За първи път подводен кабел може да стигне до Антарктида
Това е стъпка към създаването на антарктически цифров хъб, която ще затвърди лидерството на Чили

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Чили има план да опъне първия в света подводен кабел, който да стигне до една от най-негостоприемните територии на света – Антарктида. Очаква се той да свърже Пуерто Уилямс, разположен близо до нос Хорн, в най-южната точка на Чили, с остров Кинг Джордж, част от ледения континент. Правителството на южноамериканската страна вече подписа споразумение за насърчаване на проекта.
То е сключено с Подсекретариата по телекомуникациите (Subtel) и правителството на региона Магелания и Чилийска Антарктида. Това е първата стъпка към започване на процеса на пазарни консултации, който след това ще бъде последван от технически, правни, икономически и финансови проучвания.
Решението да се проучи създаването на антарктически подводен кабел идва след разполагането на кабела Fibra Optica Austral, който влезе в експлоатация през първото тримесечие на 2020 г. Изграден от Subtel, той служи като гръбнак за южната половина на Чили, като най-южната му точка стига до Пуерто Уилямс. Именно близостта на тази станция до Антарктида направи антарктическата подводна връзка жизнеспособна за първи път.
Леденият континент е една от най-негостоприемните местности на земята и е населена почти изцяло от научни работници. Без местно население, броят на жителите там е около 1000 през суровите зимни месеци и около 4400 през лятото. Около 1000 души живеят на лодки в близките води, също заети с работни дейности.
Всички тези служители имат нужда от свързаност, каквато в момента идва предимно чрез сателитни системи.
С разполагането на висококачествен подводен кабел обаче тази зависимост от сателит може в крайна сметка да приключи – поне за самите изследователски станции.
Правим първата стъпка за създаване на антарктически цифров хъб“, обясни заместник-секретарят по телекомуникациите Франсиско Морено.
За Чили, която отдавна има значително влияние върху Антарктида поради географската й близост, създаването на потенциална подводна кабелна система, която да управлява целия трафик на данни на континента през страната, би било значителна победа.
„Стартирането на проучванията за въвеждане на първия подводен оптичен кабел е стъпка, която потвърждава нашата лидерска позиция на континента и усилията ни да поставим интересите на науката и прогреса на цялото човечество в центъра“, каза министърът на транспорта и Телекомуникации, Глория Хът.