„Не знаем на кой Бог да се кланяме“: Прави се пореден списък за парите на общините
Предложения се подават до вторник, а по настояване на служебния министър Иван Шишков ще се финансират и ремонти на улици
Регионалното ведомство ще подготви пореден нов списък с ВиК и пътните проекти на общините, които трябваше да бъдат финансирани с около 420 млн. лв. от бюджета на министерството. Този път всяка община ще прави предложение за разпределяне на средствата между различните ремонти, които трябва да бъдат извършени. Това стана ясно след среща между служебния регионален министър Иван Шишков и представители на Националното сдружение на общините.
Те (бел.р – общините) ще направят предложение как да разпределят средствата между улици, пътища и ВиК проекти. Считам, че в най-кратки срокове ще може да намерим балансиран и добър списък, за да са доволни всички общини или поне по-голяма част от тях“, заяви Шишков.
Националното сдружение на общините (НСОРБ) трябва да внесе новия списък до вторник в МРРБ. Освен пътища, ще могат да бъдат финансирани и ремонтите на улици. Служебният министър обаче е поискал за тях вече да има изградена подземна инфраструктура, а улиците, които ще се ремонтират, трябва да са изцяло общинска собственост. Сред другите критерии, по които ще се класират проектите, е валидно разрешение за строеж. Това е изрично поискано от НСОРБ, като критерият да има избран изпълнител няма да е основен, а ще е бонус, заяви служебният министър Иван Шишков.
„Важно е какво искат общините. Ние за тях отпускаме парите. Те ще носят отговорност да организират конкурси и да реализират строителството“, обясни той.
Председателят на НСОРБ Даниел Панов заяви, че диалогът с властта е бил конструктивен. Той коментира, че през следващите 4-5 месеца ще могат да бъдат усвоени поне 50% от средствата, като така ще бъде свършена и половината работа от проектите.
За тези проекти диалогът започна с МРРБ още през февруари, а в последните месеци излязоха редица списъци. Ние, кметовете, не знаем на кой Бог да се кланяме“, заяви Панов.
Сагата с парите на общините наистина се влачи от началото на годината. През февруари бившият регионален министър Гроздан Караджов започна да събира проекти на общините, които трябваше да бъдат финансирани от специалния Фонд на стойност 1 млрд. лв., който той искаше да създаде.
Впоследствие сумата рязко бе намалена до 418 млн. лв., осигурени от бюджета на МРРБ. Караджов поиска в актуализацията на бюджета да залегнат още 82 млн. лв., за да бъде постигната поне целта от 500 млн. лв., но това не се случи. Така първият актуален списък с проекти бе направен от МРРБ. Той включваше 170 проекта.
Заради разрива в коалицията обаче парите на общините така и не бяха отпуснати. Министерство на финансите се зае да прави втори списък. Той включваше 303 проекта. Бившият премиер Кирил Петков дори побърза да се похвали преди едно от заседанията на Министерския съвет, че в крайна сметка сумата от над 400 млн. лв. ще бъда отпусната на общините. Това обаче не стана, защото Караджов този път не хареса списъка на МФ. А тъй като средствата се осигурят от бюджета на МРРБ, Караджов имаше финалната дума.
Така дойде ред и за третия списък, който бе изготвен съвместно с експерти от МРРБ и представители на Сдружението на общините. На едно от последните си заседания Министерският съвет одобри въпросния списък, а Петков и Караджов на общ брифинг съобщиха новината, че след близо половин година пари за проектите на общините ще има. Бившият регионален министър заяви, че веднага ще може да се пристъпи към подписване на договори. Това обаче явно не е направено.
Индексацията
Индексацията на строителните договори е в напреднала фаза. Служебният министър коментира, че МРРБ има комуникация с Министерство на финансите и в рамките на 10 дни ще бъде одобрена методиката.
Относно тавана от 15%, заложен в методиката от предишното ръководство на МРРБ, Шишков заяви, че тя е направена преди промените в Закона за обществените поръчки да влязат в сила.
Ако има корекции в методиката, трябва да бъдат съобразени със Закона. Ще бъде максимално близо до това, което бе публикувано преди време, за да се отпуши този въпрос“, коментира Шишков.
Уволненият шеф на АПИ
Служебният министър Иван Шишков коментира уволнението на председателя на „Агенция Пътна инфраструктура“ Тодор Василев от днес. Според министъра Пътната агенция не е направила нищо, за да подсигури зимното почистване в страната, което се оказа блокирано заради решението на Народното събрание от април месец. По силата му договорите на пътноподдържащите фирми бяха удължени до края на септември, но след това няма други избрани, които да поемат почистването.
Според Шишков „част от структурите на МРРБ са се опитвали да бъдат структури между изпълнител и възложител“. Още в първия работен ден министърът е поискал от експертите в АПИ да подготвят поръчките за зимното почистване по съкратената процедура.
То (бел.р. - зимното почистване) бе изключително игнорирано. Всички очакваха, че Народното събрание ще отмени крайния срок и ще се удължат договорите на фирмите. Бе направен опит да бъде принудена държавата за втори път да удължи сроковете“, отбеляза Шишков.
По думите му бързите поръчки само за зимното почистване ще бъдат обявени в понеделник.
Относно изненадващо стартиралите мегапоръчки за поддръжка на пътища в страната от сряда, Шишков заяви:
Аз не съм дал съгласие да бъдат пуснати“.
Министърът е бил информиран, че са готвени търгове за следващите 3 години, но те е трябвало да осигурят поддръжката от пролетта, а не от зимата. Шишков заяви, че не вижда проблем в прогнозната стойност от над 2.3 млрд. лв., но може да има проблем с условията.
Ще поискам новото ръководство да разгледа поръчките и условията. Ние не работим срещу фирмите, но когато има две страни по договор, не трябва да има трета, която да е балансьор и да е част от възложителя“, заяви Шишков.