Новините от седмицата: Газът пак поскъпва; Инфлацията у нас надхвърли 17%
Заводът за е-коли в Ловеч се строи; Танкер с газ – само за октомври; Лаборатория за наносателити в София

© ECONOMIC.BG / Unsplash
„Булгаргаз“ предлага ново поскъпване – 315 лв./MWh за септември
Общественият газов доставчик „Булгаргаз“ предлага суровината за септември да струва 315 лв. за мегаватчас. Заявлението с рекордната сума е внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в понеделник. На практика това представлява 6% поскъпване на газа, доставян до бизнеса и топлофикациите.
„Газпром“ очаква цената на газа в Европа да стигне $4000
Руският енергиен гигант „Газпром“ очаква цените на природния газ в Европа през зимата да надхвърлят границата от 4000 долара за 1000 куб. м. Това би било абсолютен рекорд в историята и с близо 60% над сегашните нива.
Инфлацията в България надхвърли 17%
Годишната инфлация в България се ускори през юли и надхвърли 17%. Справка на Economic.bg показва, че така тя остава на 24-годишен връх, според данните на Националния статистически институт. По-висока инфлация за последно бе отчетена през май 1998 г., през месеците след укротяването на хиперинфлацията в страната.
„Главболгарстрой“ вече строи завода за електромобили в Ловеч
Заводът за електрически автомобили на германската компания Next.e.Go в Ловеч вече се строи. Това обяви арх. Любомир Станиславов, изпълнителен директор на „Некст.е.ГО България“ и Аутомотив Клъстер България, пред БТА. Реалните дейности по изграждането му са започнали почти веднага след одобреното разрешително от страна на местната власт.
Служебният кабинет договори само един от завещаните от Петков танкери с газ
Служебният кабинет е договорил само един от предложените танкери с американски втечнен газ. Това обяви енергийният министър Росен Христов час, след като изтече крайният срок за отговора на офертата от американския производител на LNG Cheniere Energy. Предложението от компанията бе отправено още към предишния кабинет на Кирил Петков, но той остави финализирането на сделката на временната власт. Офертата бе за три танкера за тази година – по един за съответно октомври, ноември и декември – и за още четири за 2023 г.
Лабораторията за наносателити в София ще заработи през август
До края на месец август българският производител на аерокосмическа техника EnduroSat ще открие своята лаборатория за наносателити в София, в която инвестира почти 4.2 млн. лв. Това обяви основателят на компанията Райчо Райчев по време на среща със служебния министър на иновациите и растежа Александър Пулев.
Цените на петрола паднаха с над 5%
Цените на петрола се срутиха, след като ръководителя на иранската дипломация потвърди, че страната му ще изпрати „окончателните си предложения“ по ядрената сделка преди полунощ местно време (22:30 ч. българско време).
Близо до природата: Глемпинг зона в Тюленово отвори врати
С настъпването на COVID кризата къмпингите в страната започнаха да стават все по-привлекателни за туристите, предлагайки уединение сред природата. Покрай всичко това се появи и глемпингът в България, който в последно време се превръща във все по-атрактивен вариант за къмпингуване сред туристите. Глемпингът е начинът да си осигурите преживяване в дивите части на света, без да се лишавате от комфорта, на който сте свикнали. Или по-просто казано: това е луксозно къмпингуване в палатки, които са оборудвани по подобие на хотелска стая.
Енергийният министър допуска разговори с „Газпром“ следващата седмица
Най-рано следващата седмица ще бъдат водени разговори с руския енергиен гигант „Газпром“, ако е необходимо. Това заяви служебният енергиен министър Росен Христов. Той посочи, че се търсят алтернативни на „Газпром“ доставки, като в момента продължава и търсенето на слот, където да бъде разтоварен втечненият газ, предложен на България от американската компания Cheniere.
Китай изненадващо понижи лихвата по заемите
Китайската централна банка изненадващо намали основните лихвени проценти по заемите (MLF), за да съживи търсенето. Действието идва след данните, че икономиката на страната неочаквано се е забавила през юли, предава Reuters. Активността на фабриките и търговията на дребно са притиснати от политиката на Пекин за нулево разпространение на COVID и кризата на пазара на имоти в страната.
