Новините от седмицата: Новият балансьор на енергийната система; „Струма“ с три ленти през Кресна
Писта Lara край Самоков отваря нова страница за моторните спортове у нас; България остава без газ от Александруполис и през лятото

© ECONOMIC.BG / Адванс Грийн Енерджи
Новият балансьор в българската система: Как изглежда най-голямата батерия в ЕС (видео)
България вече е дом на най-голямото съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз. С инсталирана мощност 124 MW и капацитет 496 MWh батерията, изградена от „Адванс Грийн Енерджи“ АД в Ловеч, отбелязва нов етап в развитието на енергийната инфраструктура на страната.
Започна изграждането на големия индустриален парк край Сливен
С официална церемония по първа копка на летище „Бършен“ край Сливен започнаха строителните дейности за изграждане на индустриалния парк в града. Инициативата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Плана за възстановяване и устойчивост.
Пазарът на офиси в София: Наемателите диктуват условията
На пазара на офис площи в София наемателите продължават да диктуват условията, дори когато делът на свободните площи е достигнал най-ниската си точка от близо четири години – 14.6%. Това парадоксално предимство се дължи отчасти на факта, че процентът на незаетите офиси все още е значително по-висок в сравнение с периода преди пандемията.
Жечо Станков: Батерията в Ловеч ще направи енергийните цени по-предвидими
Инвестиции като тази ще помогнат на българската енергийна система, пренасяйки ниските цени на електроенергията във всички часови зони. Това каза енергийният министър Жечо Станков на церемонията при откриването на най-голямата система за съхранение на енергия в ЕС, която днес беше открита в Ловеч. Съоръжението е собственост на „Адванс Грийн Енерджи“ АД и е с инсталирана мощност 124.098 мегавата (MW) и капацитет 496.392 мегаватчаса (MWh).
В Драгоман започва производство на соларни инсталации
Българската компания „АмонРа Енерджи“ АД започва собствено производството на соларни инсталации в Драгоман. В предприятието ще се правят както системите за монтаж на соларни панели, така и конструкции за станции за електромобили.
Най-големият хибриден енергиен парк в ЕС бе открит в Ловеч
„Адванс Грийн Енерджи“ АД официално откри най-голямото локално съоръжение за съхранение на електроенергия (BESS) към момента в рамките на Европейския съюз. Хибридният парк е присъединен към първата и единствена лицензирана затворена разпределителна мрежа в България.
България развива четири проекта за нови ПАВЕЦ
Четири нови проекта за помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) се разработват в България от Национална електрическа компания (НЕК), Български енергиен холдинг (БЕХ) и Електроенергийния системен оператор. Това каза председателят на ЕСО Ангелин Цачев по време на конференцията RE-Source Southeast 2025, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).
Само за април в България има 130 хил. MWh нереализирана соларна енергия
Само през месец април в България са останали 130 хил. MWh непроизведена соларна енергия, а за първите 5 дни на месец май те са 50 хил. MWh. Очакванията на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) са тя да става още повече в следващите месеци. Причината електроенергията да не се произвежда и съответно реализира е, че в региона няма достатъчно свързаност и все още достатъчно батерии, които да я съхранят. Това коментира пред журналисти председателят на ЕСО Ангелин Цачев по време на конференцията RE-Source Southeast 2025, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).
До края на 2026 г. в България ще има над 10 хил. MWh батерии
До края на следващата година на територията на страната ще има инсталирани повече от 10 хил. MWh системи за съхранение на енергия. Това ще даде възможност тя да се пренася от часовете с минусови цени и бизнесът да се възползва от тях. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на конференцията RE-Source Southeast 2025, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).
Писта Lara край Самоков отваря нова страница за моторните спортове у нас (Снимки + Видео)
Изграждането на новата състезателна писта Lara в района на Самоков напредва с навлизането на значителна частна инвестиция в този специализиран сегмент от развлекателната и спортна индустрия в България. Проектът, чиято точна стойност не се оповестява публично, е насочен към създаването на мултифункционално съоръжение от международен клас, което да отговори на нарастващото търсене от страна на професионалисти и любители на моторните спортове.
ТЕЦ „Марица Изток 2“ планира голяма соларна централа на терените си
Държавната въглищна централа „Марица Изток 2“ планира голяма фотоволтачина централа на част от терените си. Дружеството провежда пазарни консултации за идеен проект за изграждането ѝ, публикувани в Регистъра на обществените поръчки. Документите са от началото на месец април, а оферти са се подавали до 23 април, но към момента няма качена информация за тях.
„Напълно готови“: Управителят на БНБ очаква подобряване на нагласите към еврото
Подкрепата на българите към еврото ще е много по-висока след една година, когато се очаква България вече да е в еврозоната. Това заяви управителят на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев във вторник, цитиран от БТА. Той обясни, че процесът е бил такъв и при други присъединили се страни.
