„Аз ако бях от един стартъп, щях да се радвам, че МОД се вдига“
Новият финансов министър Асен Василев отново подкрепи теорията си за вдигане на максималния осигурителен доход

© ECONOMIC.BG / БТА
Няма богата държава с ниски доходи. Българските компании не трябва да се конкурират с ниски заплати. Да не се конкурираме с ишлеме!
С тези думи вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев защити пред предприемачи от IT сектора и високите технологии на форума Powers Summit планираното увеличение на максималния осигурителен доход чрез обвързването му със средната работна заплата.
Спорът по отношение на максималния осигурителен доход донякъде бе разрешен в коалиционното споразумение - да се обвърже със средната работна заплата, но след анализ и разговори с всички заинтересовани страни, т.е. да влезе в сила най-рано от втората половина на годината.
Този спор е свързан с нещо много просто – няма богата държава с ниски заплати. Оттук нататък, за да привличаме работници, да връщаме българи от чужбина, не може да им предложим 3000 лв. заплата. Това го казвам като човек, който връща българи от чужбина от 2003 г. насам. Българите от чужбина ще дойдат като имаме нормални болници, нормални училища, или заради една много висока заплата, която ще им позволи да компенсират липсата на тези нормални условия“, коментира Василев.
Според него българите от чужбина ще се върнат когато има нормални болници, нормални училища или заради една много висока заплата, която ще им позволи да компенсират липсата на тези нормални условия.
Говорейки за МОД, аз ако бях от страна на една стартъп компания, щях да се радвам, че той се вдига. Той кара компанията да произвежда продукт с по-висока добавена стойност, така че да могат да плащат по-високи заплати. А не да се конкурират на ниска заплата“, допълни Василев.
Той обеща до 6 месеца действително да заработи т.нар. синя карта, с която се привличат висококвалифицирани специалисти от страни извън ЕС.