Богатите поддръжници на Джонсън се спасяват от Brexit с европейско гражданство
Цената за кипърското гражданство започва от 2 млн. евро

© ECONOMIC.BG / pixabay
Британският премиер Борис Джонсън спечели изборите миналата седмица с кампания под надслов „Да приключим с Брекзит“. Въпреки успехът
му обаче някои заможни поддръжници на неговата Консервативна партия предприеха
стъпки, за да си гарантират, че ще останат в Европейския съюз, информира Reuters.
От официално представената статистика от Кипър се вижда, че са зачестили случаите, при които поддръжниците на Консервативната партия кандидатстват за гражданство в държавата, която е член на ЕС.
Част от подалите документи са милиардерът Алън Хауърд, един от най-известните мениджъри на хедж фондове във Великобритания, и Джеръми Айзъкс, бившият ръководител на инвестиционна банка Lehman Brothers за Европа, Близкия Изток и Азия. Според правителствените документи кипърското министерство на вътрешните работи дава зелена светлина на заявленията им и препоръча да бъдат одобрени.
Консервативната партия спечели още един мандат през миналата седмица след предизборна кампания, която беше доминирана от темата за Brexit. Джонсън искаше да получи мнозинство в парламента, за да прокара сделката си за извеждане на Великобритания от ЕС в началото на следващата година.
Британците, които са направили оценка на риска, са кандидатствали за втори паспорт. Те предполагат, че икономиката на Великобритания ще се забави, след като страната напусне ЕС. Пол Уилямс, главен изпълнителен директор на посредника за снабдяване с паспортни La Vida Golden Visas, казва, че е отчетен наплив от британци, които търсят начини да запазят гражданството си в Европейския съюз.
„Brexit е единственият фактор за това“, споделя Уилямс и допълва, че британците оценяват правото да живеят, работят, учат и създават бизнес навсякъде в Европа, а всичко това ще се промени с Brexit.
По данни от британската избирателна комисия Хауърд е дарил най-малко 129 хил. британски лири на Консервативната партия от личните си средства и чрез компанията си между 2005 и 2009 г. Айзъкс също е направил лични и корпоративни дарения в размер на най-малко 626 500 британски лири на партията, като 50 хил. британски лири от тях са за кампанията, която лобира Лондон да остане в ЕС.
От правителствените документи на Кипър става ясно, че Хауърд, съпругата на Айзъкс и самият той са искали гражданство през 2018 г. Говорителите на Хауърд и Айзък не са коментирали темата. Помощникът на последния е казал, че пътува и няма възможност да отдели от времето си. Консервативната партия също не е отговорила на исканията за коментар.
Великобритания гласува за излизане от Европейския съюз през 2016 г., но детайлите за бъдещите отношения на страната с блока все още не са ясни. Според експерти икономиката на Великобритания ще търпи загуби независимо от формата на Brexit.
Кипърското гражданство струва минимум 2 млн. евро, от които поне 500 хил. евро трябва да бъдат в дългосрочни инвестиции. В нито един етап от процеса за получаване на гражданство кандидатът не е принуден да живее на острова или дори да го посети. Кипър е популярен сред хората, които търсят втори паспорт, тъй като цялата инвестиция може да бъде в недвижими имоти, а данъците там са ниски.
Reuters открива, че в правителствените документи е посочен мъж на име Дейвид Джон Роуланд, който е кандидатствал за кипърски паспорт като част от група инвеститори. Отделни документи посочват, че той е гражданин на Обединеното кралство и директор на компания, наречена Abledge Ltd, регистрирана на 31 декември 2015 г. Според медията има възможност да става въпрос за Дейвид Джон Роуланд, който подкрепя финансово Консервативната партия и неин бивш счетоводител, строителен предприемач и финансов съветник на принц Андрю. Съмненията са заради препокриването на домашния адрес, който и при двамата е в данъчното убежище на Англия - остров Гърнси. Reuters не може да определи дейността на Abledge Ltd или да даде друга информация за фирмата.
Говорител на банка Banque Havilland, собственост на Роуланд, отказва коментар. Многократните заявки през друг от фирмите на Роуланд и личният му имейл адрес остават без отговор. Говорител на двореца също отказа коментар. И кипърското правителство отказа коментар за лицата, посочени по-горе, и за дейността на правителството около схемата за продажба на паспорти, позовавайки се на правилата за поверителност на ЕС.
Записите на избирателната комисия показват, че Роуланд е дарил най-малко 6.5 млн. паунда на консерваторите от 2001 г. насам, 854 500 британски лири от тях са след гласуването за Brexit. Премиерът Дейвид Камерън го нарече счетоводител на Торите и главен консерватор за набиране на средства заради милионите паунди, които той дари за предизборната кампания през 2010 г. Той заяви пред медиите, че го прави, за да защити свободата и икономическото бъдеще на Великобритания въпреки това се отказа преди официално да заеме поста.
Хауърд направи милиарди от финансовата криза през 2008 г., като предвиди промените в лихвите и хода на валутата, спечели вота за Brexit чрез точно проследяване на настроенията на избирателите.
През 2010 г. Обединеното кралство беше принудено на направи бързи промени в бюджетната си политика и реши това да се случи, като повиши данъците за богатите. Хауърд беше предвидил тази реформа и се беше преместил в Швейцария. След това се върна във Великобритания, но миналата година направи това, в което е най-добър - намали риска от притежаването само на британско гражданство, като кандидатства за второ.
Джеймс Брокълбанк е друг британски финансист, който е поискал кипърско гражданство. Той е управляващ партньор в частната инвестиционна компания Advent International. През 2016 г. той каза, че дори в крайна сметка Brexit да се окаже нещо добро, това ще създаде „значителни предизвикателства“ и Великобритания ще отчете загуби от чужди инвестиции. Брокълбанк кандидатства за кипърско гражданство през 2018 г. Говорителят му отказа коментар.