ГБС изгради най-голямата мебелна фабрика в Ямбол
Сградата е на бившата тъкачна фабрика „Тунджа“, която е строена през 60-те години на миналия век. Площта на фабриката е 155 декара, а иначе застроената със складовите площи е 52 декара. Има производствена мощност корпусна мебел първи етап, производствена мощност корпусна мебел втори етап. Това общо е около 20 декара. Има производство на мека мебел и индивидуално производство, които също са около 26 декара. Отделно има и битова сграда, където има съблекални. Там са шивачките, има и санитарни помещения.
„Булгаргаз“ има три години да върне държавния заем
„Булгаргаз“ има три години да върне държавния заем за 800 млн. лв., който служебното правителство ще му отпусне. Решението за кредита бе взето в четвъртък, по време на заседание на Министерски съвет – дни след като служебният енергиен министър Росен Христов обяви, че води разговори за отпускане на заем с редица финансови институции.
Газовото хранилище на България вече не е най-празното в Европа
За първи път от началото на юли газовото хранилище на България не е най-празното в Европа. Справка на Economic.bg показва, че „Чирен“ вече е запълненo над 55% от капацитета си, като през последния месец това се случва с по-бърз темп спрямо средноевропейския. Все пак България има да наваксва доста, тъй като е далеч от средните за Стария континент нива от близо 75% газови запаси.
Икономиката на Германия е ударена от „перфектната буря“
Инвеститорите сега са по-песимистично настроени за германската икономика, отколкото когато и да било след дълговата криза в еврозоната преди повече от десетилетие. Те се тревожат, че рязкото намаляване на доставките на руски природен газ и огромното покачване на цените на енергията ще хвърлят страната в тежка рецесия, пише Financial Times в свой анализ.
„Задъхва се, но не се дави“: Русия засега устоява на западните санкции
Икономиката на Русия се сви през второто тримесечие – първите пълни три месеца от нахлуването ѝ в Украйна – и икономистите са разделени по въпроса дали може да продължи да устоява на натиска на международните санкции в дългосрочен план.
Може ли светът да остане без литий и кога?
Търсенето на литий се увеличава от години в резултат на масовото навлизане на литиево-йонната батерия. С комерсиализацията си през 90-те години тя успява да революционизира начина за съхранение на енергия. Бидейки безопасна и евтина, с висока плътност на мощността, тя започва да се използва във всевъзможни устройства – от телефони и слушалки до превозни средства.
Българската икономика расте с близо 5% през второто тримесечие
Българската икономика е нараснала с 4.8% на годишна база през второто тримесечие на тази година, показват експресните данни на Националния статистически институт. Периодът обхваща три пълни месеца на войната в Украйна, рекордни цени на енергията и висока инфлация, които пък доведоха до невиждани приходи за фирмите износители, както и за българските производители на електричество. За последно толкова силна пролет е имало през 2008 г. – точно преди финансовата криза.
ЕК е отхвърлила опита на кабинета „Петков“ да заобиколи поръчката за МВР
Служебното правителство ще прати до Европейската комисия искане за първото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост до края на месеца. Това ще се случи, въпреки че един от 22-та критерия за одобрение на плащането към този момент все още не е изпълнен. Това коментира вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
България спира износа на дърва за трети страни
Има много проблеми в земеделието - сега имаме дефицит на дървен материал. Още днес ще разпоредя да бъде спрян износа на дърва за трети страни. Това заяви служебният министър на земеделието Явор Гечев. Той подчерта, че сега е краят на лятото и трябва да се наваксат проблемите на вътрешния пазар за около месец, защото е пропуснат моментът. По думите му търсенето на дървен материал е нараснало с около 3 пъти, а причината са високите цени на горивата. Той е категоричен, че първо ще се раздадат дърва на социално слабото население у нас.
ВАС отмени затварянето на ТЕЦ „Брикел“
Въпреки „умопомрачаващите“ нарушения, установени при проверка в края на управлението на кабинета „Петков“, ТЕЦ „Брикел“ все пак ще може да продължи работата си. Зелена светлина за това даде Върховният административен съд (ВАС), който потвърди решението от по-долна инстанция на административния съд в Стара Загора.
Най-големият вносител на руски газ в Европа е загубил $12.6 млрд. през 2022 г.
