Новините от седмицата: AI фабрика в България; Хаос и несигурност в парламента
Парите за 7 и 8 блокове в АЕЦ „Козлодуй“ трябва да се намерят тази година; Освободените работници от ТЕЦ „Марица Изток 3“ не желаят да се преквалифицират

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Парите за 7 и 8 блокове в АЕЦ „Козлодуй“ трябва да се намерят тази година
До края на годината трябва да бъде взето окончателното инвестиционно решение и да е осигурено финансирането за 7 и 8 блокове в АЕЦ „Козлодуй“. Това стана ясно след среща между министъра на енергетиката Жечо Станков и временно управляващия посолството на САЩ в България Сюзън Фалатк. В срещата участва и изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов.
Борисов разчита на „ДПС-Ново начало“ за бюджета и бъдещето на кабинета
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вижда заговор на президента Румен Радев по отношение на решението на Конституционния съд, след което в парламента влизат 10 депутати от „Величие“. Той обвързва бъдещето на кабинета и бюджета с подкрепата на лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.
Окончателно: ЦИК вкара „Величие“ в парламента, управляващите са на ръба
Централната избирателна комисия (ЦИК) преизчисли мандатите за 51-вото Народно събрание и официално вкара партия "Величие" в парламента. Формацията, водена от Ивелин Михайлов, ще има 10 народни представители. Същият брой ще загубят останалите партии в парламента.
ГЕРБ, ИТН и БСП подкрепиха Пеевски в идеята му за държавна верига магазини
Управляващата коалиция, поне в частта ѝ ГЕРБ, БСП и ИТН, подкрепиха депутата Делян Пеевски в неговата идея за създаване на държавна верига магазини. Това се случи по време на разглеждането на второ четене в ресорната комисия на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г.
България става балансиращата мощност на Балканите с 3 нови ПАВЕЦ-а
България иска да се превърне в балансиращата мощност на Балканите, като амбициите са страната ни да изгради три нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ), всяка с капацитет 1000 мегавата. Това стана ясно по време на среща между министъра на енергетиката Жечо Станков и посланика на Япония в България Н.Пр. Хисаши Мичигами.
От 1 юли лекарствата за деца до 7 години стават безплатни
Антибиотиците и лекарствата за остри вирусни заболявания за деца от 0 до 7-годишна възраст стават безплатни. Разходите за тях, които възлизат на 2 млн. лв., ще се покриват от бюджета на Здравната каса. Това решиха депутатите по време на разглеждането на бюджета на НЗОК на второ четене в парламентарната бюджетна комисия, чийто последен параграф бе приет с 15 гласа „за“, 2 „против“ и 4 „въздържали се“.
Социалният бюджет мина скоростно на второ четене в комисия
Парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие проектобюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) на второ четене. Проектът бе подкрепен от 15 депутати, 3-ма гласуваха „против“, а 4-ма бяха с глас „въздържал се“.
Дончев представи три списъка за проектите по ПВУ
Проектите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са разделени три списъка – "бял", "сив" и "черен". В първия влизат проектите с вече проведена обществена поръчка с избран изпълнител или срок близък за избирането на такъв. Амбицията е те да бъдат приключени до крайния срок, заложен в Плана – 31 август 2026 г. В т. нар. „сив“ списък попадат проекти, за които туко-що е обявена обществена поръчка или няма такава. Проектите от „черния“ списък ще бъдат извадени от Плана за възстановяване, защото няма шанс да бъдат реализирани.
Освободените работници от ТЕЦ „Марица Изток 3“ не желаят да се преквалифицират
Страх от промяна на работното място, нулево желание за преквалификация и останала надежда, че ТЕЦ-овете имат бъдеще и работата в тях може да продължи. Tака изглежда картината сред енергетиците, работили в спиращия ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. За ситуацията разказа Любен Георгиев, началник отдел „Посреднически услуги“ към „Агенция по Заетостта – Бюро по труда“ в Стара Загора, който взе участие в конференцията „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“ в партньорство с Агенцията за регионално и икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) и център „Европа Директно“ – Стара Загора.