Bolt пуска услугата си за доставка на храна в София
Естонската компания за мобилност Bolt обяви официално, че пуска своята услуга за доставка на храна в София. Този ход бележи интереса на бранда към разширяване на присъствието си в страната. Чрез приложението Bolt Food потребителите в столицата вече могат да поръчват храна от над 100 ресторанта. Към момента доставките са налични за централните райони на града, като предстои разширяване на покритието.
Бизнесът настоява за спешен механизъм за компенсиране на цените на тока
Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) настоява „в спешен порядък“ правителството да въведе механизъм за компенсиране на цените на енергоинтензивната индустрия при цени над 120 лв./MWh за 80% от потреблението.
„Струма“ през Кресна се проектира с трета лента в посока София
Последното липсващо парче от магистрала „Струма“, това през Кресна, се проектира с три ленти за движение в посока София, а не с две, както бе заложено в първоначалния проект. Това става ясно от сключени през януари тази година допълнителни споразумения между Агенция „Пътна инфраструктура“ и изпълнителите на проекта.
Подкаст | Вносният мед принуждава българските пчелари да продават на цени от миналия век
Пчеларският бранш в България е изправен пред редица предизвикателства – от висока смъртност при пчелите през липсата на регулация при използването на препарати в земеделието до евтиния и безконтролен внос, който подбива родната продукция.
Интервю | 2025-а ще е годината на технологичния трансфер в България
Мартин Дановски е икономист с над 20 години опит в стопанската сфера и държавната администрация. Магистър е по икономика, специалност „Маркетинг и стратегическо планиране“, в Университета за национално и световно стопанство и магистър по инженерни и технически науки, специалност „Земеустройствено планиране“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Дянков обвини правителството и Бойко Борисов в популизъм
Популизмът се показа и в това правителство. Защо се дават пари на Община София за сметка на всички плащащи данъци в държавата?!“
Това написа Симеон Дянков, председател на Фискалния съвет и бивш финансов министър в първото правителство на Бойко Борисов.
„Водеща софтуерна компания в Европа“: Българската „Сирма“ атакува върха през Франкфурт
Удвояване на приходите до 100 млн. евро до три години, още придобивания на компании, пазарна експанзия, а в края на краищата – превръщане в един от най-значимите софтуерни играчи в Европа. Така накратко звучат плановете за развитие на българската софтуерна компания „Сирма Груп“ към днешна дата. Пътят към амбициозните цели ще премине през стратегическо листването на Франкфуртската фондова борса, което ще направи българската компания едва втората (б.а. – след Shelly), търгувана на най-големия пазар на акции на Стария континент.
Несигурната заетост става норма в българската икономика
Атипичните форми на заетост (гъвкави, но по-малко сигурни) са често срещани в редица сектори на българската икономика. Някои форми са толкова застъпени, че са станали норма при наемането на работници. До това заключение стигна гл. ас. д-р Силвия Димитрова от Икономическия университет във Варна по време на хибридна конференция на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), посветена на човешките ресурси.
България остава без газ от Александруполис и през лятото
Терминалът за внос на втечнен природен газ (LNG) в Александруполис, от който България трябва да доставя до 1 млрд. куб. м годишно, остава извън експлоатация до 15 август. Съоръжението трябваше да заработи отново на 15 май, но от актуализирано спешно пазарно съобщение (UMM) от оператора Gastrade става ясно, че се отлага поне с три месеца.
Бизнесът подаде проекти за над 1 млрд. лв. във въглищните региони
Рекорден интерес към подкрепата за бизнеса във въглищните региони – над 2 100 проектни предложения бяха подадени по процедурата „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“, която приключи на 15 май 2025 г. Заявената помощ е четири пъти повече от бюджета на процедурата, който възлиза на 250 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ.
България покрива инфлационния критерий за еврото трети пореден месец
България покрива инфлационния критерий за присъединяване към еврозоната и през април, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат. Те са важни, защото показват, че страната ни успява да поддържа устойчиво ниска инфлация – тенденция, която се следи зорко от Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК).
Интервю | Индустриалната зона край Гюешево е „спасителният пояс“ за Кюстендил
Виждам огромен потенциал. При нас голямата вълна на т. нар. „справедлив преход“ ни удари преди осем – десет години, когато повечето мини прекратиха дейността си. Тогава нямаше никакви финансови инструменти, които да смекчат удара, и буквално бяхме хвърлени в дълбокото без спасителен пояс.
Точно тогава започна сериозното обезлюдяване на област Кюстендил, включително и на общината. Много хора заминаха да работят в чужбина, в София или в по‑големите градове и се оформиха – образно казано – „кервани“ от автомобили към столицата, Радомир и други места, където има повече поминък.