5-те най-големи петролни компании спечелиха $200 милиарда през 2022 г.
ExxonMobil, Chevron, BP, Shell и TotalEnergies ще раздадат огромни дивиденти на акционерите си и ще изкупуват обратно акции

Снимка: Depositphotos
Петте най-големи петролни компании в света се очаква да отчетат рекордни печалби за 2022 г. през следващите дни. Комбинираните годишни печалби на ExxonMobil, Chevron, BP, Shell и TotalEnergies вероятно ще достигнат 200 милиарда долара благодарение на скока на цените на петрола и газа миналата година, пише специализираното издание Oilprice.com.
Тази година печалбите на ExxonMobil, Chevron, BP, Shell и TotalEnergies се очаква да бъдат с около една четвърт по-ниски от комбинираните печалби за 2022 г., но все пак ще бъдат колосалните 150 милиарда долара за 2023 г., казват анализатори.
Рекордните тримесечни печалби, отчетени от големите компании за второто и третото тримесечие на 2022 г., вече предизвикаха силни критики от Белия дом, който се бори да намали цените на бензина от рекордните нива, наблюдавани през юни. Администрацията на Байдън обвини голямата петролна индустрия във „военно печалбарство“ и призова компаниите да инвестират в повече доставки или „да се сблъскат с по-високи данъци“. В Европа рекордните печалби вече са обложени с неочаквани данъци, които ExxonMobil оспори в съда.
Очаква се петте петролни и газови суперголеми компании да отчетат в края на януари и началото на февруари общи печалби за 2022 г. от 200 милиарда долара, според ранни оценки, съставени от S&P Capital IQ и цитирани от Financial Times. Печалбите за четвъртото тримесечие също ще бъдат доста над нивата отпреди година, макар и по-ниски от рекордните тримесечни печалби за второто и третото тримесечия.
Печалбите на големите компании за 2023 г. се очаква да спаднат от рекорда за 2022 г. до около 150 милиарда долара, което – въпреки спада – би било втората най-голяма печалба в историята на индустрията, според прогнозите на S&P Capital IQ.
За 2022 г. няколкото суперголеми компании в САЩ са готови да отчетат комбинирани годишни печалби от близо 100 милиарда долара, казват анализатори.
Exxon се очаква да отчете рекорд от 56 милиарда долара печалба за 2022 г., докато печалбите на Chevron се очаква да надхвърлят 37 милиарда долара, също рекордно високо ниво, според оценки, съставени от S&P Capital IQ, цитирани от Financial Times.
Въпреки че петролът се търгуваше под 90 долара за барел през последните седмици на 2022 г. и цените се увеличиха на годишна база само с около 10% миналата година в сравнение с 2021 г., изключителната нестабилност и честите скокове над 100 долара за барел помогнаха на всички петролни компании, включително най-големите американски компании, генерират рекордни или почти рекордни тримесечни печалби и парични потоци.
Индустрията, най-добре представящата се в индекса S&P 500 през последната година, увеличи дивидентите и обратното изкупуване на акции през последните тримесечия благодарение на огромните парични потоци.
Очаква се енергийният сектор да отчете най-високия годишен ръст на печалбите от всички единадесет сектора на S&P от 151.7%, каза Джон Бътърс, вицепрезидент и старши анализатор на приходите във FactSet.
Енергийният сектор се очаква да има най-голям принос за ръста на печалбите за S&P 500 за 2022. Ако този сектор бъде изключен, индексът ще отчете спад на печалбите от -1.8%, а не ръст на печалбите от 5.1%“, отбеляза Батърс.
По-ниските цени на петрола и газа през четвъртото тримесечие ще повлияят на печалбите за четвъртото тримесечие на големите компании, но рафинирането се задържа, а търговията с втечнен природен газ в европейските големи компании също се очаква да е помогнала на на голямата петролна индустрия през тримесечието октомври – декември.
В началото на този месец Exxon заяви в документ до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC), че по-ниските цени на петрола могат да имат до 1.7 милиарда долара отрицателен ефект върху приходите за четвъртото тримесечие, докато спадът в цените на природния газ може да има отрицателен ефект до 2.4 милиарда долара. Тези отрицателни ефекти ще бъдат частично компенсирани от положителния принос на печалбите от дериватите с пазарна оценка до 1.5 милиарда долара.
В Европа Shell каза, че се очаква търговията и оптимизацията в интегрираното подразделение за газ и втечнен природен газ да бъдат значително по-високи през четвъртото тримесечие на 2022 г. в сравнение с третото тримесечие въпреки спада в производствените обеми.
Въпреки че печалбите за четвъртото тримесечие и 2023 г. на големите компании се очаква да надминат рекордните нива, наблюдавани през предходните тримесечия и цялата 2022 г., печалбите тази година все още ще бъдат огромни в сравнение с годините преди 2022 г. Анализаторите очакват, че голямата петролна индустрия ще продължи да възнаграждава акционерите с излишъка от пари, за голямо съжаление на администрацията на Байдън.
Американската Chevron обяви тази седмица програма за обратно изкупуване на акции на стойност 75 милиарда долара без фиксирана дата на изтичане, което веднага предизвика критики от Белия дом.
Помощник прессекретарят на Белия дом Абдула Хасан каза, коментирайки новината: „За компания, която твърдеше не много отдавна, че „работи усилено“ за увеличаване на производството на петрол, раздаването на 75 милиарда долара на ръководители и богати акционери със сигурност е странен начин да го покаже.“