Василев обвини ГЕРБ в цинизъм, а депутатите одобриха бюджета му в комисия
Управляващите премахнаха значителна част от законопроекта след сравнение с ГЕРБ и порочната практика с преходните разпоредби
На първо четене:

© ECONOMIC.BG / БТА
След над шест часа спорове депутатите одобриха на първо четене в комисия трите бюджетни проекта за тази година – на Държавното обществено осигуряване, на Националната здравноосигурителна каса и на държавата. Така те бяха придвижени напред и отиват в пленарна зала. По време на дебатите стана ясно, че между двете четения ще бъдат предложени промени от почти всички политически групи.
За първи път в новата си история България започва календарната година без приет бюджет. Окончателното му гласуване и влизане в сила тепърва предстои.
Основна тема по време на днешните обсъждания, която бе дискутирана над час, бе вдигането на максималния осигурителен доход. Представителите на бизнеса в лицето на IT бранша и на опозицията в лицето на ГЕРБ се възпротивиха на повишаването на осигурителния таван и заявиха, че това е равносилно на вдигане на данъци. Финансовият министър Асен Василев защити проекта си и посочи, че в него няма повишаване на налози и осигуровки. От „Демократична България“, които са ревностен защитник на замразяването на осигурителния таван, контрираха, че
това, че не се вдига данъчната ставка, не означава, че не се вдига данъкът“.
Икономистът на „градската десница“ Георги Ганев заяви: „Това е проблем и ние сме го заявили шумно. Темата не е камък, който може да обърне колата, но ще продължим да спорим“. Депутатът от БСП Румен Гечев се опита да наложи схващането, че вдигането на тавана всъщност е в интерес на хората с високи доходи.
От ГЕРБ посочиха, че самата заявка за повишаване на данъци и осигуровки е притеснителна и не е добър сигнал към бизнеса и хората.
IT кадрите питат дали има нормално здравеопазване и образование, дали пътищата изглеждат като лунни пейзажи и дали няма да си блъскат главата с държавната администрация с безброй хартии. И това го казвам като човек, който е наемал много IT специалисти и е връщал такива и от чужбина. Те не искат да плащат данъци, ако те отиват за 5 пъти по-скъпи лампи. Ако отиват за смислени политики, те нямат против да плащат данъци“, заяви Василев.
Финансовият министър бе категоричен, че средствата, които ще влязат в бюджета от тази мярка, не са много – около 95 млн. лв. По думите му обаче това е „честен модел за всички хора, които работят и се осигуряват в България“.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев представи изчисления, според които новият таван от 3400 лв. се равнява на 2.88% от средния осигурителен доход, докато в Германия коефициентът е 2.16. Според икономическия съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова именно това е начинът да се „изсветли“ труда.
Бюджет на обедняването или цинизъм?
Същественият ръст на разходите в проекта за държавен бюджет за 2022 г. провокира опозицията в лицето на бившите министри на финансите и образованието Кирил Ананиев и Красимир Вълчев да определи предложения бюджет като такъв на обедняването – тъй като според тях е силно проинфлационен. Подобна теза изрази и Фискалният съвет в своята официална позиция, но Асен Василев бе категоричен, че самият бюджет няма да вдигне инфлацията.
Цинизъм е да казвате, че подпомагайки бедните хора в страната, ще вдигнем толкова инфлацията, че тези хора да обеднеят още“, заяви финансовият министър.
Размерът на очаквания нов дълг също бе сред основните теми по време на обсъждането. ГЕРБ разкритикува управляващите във връзка с очаквания, че общо той ще достигне около 30% от БВП през 2024 г. Асен Василев обаче им напомни, че техните собствени намерения бяха дори по-амбициозни.
Депутатът на ГЕРБ Кирил Ананиев се пошегува с финансовия министър, че недостатък в бюджета е липсата на предвидени средства за предсрочни избори.
Какво ще се промени?
Със сигурност от законопроекта за държавния бюджет ще отпаднат 100-те преходни и заключителни разпоредби, които донесоха на мандатоносителя „Продължаваме промяната“ редица сравнения с управлението на ГЕРБ. След критиките от документа се премахва значителен обем от съдържанието му – от 10-и до 104-и параграф. Разпоредбите като цяло нямат общо с държавния бюджет, но чрез него бе направен опит напълно да се трансформира Агенцията по вписванията, Националният институт по метеорология и хидрология да премине от МОН към МОСВ, а „Български пощи“ да излезе от транспортното ведомство.
Именно подобен бе подходът на предишното управление, което така избягваше общественото обсъждане на важни промени. По този начин например преди две години ГЕРБ пoзвoли нa фиpмитe зa бъpзи ĸpeдити дa нaчиcлявaт огромни нeycтoйĸи зa нeизпълнeниe пo дoгoвopитe бeз пoтpeбитeлитe дa имaт пpaвo дa ги oбжaлвaт в cъдa. Това се случи със Закона за ДДС, а дни по-късно бе поправено със Закона за държавния бюджет заради общественото недоволство.
Предложение за отмяната на въпросните разпоредби обяви, че ще внесе председателят на бюджетната комисия от „Има такъв народ“ Любомир Каримански, а финансовият министър Асен Василев заяви, че е съгласен.
Считаме, че трябва да се предприеме нормалната процедура с необходимото обществено обсъждане и да се научим на дисциплина. Мисля, че не следва да се продължава тази порочна практика, която бе установена в няколко поредни парламента с цели мандати, където в разпоредбите се изменяха по няколко закона“, обяви Каримански.
Отделно депутатът от „Демократична България“ Георги Ганев обяви, че „между двете четения ще убеждаваме нашите партньори за някои промени“.
Заплатите в НЗОК
Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса бе одобрен най-бързо и без особени дебати. Един от основните спорове там бе желанието на КНСБ за увеличение на заплатите на служителите в Здравната каса с 10%, тъй като те не можели да се отъждествяват като държавна администрация. Василев обаче бе категоричен, че това са държавни служители и „политиката във всички държавни администрации е да не се повишават заплатите, докато администрацията не си прегледа структурите, хората и да се видят какви процеси могат да бъдат оптимизирани и електронизирани“.