Многоцветни соларни сгради: Какво е бъдещето на „зелената“ архитектура?
Изследователи откриха как да направят слънчевите панели по-пъстри, без това да ощетява производството на енергия

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Слънчевите панели стават все по-популярен източник на енергия и топлина, затова те вече не се разполагат само върху покривите на сградите. В градските райони, където усвояването на пространството е приоритетно, поставянето им върху фасади или други по-видими части на сгради, се оказва необходимост, пише Euronews.
Но тяхната стандартна монохромна цветова схема оставя на дизайнерите по-малко възможности да направят сградите привлекателни. Някои архитекти дори описаха слънчевите панели като грозни или дразнещи очите, посочвайки, че външният им вид е пречка при интегрирането им в проекти. Проблемът често възниква, когато се опитвате да продадете или наемете имот, където фасадата на сградата наистина има значение.
Изследователи от Американското химическо общество създадоха слънчеви панели, които могат да приемат цяла гама от цветове, като същевременно произвеждат енергия също толкова ефективно, колкото и традиционните.
Защо в черно?
Предметите изглеждат в определен цвят, защото отразяват тази дължина на вълната на светлината обратно, вместо да я абсорбират. Така че, ако слънчевите панели трябва да абсорбират възможно най-много светлина, те трябва да бъдат наситено черни на цвят.
Други опити да се направят панелите по-пъстри, са водели до по-малко произведена енергия, по-високи разходи или дори до нежелано преливане на цветове. Това накара изследователи в Китай, сред които Тао Ма, Ружу Уанг и др., да потърсят евтин начин за оцветяване на слънчеви панели, без да това да води до намаляване на мощността, която произвеждат.
Цветовете носят настроение
Китайският екип е напръскал повърхността на панелите с тънък слой от т.нар. фотонно стъкло. То е изработено от микроскопични сфери от цинков сулфид, които позволяват на по-голямата част от светлината да премине през соларните панели. Част от нея обаче се отразява обратно в зависимост от размера на тези сфери.
Използвайки тази технология, изследователите са накарали слънчевите панели да придобият нюанси на синьо, зелено и лилаво. Въпреки покритието тяхната ефективност е спаднала само от 22.6% на 21.5%.
Панелите с фотонно стъкло са запазили цвета си и са отчели положителни резултати при тестовете за издръжливост. Екипът, който стои зад изследването, казва, че технологията може лесно да бъде усвоена в производството на слънчеви панели. Сега учените търсят начин да постигнат по-ярка и широка гама от цветове.