„Векът на Турция“: Ердоган се закле и загатна за промени в икономическата си политика
Новият стар президент на Турция назначи ключов кадър за министър на финансите
Президентът Тайип Ердоган призова турците да загърбят различията си и да се съсредоточат върху бъдещето, когато встъпи в длъжност за нов петгодишен мандат в събота. Турският президент положи клетва на церемония в парламента в Анкара и по-късно назова нов кабинет, чийто състав сигнализира за промяна на посоката в икономическата политика, включително край на ерата на ниски лихвени проценти.
Ще прегърнем всичките 85 милиона души, независимо от техните политически възгледи. Нека оставим настрана недоволството от изборния период. Нека потърсим начини за помирение“, каза Ердоган на церемонията по встъпването в длъжност.
„Заедно трябва да гледаме напред, да се фокусираме върху бъдещето и да се опитаме да кажем нови неща. Трябва да се опитаме да изградим бъдещето, като се поучим от грешките от миналото.“
Турският президент обяви спечелените от него избори за начало на „века на Турция“ и описа този период като време на просперитет.
На церемонията присъстваха високопоставени служители, включително генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, венецуелският президент Николас Мадуро и унгарският премиер Виктор Орбан. На церемонията присъстваше и президентът на България Румен Радев.
По-рано, прочитайки клетвата, Ердоган се зарече да защитава независимостта и целостта на Турция, да спазва Конституцията и да следва принципите на Мустафа Кемал Ататюрк, основател на съвременната светска република.
Най-дълго управлявалият лидер на Турция Ердоган спечели 52.2% подкрепа на втория тур на 28 май. Изборната му победа се противопостави на повечето проучвания на общественото мнение и дойде въпреки кризата с разходите за живот, за която се смяташе, че е навредила на перспективите му.
Новият мандат ще позволи на Ердоган да следва все по-авторитарната политика, която поляризира страната, членка на НАТО, но укрепи позицията ѝ на регионална военна сила.
Президентът на Турция Тайип Ердоган назначи в събота бившия министър Мехмет Шимшек за министър на финансите.
Шимшек беше високо оценен от инвеститорите, когато беше министър на финансите и вицепремиер между 2009 г. и 2018 г.
Назначаването му може да отбележи отклонение от години на неортодоксална икономическа политика при Ердоган, която включваше придържане към ниски лихвени проценти въпреки високата инфлация и тежкия държавен контрол върху пазарите.
69-годишният Ердоган стана министър-председател през 2003 г., след като неговата партия спечели изборите в края на 2002 г. след най-тежката икономическа криза в Турция от 70-те години на миналия век.
През 2014 г. той стана първият народно избран президент на страната и беше избран отново през 2018 г., след като осигури нови изпълнителни правомощия за президентството на референдум през 2017 г.
Президентските избори на 14 май и балотажът на 28 май бяха ключови, като се има предвид, че опозицията беше уверена, че ще свали Ердоган и ще обърне много от политиките му, включително предлагайки рязко повишаване на лихвените проценти за противодействие на инфлацията, достигаща 44% през април.
В речта си след победата на изборите Ердоган каза, че инфлацията е най-спешният проблем за Турция.
Анализатори казаха, че ако настоящите политики продължат, икономиката се насочва към сътресения предвид изчерпаните чуждестранни резерви, разширяващата се схема за защитени депозити, подкрепяна от държавата, и неконтролираните инфлационни очаквания.
Лирата претърпя серия от сривове през последните години и достигна историческо дъно за всички времена в дните след вота.