Новините от седмицата: България взе рекордни нови заеми; Кой печели от полуделия имотен пазар
Българските пуш-пул велосипеди излизат от Елена и превземат Европа; Печалбата на банките е 2.1 млрд. лв. до юли

© ECONOMIC.BG / БТА
България взе близо 8.5 млрд. лв. заем от международните пазари
България пласира успешно на международните пазари три емисии облигации – две еврови и една доларова. Общата стойност на новия дълг, изчислен в български пари, е близо 8.5 млрд. лв. Интересното е, че за първи път от 22 години, по данни на Министерството на финансите, страната пласира доларова облигация.
Държавата изтегли осми вътрешен заем за годината за 200 млн. лв.
Държавата изтегли осми вътрешен заем от началото на годината за 200 млн. лв. Така общо за 2024 г. поетият нов вътрешен дълг – изцяло от служебния кабинет на Димитър Главчев – достигна 1.7 млрд. лв.
Кабинетът предлага 1077 лв. минимална заплата от 1 януари
Минимална заплата от 1077 лв. от 1 януари 2025 г. предлага служебното правителство. Това става ясно от проект на постановление на Министерски съвет, публикуван в първия ден на новия стар служебен кабинет на Димитър Главчев.
Правителството одобри Екатерина Захариева и Юлиян Попов за български еврокомисари
Екатерина Захариева (ГЕРБ) и Юлиян Попов (ПП-ДБ) са одобрените от Министерския съвет кандидатури за член български еврокомисар. Решението е взето на извънредно правителствено заседание в петък.
Ръстът на ипотечното кредитиране надхвърли 25% през юли, лихвите не мърдат
Ипотечното кредитиране в България продължава да не дава признаци на охлаждане. През юли статистиката на Българската народна банка (БНБ) показва, че годишният ръст в този сегмент вече надхвърля 25% – нещо невиждано от 2009 г.
Кой печели от полуделия имотен пазар в България?
Жилищният пазар не спира да покорява нови върхове и според последните данни средната цена на квадратен метър в София достига 1700 евро. Основно купувачите търсят ново строителство, което очевидно не успява да покрие нуждите им и сме свидетели на дисбаланс между търсене и предлагане.
Печалбата на банките е 2.1 млрд. лв. до юли – колкото за цялата 2022 г.
Печалбата на банките в България за първите седем месеца от годината достигна 2.1 млрд. лв. За сравнение, такъв бе финансовият им резултат за цялата 2022 г.
Банковите сливания в региона – епизод пореден
Югоизточна Европа се намира на гребена на нова вълна от банкова консолидация, тъй като местните кредитори се стремят да укрепят позициите си на фона на по-строгите капиталови изисквания, а някои от най-големите банки в Европа, пълни със свръхпечалби от ръста на лихвените проценти, са привлечени от по-бързия икономически растеж в региона. Seenews компилира някои от основните сделки в последните месеци.
„Булгаргаз“ договаря 5 кораба с газ от Александруполис
Доставките на втечнен природен газ за България от терминала край Александруполис ще започнат от октомври. А общественият доставчик ще осигури по един кораб за всеки месец до февруари 2025 г. Това стана ясно от думите на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, който даде брифинг за журналисти в Министерския съвет.
Украйна не се отказва от ненужните за България ядрени реактори
Украйна продължава с плана си да купи руски реактори от България за минимум 600 млн. евро, съобщава POLITICO. Тази увереност на администрацията на президента Володимир Зеленски е на фона на нарастващата опозиция от страна на депутатите, които се притесняват, че сделката дава прекалено много възможност за корупция.
Цената на природния газ за септември расте с 2%
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди предложената от „Булгаргаз“ по-висока цена на газа за септември. Така размерът ѝ, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, става 61.91 лв./MWh, или 1.9% над действащата през август.
Съвършенството като враг, несигурността като шанс: ИНспираторът Боряна Манолова
Защо иска да скочи 100 години напред в бъдещето и да пътува до Марс с Дейвид Боуи и Леонардо да Винчи – директорът на Siemens България за трудните уроци и безценните съвети
Българските пуш-пул велосипеди излизат от Елена и превземат Европа
Преди около осем години Цветан Илиев решава да започне работа по създаването на български електрически велосипед – пуш-пул велосипед, както самият той го нарича. Инженер по професия, Цветан винаги е имал афинитет към сглобяването на различни машини.
Софийска фирма отваря предприятие за плодови бонбони в Берковица
Районът на Северозападна България е един от най-бързо опустяващите в цялата страна. Масово хората напускат родните си места, отивайки към вътрешността на страната, търсейки по-добри условия за живот. Вследствие на много фактори интересът на инвеститорите към този район не е голям и той е най-бедният в целия Европейски съюз, по данни на Евростат.
„Спиди“ се разраства в България и Румъния с 25.5 млн. лв. инвестиция
Куриерската компанията „Спиди“ разширява логистичните си центрове в България и Румъния от началото на 2024 г. и залага на все по-популярния метод на работа с автоматични пощенски станции в двете страни. Това става ясно от публикувания отчет за дейността на компанията, публикуван в системата на Българската фондова борса (БФБ).
Българската Cineland открива киносалон за 5.5 млн. лв. във Варна
Най-младата българска кинокомпания Cineland ще отвори модерен киносалон в Grand Mall – Варна. Компанията ще инвестира над 5.5 млн. лв. за създаването на свръхмодерен кинокомплекс, който се очаква да отвори врати в края на 2024 г.
IKEA пусна платформа за продажба на мебели втора ръка
Шведският гигант IKEA пусна нова собствена платформа за покупка и продажба на мебели втора ръка от човек на човек - IKEA Preowned. На този етап платформата е пилотна и се тества в две европейски столици – Мадрид и Осло до края на годината, а целта е активиране на платформата в световен мащаб.
Туристическите данъци в София скачат. Какво още се променя?
Столична община планира повишаване на туристическия данък, който години наред не е променяни и е едни от най-ниските в Централна източна Европа. Това обявиха по време на пресконференция Никола Барбутов, заместник-кмет по европейски политики, международна дейност и туризъм, и Антон Пенев, директор на Общинското предприятие (ОП) „Туризъм“.
Бюджетът за почивка: Колко харчи българинът в страната и в чужбина?
Ако през 2022 г. средният разход на българския турист при пътуване с лична цел в чужбина е бил 738 лв. за периода април-юни, то последните две години се покачва значително. През 2023 г. са били необходими 822 лв. на човек за почивка, а през тази пролет те достигат 846 лв. Това са основните изводи, които могат да бъдат направени от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за туристическите пътувания и разходите за туризъм.
Търговците трябва да спрат продажбите на столчета за кола по стария стандарт
От 1 септември влиза в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за автомобили. Във физическите и електронните магазини ще бъде разрешено предлагането само на седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. i-Size стандарт. Той осигурява защита и от странични удари, възможно най-продължителното возене на детето в обратна на движението посока, както и други предимства.