Конституционният съд: 16 от настоящите депутати са избрани незаконно
Конституционният съд излезе с решение по делото за законността на парламентарните избори, проведени на 27 октомври 2024 г. В него не се посочва категорично дали партия "Величие" влиза в 51-вото Народно събрание, а тази отговорност се прехвърля на Централната избирателна комисия (ЦИК), която трябва да преизчисли мандатите. Също така КС отказа да касира изборите, както настояваха няколко парламентарни групи.
Нова вълна еврофинансиране: Какви програми за справедлив преход отварят през 2025 г.?
Над 1 млрд. евро ще бъдат достъпни за въглищните региони Стара Загора, Перник и Кюстендил по програма „Развитие на регионите“, приоритет 3 – Фонд за справедлив преход (ФСП). Възможностите за гражданите и бизнеса в засегнатите от прехода региони бяха представени от управителя на Областния информационен център (ОИЦ) – Стара Загора Радка Тилева по време на международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“ в партньорство с Агенцията за регионално и икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) и център „Европа Директно“ – Стара Загора.
Общинарите одобриха поредното поскъпване при строежа на софийското метро
Разширението на третия метродиаметър на столичното метро окончателно поскъпна със 174 млн. лв. Строителите на линията, която продължава към „Левски Г“ и „Слатина“, ще получат 30% индексация на договорите. Докладът за това бе приет без никакви обсъждания на заседание на Столичния общински съвет в четвъртък. Той бе подкрепен с 35 гласа „за“, 4 – „против“ и двама въздържали се.
„Ще има големи проблеми“: Бизнесът предупреждава за квазинационализацията на частните пенсии
Бизнесът изпрати предупреждение до обществото относно квазинационализацията на частните пенсионни вноски, предлагана от "Възраждане". Идеята на проруската партия е 5-те процентната вноска за частните пенсионни дружества да бъде пренасочена към НОИ, а вероятно ще се посегне и на натрупаните активи във фондовете през последните близо 25 години.
АПИ обяви поръчка за свързване на тол системата с НАП и митниците
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви поръчка за интегриране на системите на НАП, митниците и МВР с тол системата. Прогнозната стойност на проекта, който включва поддръжка и надграждането на т.нар. системата за вторична интеграция и правоприлагане (СВИП), е над 2.2 млн. лв. без ДДС. Оферти се подават до 15 април.
Жечо Станков одобри продължаващото търсене на нефт и газ край Варна
Министърът на енергетиката Жечо Станков подписа споразумение с NewMed Energy и OMV Petrom, които ще продължат да проучват за нефт и газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух“ край Варна. Припомняме, че румънската компания, която е подразделение на австрийския енергиен гигант OMV, сключи стратегическо партньорство с израелската NewMed.
Забавени инфраструктурни проекти се прехвърлят за новата европрограма
Заради забавено изпълнение няколко инфраструктурни проекти се пренасочват към Програма „Транспортна свързаност” 2021-2027 г. Освен това по новата програма влизат за финансиране допълнителните 5 електрически мотрисни влака, договорени през миналата година. Това става възможно след приети от кабинета изменения в програмата.
България остава без LNG от Александруполис и през април
„Булгаргаз“ предлага намаление на цената на природния газ за април до 80.75 лв./MWh, което е намаление с около 7% спрямо тази за март. Това става ясно от внесеното в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление.
Една от европейските фабрики за изкуствен интелект ще е в България
В България ще се изгради една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз. В сряда европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления EuroHPC избра България заедно с Австрия, Франция, Германия, Полша и Словения за новите локации за тази ключова инфраструктура за Европейския съюз. Общо инвестициите в тях – национална и европейска – достига 485 млн. евро.
Концесионният договор на „Елаците-Мед“ се удължава с 10 години
Концесионният договор за добив на медно-порфирни златосъдържащи руди от находище „Елаците“ ще бъде удължен с 10 години. Това реши Министерският съвет на редовното си заседанието в сряда, като продължаването ѝ е поискано от самия концесионер – „Елаците-Мед“ АД.
Нова програма пренасочва заетите във въглищния сектор към водорода
Тракийският университет в Стара Загора стартира програма за обучение на кадри и специалисти във водородната индустрия. За целта се отпускат 30 млн. евро и от нея ще могат да се възползват всички пряко и косвено засегнати от енергийния преход. Това каза областният управител на Стара Загора Методи Марков по време на международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“ в партньорство с Агенцията за регионално и икономическо развитие - Стара Загора (АРИР) и център „Европа Директно“ – Стара Загора.
