В ЕС се споразумяха за газовата директива, но с вратички за „Северен поток 2”
Текстът трябва да бъде официално одобрен от Европейския парламент и Съвета на ЕС

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Измененията в газовата директивата на ЕС може да бъдат
окончателно одобрени през следващите месеци, след като вчера в алианса бе постигнато предварително споразумение по нея. Това става ясно от изявление на Европейската комисия.
Представители на Съвета на ЕС и на Европейския парламент, с участието на Европейската комисия, постигнаха компромисен вариант на измененията на този закон, чиято цел е да приложи европейското законодателство за всички газопроводи, преминаващи през ЕС.
„След това предварително политическо споразумение, текстът на директивата ще бъде изготвен на всички езици на ЕС и трябва да бъде официално одобрен от Европейския парламент и Съвета. След одобрение от двамата законодатели през следващите месеци, новият закон ще бъде публикуван в Официален вестник на Съюза и ще трябва да бъде транспортиран в националното законодателство в рамките на 9 месеца”, се казва в съобщението.
„Съгласувахме нови правила, за да гарантираме спазването на законодателството на ЕС за газопроводите с трети страни и да подобрим функционирането на газовия пазар на ЕС", пише европейският комисар по енергетиката и климата Ариас Канете в Twitter.
Въпреки че проектозаконът се основава на правилата на ЕС
, които възпрепятстват доставчиците на газ да контролират преносната дейност и
изискват достъп на трети страни до тръбопроводите, френско-германският
компромис, включен в окончателната версия на новото законодателство, създава
вратички за „Северен поток 2”, пише Bloomberg.
Френско-германският план отрича решаващата дума на регулаторния орган в Дания по отношение на одобряване на проекта и дава тази власт главно в ръцете на германските регулатори, които след това биха могли да търсят и да получат вратички в изискванията на ЕС, стига те да не навредят на конкуренцията.
Независимо от размиването от първоначалното предложение, Комисията приветства договореното споразумение между законодателите на ЕС.