Новините от седмицата: Рокади в железниците и АЕЦ-а; Четири нови ритейл парка в София
Русия прекрати данъчните спогодби с България; Нидерландия пак ще спре България за Шенген; Какво търсят купувачите на имоти в София?

© ECONOMIC.BG / БТА
Валентин Николов се връща начело на АЕЦ „Козлодуй“
Бившият депутат от ГЕРБ и заместник-министър на енергетиката в първия кабинет „Борисов“ Валентин Николов оглавява за втори път АЕЦ „Козлодуй“. Това показват документи в Търговския регистър, според които с решения от 10 август на Управителните съвети на Българския енергиен холдинг и на АЕЦ „Козлодуй“ Николов се връща начело на атомната централа, а досегашният директор Георги Кирков е уволнен.
Външни експерти ще оценяват американското гориво за АЕЦ „Козлодуй“
Френски, чешки и украински експерти се включват в анализа на алтернативното гориво за Блок 5 на АЕЦ „Козлодуй“. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), която води лицензионния процес, е подписала договори с френския Институт за ядрена безопасност и радиационна защита (IRSN) и с чешко-украински консорциум. Те ще предоставят външна експертиза за анализа на безопасността за лицензирането на ново ядрено гориво RWFA, произведено от "Уестингхаус", за блок 5 на АЕЦ „Козлодуй“.
Гвоздейков прави рокади по върховете на железниците
Първите рокади, които новият транспортен министър Георги Гвоздейков прави в жп сектора, вече са факт. Промени има в „Холдинг БДЖ“, в „Пътнически превози“ и в „Товарни превози“, става ясно от справка в Търговския регистър. Някои от управленските рокади са вече вписани, а други – тепърва предстоят да бъдат.
Транспортното министерство е готово с новите мегапоръчки за влакове
Министерството на транспорта ревизира условията в поръчките за нов подвижен състав, които бяха обявени от служебния кабинет. Документацията за новите мегатъргове е изпратена в Агенцията за обществени поръчки и в дирекция „Национален фонд" към Министерството на финансите за задължителната процедура по предварителен контрол. Това е последната фаза преди повторното им обявяване, посочват от ресорното ведомство.
АПИ пусна движението при пътен възел „Кресна“ на „Струма“ (снимки)
Движението в доизградения пътен възел „Кресна“ от автомагистрала „Струма“ вече е пуснато, съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“.АПИ отново уверява, че изградената досега инфраструктура не предопределя избора на трасе за най-проблемния участък от магистралата – този през Кресненското дефиле.
АПИ изненадващо пусна „малки“ търгове за пътна поддръжка
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви новите поръчки за текущ ремонт и поддръжка на пътища в страната. Противно на очакванията обаче търговете са с хоризонт на действие от едва 18 месеца и то с условия, които предвиждат по-ранното им приключване. Общата прогнозна стойност на поддръжката на всички области и магистрали в страната е малко над 849.4 млн. лв. без ДДС.
Териториални планове 2.0: Правителството пак не казва какво ще прави с ТЕЦ-овете
В опит да спаси над 1.2 млрд. евро по Плана за възстановяване, правителството на акад. Николай Денков публикува днес втори вариант на териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник. Обсъждането им трябва да приключи до края на септември и да бъдат одобрени от Европейската комисия до края на годината.
Русия прекрати данъчните спогодби с България
Русия прекрати действието на Спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане с България и аналогични документи с куп други страни. Това се случва с официален указ на президента Владимир Путин с аргумента, че това са „неприятелски“ държави.
Politico: Нидерландия пак ще спре България за Шенген
Нидерландия вероятно ще възпрепятства България и Румъния по пътя им към Шенгенското пространство. Това пише европейското издание Politico, което в свой анализ разглежда негативите за Европа от политическата парализа в Амстердам. Ако тази негативна прогноза се сбъдне, ще провали плановете на българското правителство за влизане в европейското пространство за свободно движение до октомври тази година.
Q&A: Какви са предимствата на новото Дружество с променлив капитал?
(р)Еволюционна промяна, която обещава да подобри бизнес климата и поне частично да спре отлива на български компании към чужди държави. Така накратко изглежда визията за светло бъдеще, която чертае новата правна форма в българското търговско законодателство – дружеството с променлив капитал (ДПК), чието създаване депутатите приеха този юли.
Предложение на МФ: Акционери да могат да обжалват отнет банков лиценз
Акционерите в банка в България, които притежават над 5% от капитала на финансовата институция, ще имат право да обжалват евентуално решение на съда за откриване на производство по несъстоятелност. По закон такава процедура се открива при отнемане на лиценза от Българската народна банка и може да бъде обжалвана само от квесторите или временните синдици на банката. Промяната се предвижда в Закона за банковата несъстоятелност като част от преходните и заключителни разпоредби в Закона за преструктуриране на кредитните институции и инвестиционни посредници. Проектът е на Министерството на финансите и е обявен за обществено обсъждане.
Предстои откриването на четири нови ритейл парка в София
През последните години вълна от ритейл паркове заля цяла България. Те се превръщат във все по-предпочитано място за наем от страна на брандовете, но и за инвестиция от страна на предприемачите. Тенденцията продължава и се очаква четири нови търговски пространства да бъдат открити на територията на София, както и разширяването на един от вече съществуващите.
Какво търсят купувачите на имоти в София?
Пазарът на недвижими имоти в София бележи стабилен ръст. Купувачите не спират да търсят нови жилища въпреки високите цени. Това са постоянните констатации на агенциите за недвижими имоти през последните няколко години и особено през миналата. От началото на тази година ситуацията вече е по-различна – агенциите говорят за плато, а реално дори вече има значителни отстъпки от продажните цени.
