Държавата, която (почти) надхитри COVID-19
В Република Палау няма нито един регистриран случай на заразата и вече тече ваксинация

© ECONOMIC.BG / Wikipedia
Международно летище Палау
Малка островна държава, която се намира на 800 км от Филипините в Тихия океан, може да се превърне в едно от малкото места на Земята, напълно свободно от коронаивурса. Република Палау, архипелаг, в който живеят около 18 000 души, получи първата пратка от ваксината на Moderna в събота. Имунизацията започна на следващия ден, съобщи Министерството на здравеопазването на Палау в Twitter.
Първата пратка включва 2800 дози от ваксината, които ще бъдат приложени на два етапа с интервал от 28 дни между тях. Здравните работници, ключовите служители и уязвимите групи ще бъдат сред първите, които ще получат ваксината, се казва в изявлението на министерството.
Към днешна дата в Палау няма нито един регистриран случай на коронавирус, нито смърт вследствие на заразата, по данни на Световната здравна организация. През януари миналата година, когато вирусът започна да се разпространява в Азия и Тихия океан, Палау беше сред първите, които въведоха по-строг контрол за влизане. Границите на страната бяха напълно затворени и започна масов скрининг на населението до април. Тези мерки за били ключови за предотвратяване на появата на COVID-19, каза през май посланикът на Палау в ООН.
Така страната предвид малкото си население, площ и факта, че няма регистрирани случаи на заразата, може да се превърне в първата държава в света, успяла да надхитри вируса.
„Късмет е, че имаме достъп до ваксини, а малкият размер ни улеснява“, казват представители на Министерството на здравеопазването, цитирани от CNN. Целта на държавата е да ваксинира 80% от населението. Поставеният срок за постигане на тези резултати е месец май, но той „вероятно ще бъде удължен“, казват здравните власти.
60-годишната лекарка Силвия Осарч беше първият човек в Палау, който получи ваксината в неделя. „Развълнувана съм. Ваксинирах се, за да защитя околните“, каза тя.
Палау избра ваксината на Moderna, защото е по-лесна за съхранение от тази на Pfizer и BioNTech и не е необходимо да се купуват камери, които да поддържат температура от минус 70 градуса по Целзий.