Само в Стара Загора големите предприятия имат финансиране по Фонда за справедлив преход
Европа има 70 плана за справедлив преход в над 90 региона. Но Стара Загора е единственият регион, който може да финансира големи предприятия. На другите това не се позволява. Това обяви Нено Ненов, икономически съветник в Представителството на Европейската комисия в България. Той взе участие в международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“ в партньорство с Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора.
Проучване: Старозагорци свързват Зелената сделка със затварянето на ТЕЦ-овете
Мнозинството от жителите на Стара Загора областта оценява заплахата от климатичните промени като реална и подкрепя използването на повече енергия от възобновяеми енергийни източници. Докато опасенията от климатичните промени се увеличават в сравнение с първата вълна на изследването, то подкрепата за ВЕИ намалява, което вероятно е свързано с опасения от нарастване на цените на електроенергията, предвид цялостния контекст в който е осъществено проучването.
„Време е за Европейски съюз за отбрана“: Парите за кохезия могат да отидат за въоръжение
27-те държави членки на Европейския съюз ще могат доброволно да пренасочват неусвоени средства от кохезионните фондове за инвестиции в отбрана. Това става ясно от изказване на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод новия амбициозен план за превъоръжаване.
Инфлацията към април е критична за влизането на България в еврозоната
Динамиката при инфлацията за трите следващи месеца от февруари до април ще окаже влияние върху изпълнението на ценовия критерий за присъединяване на България към еврозоната. Това посочват икономистите на ОББ в своя ежемесечен доклад „Икономически бюлетин“.
МФ преотвори емисия 3-годишни държавни ценни книжа
Министерството на финансите успешно преотвори емисия 3-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), първоначално пусната в обращение на 20 януари 2025 г. Проведеният днес аукцион увеличи обема на емисията със 100 милиона лева, с което общата номинална стойност достигна 500 милиона лева.
Столичният градски транспорт търси спешно 33 млн. лв.
Около 33 млн. лв. спешно трябва да бъдат намерени, за да бъдат изплатени заплати и аванси на служителите, които работят в транспортните дружества в столичния градски транспорт. За целта Центърът за градска мобилност е сигнализирал с писмо Комисията по транспорт към Столичния общински съвет (СОС). Писмото бе обсъдено в понеделник по време на заседание на ресорната комисия.
Официално: България се включва в проекта за 1200-километров кабел през Черно море
След като няколко пъти заяви готовност да се включи, България вече официално започна процедура по присъединяване към проекта за Зелен енергиен коридор. Става въпрос за 1195-километровия кабел, по-голямата част от който минава по дъното на Черно море, с преносен капацитет от 1 GW. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков в рамките на Десетата среща на министрите по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия, която се провежда в унгарската столица Будапеща.
Каква е причината да спре LNG терминалът в Александруполис?
LNG терминалът в Александруполис не работи от края на януари заради технически проблеми. Предстои до началото на април да се реши дали плаващата станция за съхранение и регазификация (FSRU) ще бъде отворена отново, или пускането на критичната инфраструктура ще бъде отложено.
Интервю | Зелената сделка ще създаде 1 млн. нови работни места до 2030 г.
Основното предизвикателство за регионите, зависещи от въглищната индустрия, е справянето със загубата на работни места във въгледобивния сектор и осигуряването на нови и качествени работни места в нови сектори. Проучванията показват, че зеленият преход ще създаде повече работни места, отколкото ще бъдат закрити. Очакваме, че до 2030 г. ще бъдат създадени допълнително над 1 милион работни места благодарение на инициативите, включени в Европейския зелен пакт, не само в секторите, движещи екологичния преход, но и в административните и помощните сектори, правните, счетоводните и консултантските услуги, компютърното програмиране и информационните услуги.
Интервю | Целта е да дигитализираме над 95% от интеракциите с клиента до края на годината
Макар и постепенно, България наваксва изоставането си в дигитализацията на икономиката. Тласък на този промяна даде COVID пандемията. През последните години редица сектори като онлайн банкирането и приложенията за онлайн доставка регистрираха ръст в търсенето на дигитални услуги.