ГЕРБ предлага огромни допълнителни разходи в бюджета
Бившите управляващи внесоха около 70 проекта за промени в основния бюджетен закон, въпреки че критикуваха големите харчове на новата власт
Парламентарната група на ГЕРБ е внесла над 70 предложения за промени в проекта за държавния бюджет за 2022 г. В голямата си част предложенията са за повече пари за местната власт, където все още доминират бившите управляващи. Става въпрос за допълнителни общински разходи за ремонти на пътища, улици и сгради – перото, по което обикновено се предоставяха десетки милиони чрез постановления по време на управлението на Бойко Борисов.
По време на дългото обсъждане на първо четене в пленарна зала ГЕРБ и в частност бившият финансов министър Кирил Ананиев имаха много критики към рекордните разходи и дефицит. Въпреки това бившите управляващи са избрали да ги увеличат, вместо да ги намалят – както бяха призовани от финансовия министър Асен Василев при обсъжданията.
Почти всички депутати, внесли предложенията, са ги обезпечили с ръст на приходите от ДДС. Справка на Economic.bg показва, че сумарно депутатите на ГЕРБ очакват постъпленията от косвения данък да се увеличат с 3.8 млрд. лв. спрямо заложените в момента около 15 млрд. лв.
Бившият образователен министър Красимир Вълчев предлага с 2 млрд. лв. от завишените приходи от ДДС да се намали дефицитът, който да падне до 4.3 млрд. лв. Останалите 1.8 млрд. лв. от допълнителния косвен данък, който ГЕРБ очаква да се събере в повече, да се даде на общините и на всички други институции, за които бившите управляващи искат повече пари.
ГЕРБ залага така исканите от кмета на София Йорданка Фандъкова 178 млн. лв. за градския транспорт на столицата и обещаните от финансовия министър 40 млн. лв. за разширението на метрото до ж.к. „Слатина“. Бившият транспортен министър Росен Желязков настоява и за още 75 млн. лв. за превоз на пътници по нерентабилни и междуселищни автобусни линии.
Бившият земеделски министър на ГЕРБ Десислава Танева пък предлага да се намали ДДС ставката за редица хранителни стоки, сред които месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци – от 20 на 9%. Тя нарича идеята си „антиинфлационна и компенсаторна мярка“, която ще има положителен ефект за фиска, т.е. приходите от ДДС все пак ще се увеличат и това няма да нарани бюджета. Подобен проект внесе и депутатът от „Има такъв народ“ Пламен Абровски.
Танева настоява и за увеличаване на заплатите на служителите в земеделското министерство и Държавен фонд "Земеделие", за което са нужни 30 млн. лв. Тя предлага още увеличаване бюджета на ДФЗ с 209 млн. лв. за субсидии за земеделските стопани.
Депутатите от ГЕРБ предлагат и „връзване ръцете на правителството“, като му отнемат правото да одобрява допълнителни разходи за бюджетите на първостепенни разпоредители с постановления, както и да не може да предоставя заеми и финансова помощ на предприятията. Поправките са направени чрез преходните и заключителни разпоредби на Закона за публичните финанси. Такива вече бяха вкарани в парламента от ДПС.
Бившият вътрешен министър Младен Маринов пък настоява за увеличаване с 4 млн. лв. на бюджетите на НСО, ДАР и ДАНС. Неговият колега Христо Терзийски предлага увеличение на заплатите на полицаите с 400 млн. лв.
От ГЕРБ залагат увеличаване и на заплатите на дипломатите – с 10% заради инфлационния натиск, което струва на бюджета 11 млн. лв., както и с 15% на възнагражденията на преподавателите във висши учебни заведения. Десислава Атанасова предлага с 30 млн. лв. да бъдат увеличени заплатите на надзирателите в затворите, които днес изразиха протестна готовност.
Бившият министър на туризма Николина Ангелкова пък предлага нова схема със 70 млн. лв. директна финансова инжекция в местата за настаняване, като хотели и къщи за гости. Искат се и 40 млн. лв. за туроператори и допълнителни 10 млн. лв. за реклама на българския туризъм.
Бившият здравен министър Костадин Ангелов предлага допълнителни 30 млн. лв. субсидии за труднодостъпни общински болници, още 3 млн. лв. за трансплантации и 7 млн. лв. за изграждане на нов център по трансфузионна хематология в Бургас. Той настоява и за 119 млн. лв., които да бъдат пренасочени към бюджета на Националната здравноосигурителна каса за увеличаване на бонусите на медиците „на първа линия“ в борбата с COVID-19.
Бившият регионален министър Петя Аврамова предлага да се осигурят допълнителни 200 млн. лв. за опазване на водите.
Иначе относно общините, почти всеки депутат от ГЕРБ е внесъл предложение за допълнителни средства за своя избирателен район. Най-много са за увеличаване на разходите във видинска област. Предложенията по законопроекта са шест, като всички са внесени от депутата Росица Кирова и са на обща стойност около 12 млн. лв. Бившият спортен министър Красен Кралев и неговите колеги пък предлагат допълнителни около 213 млн. за Варна и общините в областта.