Германската компания Uniper, която е най-големият вносител на руски природен газ в Европа, заяви, че е загубила 12.6 милиарда долара през първата половина на годината в резултат на намалените от Москва доставки. Руският енергиен гигант „Газпром“ сви драстично количествата синьо гориво по газопровода „Северен поток“ до едва 20% от капацитета му, което принуди Uniper да опита да компенсира недостига, като купува газ на свободния пазар на високи цени.
Пулев проучва конфликт на интереси при стартъп фондовете на ФнФ
Министерство на иновациите и растежа (МИР) започва одит по сигнал за конфликт на интереси, свързан с дейността на един от финансовите посредници на Фонда на фондовете. Това обяви на брифинг служебният ресорен министър Александър Пулев. От думите му стана ясно, че има съмнения за връзки с „видни политически личности“.
Фонд „Земеделие“ има нов директор
Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ освободи изпълнителния директор Николай Каварджиклиев. На проведеното днес заседание са освободени и неговите заместници – Венцислава Монева, Петя Славчева и Климент Петров. На мястото на Каварджиклиев, който зае поста в началото на март при, управлението на кабинета „Петков“, сега е назначен Георги Тахов.
България е изнесла 62 000 тона въглища за Сърбия
От 1 юли държавната „Мини Марица-изток“ ЕАД започна да изнася въглища за Сърбия. Решението беше историческо в 70-годишната история на мината, която досега винаги е захранвала ТЕЦ-овете в Маришкия басейн. За тези близо два месеца през границата са преминали 62 влака с над 62 000 тона въглища.
Българският суперкомпютър вече не е сред 100-те най-мощни в света
Българският суперкомпютър Discoverer, който заработи миналата година в „София Тех Парк“, вече не е сред 100-те най-мощни висикопроизводителни машини в света. Това показва справка с актуалната класация TOP 500, спорeд която към юни 2022 г. той вече е под номер 113.
Спирането на АЕЦ „Запорожие“ може да предизвика катастрофа
Обявеното от руските окупатори спиране на АЕЦ "Запорожие" в Украйна може да предизвика катастрофа като тази в японската "Фукушима-1" през 2011 г. Това предупреждение отправиха експерти от Държавната инспекция за ядрено регулиране в Киев, информира днес украинското издание "Дзеркало тижня", цитирано от БТА.
Турция шокира пазарите с неочакван ход при 80% инфлация
Турската централна банка шокира пазарите в четвъртък с намаляване на основния си лихвен процент, въпреки че инфлацията в страната гони 80%. Лирата реагира, понижавайки се с 0.9% спрямо американската валута при курс от 18.1 за долар, близо до рекордно ниско ниво.
Правителството се отказва от завещаните му танкери с газ
Cheniere Energy е отказала да удължи срока на офертата за доставка на втечнен природен газ за България, завещана от кабинета „Петков“. Американската компания настоява договорът да се подпише до 19 август или сделката за трите товара, за които обаче няма подсигурени слотове за разтоварване и капацитет за пренос, ще пропадне.
Търговските паркове в София растат на север и към магистралите
Нови търговски паркове се очаква да бъдат открити в София на север/запад, както и по големите пътни артерии, водещи към магистралите „Хемус“ и „Тракия“. Такава прогноза направи Димитринка Раковска, мениджър „Търговски площи“ в Colliers.
„Тихите гласове“ се надигат: Време е Европа да поиска нещо немислимо от Норвегия
В газовата криза има и лъч надежда. Норвегия – демократична, приятелска и надеждна страна – се засили да помага на Европа, като увеличи максимално производството на енергия, дори за сметка на собствения си добив на петрол, опитвайки се да замени всяка молекула, идваща от Русия, пише в свой анализ FT.
„Скандалният“ търг: Газ до края на годината ще има, но скъп
„Булгаргаз“ е получил достатъчно оферти за обезпечаване на газовите доставки до края на годината. Но заедно с добрата новина има и лоша – борсовите индекси се движат нагоре и въпросното осигурено гориво ще е много скъпо. Това стана ясно от думите на председателя на Борда на директорите на „Булгаргаз“ Иван Топчийски в ефира на bTV.
Интерконекторът с Гърция направи още една крачка напред
Интерконекторът Гърция – България вече е успешно свързан с българската национална и транзитна газопреносна мрежа. Свързването на инфраструктурата на двата независими преносни оператора за България – ICGB и „Булгартрансгаз“ – е извършено близо до Стара Загора в периода 16-17 август. Процесът е изпълнен с три златни заварки*.