Кметовете бързат да подпишат договорите за ВиК и пътни проекти
Досега са сключени 173 споразумения с МРРБ за отпускането на половината от обещаните 406 млн. лв. от бюджета

Снимка: Красимир Свраков
След почти година чакане общините най-накрая започнаха да подписват договорите с МРРБ и ще получат средства за ремонт на ВиК и пътна инфраструктура. Регионалното министерство обяви, че до момента са подписани три четвърти от споразуменията за планираните проекти. По тях местните власти тази година ще получат половината от обещаните държавни средства, или 203 млн. лв. Останалата сума ще бъдат преведена догодина.
До момента са подписани 173 споразумения от общо предвидени 234, като 113 от тях са за изпълнение проекти за ремонт на общински пътища и улична мрежа в населените места, а 60 – за подобряване на ВиК инфраструктурата. В прессъобщението на МРРБ се посочва, че от 24 октомври, „когато министерството обяви, че започва да подписва договорите, в сградата на ведомството ежедневно идват непрекъснато кметове на общини, или упълномощени от тях лица, заедно с главните счетоводители и експерти.“
Всъщност стартирането на подписването на контрактите закъсня с месец, след като Министерският съвет одобри отпускането на парите на заседание на 28 септември.
Процедурата по сключване на споразуменията ще продължи и през следващата седмица. Регионалното ведомство ще финансира 50% от стойността на обектите, като средствата ще бъдат предоставени на общините на две равни части – първото плащане ще е до 10 работни дни след подписване на споразумение, а второто – през месец декември 2022 г. Така общините ще получат около 203 млн. лв. до края на годината, а от новото редовно правителство пък ще очакват останалите средства, за да може ремонтите да продължат и другата година. Остава под въпрос дали тази година навсякъде може да започне същинска ремонтна дейност предвид настъпването на зимния сезон.
Представителите на местната власт са доволни, че най-края договорите са факт и ще започнат изпълнението на проекти, които са жизненоважни за развитието на общините“, посочват от пресцентъра на МРРБ.
Хронологията на драмата с парите
Сагата с парите на общините се влачи от началото на годината. През февруари бившият регионален министър Гроздан Караджов започна да събира проекти на местната власт, които трябваше да бъдат финансирани от специалния Фонд на стойност 1 млрд. лв., който той искаше да създаде.
Впоследствие сумата рязко бе редуцирана до 418 млн. лв., осигурени от бюджета на МРРБ. Караджов поиска в актуализацията на бюджета да залегнат още 82 млн. лв., за да бъде постигната поне целта от 500 млн. лв., но това не се случи. Така първият актуален списък с проекти бе направен от МРРБ. Той включваше 170 проекта.
Заради разрива в бившата управляваща коалиция обаче парите на общините така и не бяха отпуснати. Министерство на финансите се зае да прави втори списък. Той включваше 303 проекта. Бившият премиер Кирил Петков дори побърза да се похвали преди едно от заседанията на Министерския съвет, че в крайна сметка сумата от над 400 млн. лв. ще бъда отпусната на общините. Това обаче не стана, защото Караджов този път не хареса списъка на МФ. А тъй като средствата се осигурят от бюджета на МРРБ, Караджов имаше финалната дума.
Така дойде ред и за третия списък, който бе изготвен съвместно с експерти от МРРБ и представители на Сдружението на общините. На едно от последните си заседания Министерският съвет одобри въпросния списък, а Петков и Караджов на общ брифинг съобщиха новината. Бившият регионален министър заяви, че веднага ще може да се пристъпи към подписване на договори. Това обаче не се случи.
През август с идването на служебния кабинет, регионалният министър Иван Шишков реши, че проектите отново трябва да бъдат прецизирани и се зае да изготвя нов списък. Междувременно Националното сдружение на общините трябваше отново да изиска документи от представителите на местната власт, за да бъдат включени най-спешните проекти. Шишков реши да финансира и ремонтите на улици, освен пътища и ВиК мрежи. Министърът заяви, че критериите, по които се готви новия списък, са много по-прозрачни.
В крайна сметка, общо 234 обекта ще бъдат финансирани от бюджета на министерството. Около 105 от тях са на стойност над 126 млн. лв. и са предвидени за ремонти на ВиК мрежата. Други 94 проекта предвиждат ремонт на общински пътища и са на стойност над 233 млн. лв. Около 35 обекта на стойност малко над 46 млн. лв. са предвидени за уличната мрежа на общините.