цеков, през декември законопроектът бе одобрен от Министерския съвет и тръгна към парламента. Той обаче срещна силна критика и от опозицията, която напомняше на ПП и ДБ, че дойдоха на власт със заявка да спрат кражбите на публичен ресурс, и от строителния бранш.
В крайна сметка управляващите се отказват от намерението си.
В деловодството на Народното събрание на основание чл. 87, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл.82 от правилника за организацията и дейността на Народното събрание, е постъпило решение на Министерски съвет от 2024 г. за оттегляне на проекта“, заяви Кирова.
Незаконно строителство
Министър Цеков защитаваше узаконяването на незаконните инфраструктурни обекти, като казваше, че това е единственият начин да продължи строителството на „Хемус“.
Законопроектът мина първо четене в Комисията по регионално развитие в парламента в началото на февруари. Тогава председателят ѝ Николай Нанков (ГЕРБ) заяви, че промените са много по-добри от тези, които бяха готвени от служебните кабинети. Не на същото мнение обаче бяха експертите, които директно заявиха, че промените са „лобистки“, „облагодетелстват едни спрямо други“ и са в „тежко противоречие с Конституцията“. Бяха входирани 11 отрицателни становища от различни организации и камари на архитекти и строителите.
Идеята на МРРБ бе да узакони всички незаконни държавни и общински обекти, които в годините назад са строени без надлежните документи. Въпреки че в мотивите никъде не се говореше за „Хемус“, то на практика текстовете щяха да бъдат вид „амнистия“ за лотове от магистралата, които се строят по порочните инхаус процедури.
След падането на ГЕРБ от власт служебните правителства, в които министри бяха Кирил Петков и Асен Василев, както и редовният кабинет "Петков", когато вътрешният министър Бойко Рашков, изнесоха множество данни за злоупотреби. Според тях са извършвани основни ремонти на пътища, прикривани с договори за текущо поддържане, ремонтирани са язовири и са укрепвани свлачища само на хартия, без да са изпълнявани реални дейности, а даваните десетки и милиони аванси са били теглени на каса с чували от подставени лица, като според Рашков парите за строежа на лот 5 от "Хемус" са отивали у хора, близки до ГЕРБ, за да си строят скъпи хотели.
Засега нищо от това не е доказано, ПП и ДБ влязоха в коалиция с ГЕРБ и ДПС, а Министерството на регионалното развитие продължи с опитите си да узакони незаконното строителство.
Какво казват от бранша
С 11-те становища експертите повдигнаха изключително важни въпроси, като например кой ще носи отговорност за строежите, които трябва да се довършат, както и кой ще плати сметката за обследването на обектите. Камара на архитектите в България (КАБ), Съюз на строителните инженери в България (ССИБ) и Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК) алармираха, че действието на законопроекта няма краен срок и нарекоха текстовете
брутален пробив в установени от десетилетия правила за незаконното строителство и противоречие с основни принципи на правовата държава.“
Те предложиха изрично определени обекти да бъдат узаконени, а извършителите да бъдат санкционирани. В много случаи обаче това ще означава, че държавата, а сигурно и някои общини на практика ще трябва да санкционират сами себе си. Това обаче няма да е прецедент. Вече веднъж се случи, когато ДНСК издаде актове за незаконно строителство по „Хемус“, включително и на държавното „Автомагистрали“.
Припомняме, че законопроектът бе предложен за обществено обсъждане в края на октомври миналата година. Той бе одобрен от кабинета в средата на декември, а в края на празничния месец бе внесен и за разглеждане в парламента.
От думите на Кирова обаче стана ясно, че кабинетът отменя решението си от декември, с което одобри промените в ЗУТ. Това на практика означава, че регионалното министерство и министър Цеков ще трябва да мислят нов начин за отпушването на „Хемус“ и всички други обекти с проблеми.
Предисторията
Това не е първият път, в който регионален министър предлага промени в ЗУТ с цел именно регламентиране на незаконно строителство, което държавата е възлагала в предишни години. Бившият ресорен министър Иван Шишков смяташе, че това може да стане като такива обекти придобият статут на „търпимост“. Опитите му, обаче на два пъти да прокара промените в парламента, удариха на камък.
Цялата драма с предложенията на Шишков се разиграваше миналата година. Промените бяха отхвърлени от депутатите в 48-ото НС с мотиви, че ДНСК не е издала нито един акт за незаконно строителство. Шишков от своя страна се закани да промени това и наистина го направи.
В средата на април подопечната на МРРБ ДНСК издаде актове за незаконно строителство на компании, строили лотове от „Хемус“, включително и на държавното „Автомагистрали“. По този начин държавата на практика санкционира сама себе си. Актовете се оспорваха в съда от компаниите.
Веднага след това за обществено обсъждане, и то по бързата процедура, бе качен отново същият законопроект. Промените в ЗУТ бяха входирани и в парламента, но след като встъпи в длъжност регионалният министър Андрей Цеков ги изтекли обратно и побърза да представи своята идея.
Преди това като член на регионалната комисия Цеков коментираше, че със законопроекта на Шишков може да бъде отворена кутията на Пандора, тъй като не е ясно колко обекти ще попаднат в обхвата на търпимост. Подобен порок обаче Цеков не успя да види в собствената си идея.