Вечерни новини: Властта съживява забравен нефтопровод; Еврото покачи цените в Хърватия
Кабинетът иска да навакса забавеното строителство на Видин – Ботевград и още акценти от деня

© ECONOMIC.BG / БТА
Кабинетът съживи идеята за нефтопровода „Бургас – Александруполис“
Ембаргото върху руския петрол провокира служебния кабинет да пристъпи към възраждане на идеята за построяване на нефтопровод от Александруполис до Бургас. На днешното си заседание Министерският съвет одобри Меморандум за разбирателство между енергийните министерства на България и Гърция, чрез който двете държави ще си сътрудничат при проучването на възможности за реализиране на позабравения проект.
Търговците в Хърватия масово закръглят цените в евро нагоре
Три дни след официалното въвеждане на еврото като национална валута в Хърватия правителството е изправено пред вълна от недоволство заради повишения на цените поради закръгляване при превалутирането. Новинарският портал index.hr съобщава, че в различни интернет форуми много потребители изразяват недоволството си от по-високи цени в магазини, фризьорски салони и дори паркинги.
Кабинетът иска да навакса забавеното строителство на Видин – Ботевград
Служебната власт задвижва строителството на скоростния път Видин – Ботевград. Дейностите на някои от отсечките по 167-километровото трасе бяха забавени през последната една година – отчасти заради спряно разплащане, тъй като отделни участъци се строят по инхаус процедура от държавното „Автомагистрали“, както и заради проблеми с трасета и обжалвания, започнати още през 2021 г.
Държавата чака оферта за изтребители на лизинг от Швеция
Служебният кабинет очаква в началото на следващия месец да получи оферта от Швеция за придобиване на лизинг на изтребители „Грипен“. Военновъздушните сили планират да ги използват до пристигането на първата партида нови американски самолети F-16, за които България плати предварително и накуп над 2 млрд. лв.
Кабинетът иска да отпадне задължението за смяна на книжките при нов адрес
Да отпадне задължението за смяна на шофьорската книжка при промяна на постоянния адрес по лична карта, ако населеното място е в същата област. Това предвиждат промени в Закона за българските лични документи, приети от Министерския съвет на днешното заседание. Целта на промените е да се улеснят гражданите при издаването на личните документи.
Прагът за самоосигуряващите се остава 710 лв. до нов бюджет
Минималният праг за самоосигуряващите се ще бъдат повишен вероятно чак с приемането на редовен бюджет за 2023 г. С повишаването на минималната работна заплата от 1 януари на 780 лв. за първи път от доста време насам двата прага не са равни. А служебният кабинет не дава индикации, че ще инициира повишаването на минималния праг за самоосигуряващите се.
Колко струва закупуването на осигурителен стаж?
Сумата, която лицата трябва да внесат за така нареченото закупуване на осигурителен стаж, остава без промяна през 2023 г. – 140.58 лв. за всеки недостигащ месец. Тази сума няма отношение към увеличението на минималната работна заплата, а се изчислява като процент (19.8%) от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, родени преди 1 януари 1960 г., определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
„Алтерко“ придоби 60% от словенска компания за интернет на нещата
Българският производител на IoT (Интернет на нещата) продукти и часовниците MyKi – „Алтерко“ – е придобил 60% от словенския си конкурент GOAP в сделка за 2 милиона евро, обяви компанията чрез Българската фондова борса (БФБ). Ходът ще помогне за разширяването на технологичното портфолио на родната фирма, която устойчиво следва стратегията си за международно разширяване.
Великобритания и Русия са застрашени от дълбока рецесия
Икономическото свиване на Обединеното кралство през 2023 г. ще бъде почти толкова дълбоко, колкото това на Русия, тъй като рязкото понижаване на жизнения стандарт на домакинствата натежава върху активността. Това прогрозират икономисти от Goldman Sachs в своята макропрогноза за 2023 г., предава CNBC.
Ключови индустрии в Полша започват да забавят плащанията си
Ключови сектори за полската икономика, като енергоемкото производство на химикали, хартиената и дървесинната индустрии регистрират, по-големи забавяния на плащанията в последните месеци. Именно тези сектори получиха най-големи белези от войната в Украйна и по-високите цени на суровините, които донесе конфликтът. При селскостопанския сектор се отчитат не само по-високи разходи за електроенергия, но и увеличение в цените на агро обработка и торове.
Как ще се трансформира глобалната търговия през 2023 г.?
Изминаха почти две години от инцидента с контейнеровоза Ever Given, който доведе до шестдневното затваряне на Суецкия канал. Ситуацията даде ключовото предупреждение, че глобалната търговска система не е толкова стабилна, колкото си мислехме. Оттогава кризата с доставките, предизвикана от пандемията, войната в Украйна и задълбочаващият се разрив в търговските отношения между САЩ и Китай, затвърди идеята, че светът се нуждае от по-устойчив търговски модел, пише Bloomberg.
Apple се присъедини към Amazon в клуб, от който никой не иска да е част
Пазарната капитализация на Apple падна под 2 трилиона долара за първи път от началото на 2021 г. и една година след като гигантът стана първата публична технологична компания, оценена на 3 трилиона долара.
Мъск е унищожил половината от стойността на Twitter
Сагата със собствеността на Илон Мъск върху Twitter доминираше в заглавията през 2022 г. Първо той предложи 54.20 долара за акция на социалната мрежа, което на пръв поглед изглеждаше като шега. След това обаче милиардерът шокира Уолстрийт, като подписа обвързващо споразумение за тази сума, а когато се опита да се оттегли от сделката, предизвика нов шок и Twitter заведе дело, за да го принуди да я финализира.