Китай настоява САЩ да премахнат митата и санкциите
Той говори на форум в Пекин на тема „Възобновяване на отношенията между Китай и САЩ“

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Външният министър на Китай Ван И призовава администрацията на Белия дом да спре потискането на китайския технологичен процес, за да може сътрудничеството между двете държави да продължи. Позовавайки се на опасения, свързани с националната сигурност, бившият президент на САЩ Доналд Тръмп санкционира десетки китайски компании през последните три години.
Китайският телекомуникационен гигант Huawei е една от най-известните компании, пострадали от тези санкции, като миналата година в резултат на тях падна в глобалните класации за продажба на смартфони от номер едно до номер шест.
„Китай би искала САЩ да премахне митата и санкциите върху компаниите, както и да се откаже от ирационалното потискане на китайския технологичен процес, за да може да се създаде сътрудничество между двете страни“, заяви китайският външен министър по време на форум в Пекин. Той призовава САЩ да подкрепи китайските международни студенти и да премахне ограниченията за културни групи и медии в Америка.
Напрежението между двете държави ескалира под управлението на администрацията на Тръмп. Тогава правителството се стремеше да използва данъци и черни списъци, в които се разглеждаха дългогодишни оплаквания от бизнеса относно липсата на защита на интелектуалната собственост в Китай, изискванията за принудителен трансфер на технологии и господството на държавата върху пазарите.
Въпреки че остава неясно какви точно действия може да предприеме Джо Байдън, той поддържа твърд тон, откакто встъпи в длъжност преди около месец. Той заяви в своя реч, че САЩ трябва да се подготви за дългосрочна стратегическа конкуренция с Китай.
Миналата седмица министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че митата от епохата на Тръмп ще останат в сила и че всякакви промени ще зависят от спазването на ангажиментите, поети от Китай за търговските сделки. Очаква се Байдън да постави по-голям акцент върху въпроси, свързани с правата на човека като Хонконг, Синдзян и Тибет.
Ван заяви, че тези региони са част от "вътрешните работи" на Китай и че отношенията със САЩ могат да се подобрят, само ако се зачита позицията на Пекин. Китайският посланик в САЩ Цуй Тянкай също заяви, че Пекин и Вашингтон трябва да определят границите на външната си политика, отбелязвайки, че проблемите на Китай включват Тайван, Синдзян и Тибет.
Лидерите на двете страни остават отворени за сътрудничество в някои области, като например намаляване на въглеродните емисии.
Ван заяви, че двете нации могат да работят заедно за справяне с пандемията от коронавирус, както и за подкрепа на глобалното икономическо възстановяване. Той подчерта, че Пекин продължава да подкрепя американския бизнес в страната.
Анализът, публикуван миналата седмица от Търговската камара на САЩ, заедно с консултантската фирма Rhodium Group, установи, че ако САЩ изтеглят половината от преките си инвестиции в Китай, американските инвеститори ще губят 25 милиарда долара годишно от капиталови печалби. Докладът призовава за целенасочени, а не обширни политически мерки срещу Китай.