НСИ отчита по-малко въведени в експлоатация нови сгради
Националният статистически институт отчита спад във въведените в експлоатация сгради в периода април - юни 2023 г. Сигнал, който може би вещае, забавяне в жилищното строителство в страната. Въпреки това броят на жилищата на годишна база в сградите се увеличава.
Европрокуратурата разследва злоупотреба с евросредства при проекти на НКЖИ
Европейската прокуратура разследва злоупотреба с евросредства, отпуснати за два проекта за модернизация на българската железопътна инфраструктура. Става въпрос за жп участъци от направленията София – Пловдив и Пловдив – Бургас, а бенефициент и по двата проекта е Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ). Стойността на установените злоупотреби е 241 млн. евро.
Българският износ върви устойчиво надолу
Износът на български стоки се забавя осезаемо към средата на годината. Стойностният обем на продажбите в чужбина за първите шест месеца намалява с 3.1% на годишна база, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Стартовата учителска заплата става 1709 лв.
Учителските заплати се увеличават с 15%, като минималното учителско възнаграждение скача от 1486 лв. на 1709 лв. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката по повод Анекса към Колективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование. Той бе подписан днес от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и социалните партньори. Повишението на заплатите влиза в сила със задна дата – от 1 януари 2023 г.
Българското небе е 8-ото най-натоварено в Европа
Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ (ДП РВД – BULATSA) отчита рекорд на обслужените полети във въздушното пространство на България, става ясно от публикация на интернет страницата. Това пък е и своеобразен сигнал, че въздушният трафик се възстановява от пандемията.
Държавата притисна Wizz Air заради забавените полети
След като през изминалата седмица туроператори се оплакаха, че случаите на закъснели и отменени полети зачестяват, тази седмица ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация" изиска план с превантивни мерки от нискотарифната авиокомпания Wizz Air. Той трябва да бъде представен до петък, съобщават от Министерство на транспорта след проведена среща с главния директор на ГД ГВА Анелия Маринова и представители на авиокомпанията.
„Хартии без стойност“: Приходите в туризма са рекордни, докато хората намаляват
За втори пореден месец приходите от нощувки в България надхвърлят предпандемичните нива. Според Националния статистически институт (НСИ) през юни 2023 г. постъпленията в сектора достигат 229.2 млн. лв., което е близо 12% повече спрямо съпоставимия месец на 2019 г., когато приходите са били в размер на 205.4 млн. лв.
Министерството на туризма ще актуализира туристическите райони
Министерството на туризма ще актуализира информационната система за деветте туристически района на България с цел повишаване на качеството на услугата. Ще бъдат добавени нови функционалности за цел по-лесно рекламиране на услугите, които се предлагат в съответния регион. Географски районите остават същите. Това става ясно от документацията на обществената поръчка, обявена от ведомството и качена в портала за обществени поръчки.
Слънцето – новото зарядно на бургаските автобуси
Стремежът на Бургас към електрификация на обществения транспорт е още една стъпка към "позеленяването" на града. Вече може да се каже, че над 50% от линиите в крайморския град вече са електрифицирани, а освен това общинският оператор „Бургасбус“ започна да строи и фотоволтаичен парк, който ще ги зарежда.
„Неохим“ спря производството в цеха за амоняк
Българският производител на торове „Неохим“ е спрял производството в цеха си за амоняк, докато всички останали агрегати продължават да работят нормално. Това става ясно от информация до борсата, публикувана от публичната компания.
КЗК разследва Office 1 за печелене на държавни поръчки с нереално ниски цени
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще проучва Кооперация „Панда“, оперираща бранда Office 1, за евентуални извършени нарушения, свързани с нелоялна конкуренция. Производството е образувано на 20 юли по сигнал на Министерство на финансите и ще се проверяват 20 договора за доставка на офис оборудване на обща стойност малко над 2.2 млн. лв. без ДДС за различни министерства и агенции.
Изкуственият интелект е напът да превърне интернет в кошмар
Вероятно интернет потребителите напоследък са забелязали, че редица платформи използват все по-креативни начини, чрез които ги карат да доказват, че не са роботи – от поставяне на точки на изображения на зарове през решаването на сложни загадки и избирането на повтарящи се аудио клипове до идентифицирането на предмети, които не съществуват, като кон, направен от облаци.
Крахът на жилищния пазар в Германия
В продължение на доста години жилищният пазар в Германия бе в подем и отчиташе невиждан бум. Сега обаче ситуацията е доста по-различна. Секторът е изправен пред редица предизвикателства, последното от които е отчетената многомилиардна загуба от най-голямата корпоративна група за недвижими имоти в страната – Vonovia. Освен това, все по-трудно се намира и работна ръка в сектор „Строителство“, което допълнително утежнява ситуацията.
TSMC официално избра Германия за първия си европейски завод за чипове
Водещият в света производител на чипове Taiwan Semiconductor Manufacturing Company одобри заводa за чипове за 10 милиарда евро в Германия. Най-големият договорен производител на чипове в света се стреми да диверсифицира глобално в отговор на опасенията на клиентите относно геополитическото напрежение.
Слънчевата енергия спаси енергийната система на Европа в горещините
Голямото увеличение на производството на слънчева енергия в части на Европа изигра водеща роля за предотвратяване на недостига на енергия по време на горещите вълни през последните седмици, когато температурите счупиха рекорди и предизвикаха безпрецедентно използване на климатици.