Вечерни новини: Полети между София и Подгорица; Гражданите вече няма да са „куриери“ на Кадастъра

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Евтим Милошев анонсира полети между София и Подгорица
Служебният министър на туризма Евтим Милошев анонсира създаването на въздушна линия между София и Подгорица. Той обяви новината по време на официалното си посещение в Черна гора и срещата му с министър-председателя на страната Милойко Спаич.
Един полет от 40 минути може да промени напълно динамиката на туризма и бизнес връзките между нашите две страни. Настоящият разговор е съгласуван с Министерството на транспорта на България и няма пречки от наша страна да установим въздушна свързаност“, каза Милошев.
МРРБ предлага гражданите вече да не са „куриери“ на Кадастъра
Гражданите и бизнесът да спрат да бъдат „куриери“ на административните органи, когато им се налага да ползват услугите на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК). Това присъства като мотив към законопроекта за промени в Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР), предложен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Промените целят да съкратят времето, разходите и броя на взаимодействия с администрацията чрез ползване на електронни услуги от кадастрални специализирани данни и услуги от Геокартфонда, се посочва в прессъобщение на ресорното ведомство. Регламентира се и безвъзмездното предоставяне на услуги на административните и съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги.
Какво да очакват инвеститорите от среброто?
В началото на тази седмица златото достигна нов исторически връх, пробивайки нивото от 2740 долара за тройунция. В същото време среброто нарасна до най-високите равнища за последните 11 години. Пазарните участници, които следят представянето на благородните метали остават с усещането, че среброто изостава в процентния ръст спрямо жълтия метал. Но дали това е така?
Ако погледнем представянето на двата метала ще видим, че на годишна база среброто отчита покачване от близо 46%, докато златото е нагоре с малко над 38%. Всъщност възприемането на среброто като изоставащо е свързано по-скоро с отличното представяне на златото през тази година.
Норвежкият държавен фонд спечели 76.3 млрд. долара само за три месеца
Гигантският суверенен фонд на Норвегия отчете във вторник печалба за третото тримесечие в размер на 835 милиарда норвежки крони (76.3 милиарда долара), предава CNBC.
Така нареченият Държавен глобален пенсионен фонд, един от най-големите инвеститори в света, заяви, че притежава активи на стойност 18.87 трилиона крони (1.724 трлн. долара) към края на септември.
Две български компании влязоха в клуба на Европейския съвет за иновации
Две компании от България бяха избрани да се присъединят към Scaling Club на Европейския съвет за иновации (EIC). Това е общност от над 120 от най-обещаващи европейски компании за дълбоки технологии. Общо 72 нови компании бяха записани в клуба и обявени на форума Scale 100, проведен в Атина.
Българските компании, които влизат в клуба, са Check Point Care и EnduroSat. Първата е водеща компания за телемедицина, която интегрира усъвършенствани устройства за носене с дигитални здравни платформи, захранвани от AI.
Путин иска да демонстрира силата на БРИКС пред Запада
Русия иска срещата на върха на БРИКС да демонстрира нарастващото влияние на незападния свят. Но партньорите на Москва – Китай, Индия, Бразилия и арабския свят – призовават президента Владимир Путин да намери начин да сложи край на войната в Украйна, пише Reuters.
Групата BRICS сега представлява 45% от населението на света и 35% от неговата икономика, въз основа на паритета на покупателната способност, въпреки че Китай представлява над половината икономическата мощ на този съюз.
Путин, който е определян от Запада като военнопрестъпник, каза пред репортери, че „БРИКС не се противопоставя на никого“ и че промяната в двигателите на глобалния растеж е просто факт.
Гладът на Китай за желязна руда изглежда неутолим
Китай е напът да внесе рекордни количества желязна руда през октомври. По този начин страната увеличава разликата между търсенето на стоманената суровина и все още слабото производство на крайния продукт, пише Reuters.
Азиатската държава купува почти три четвърти от световната желязна руда, доставяна по море, и вероятно ще внесе до 120 милиона метрични тона този месец, според данните от проследяването на корабите и пристанищата.