Новините от седмицата: София се отделя в собствен регион; Кои са банковите лидери в България?
Реконструкцията на ГКПП „Капитан Андреево“ скочи до 100 млн. лв.; ББР като „паразит“, в който ще се налеят 4 млрд. лева

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Реконструкцията на ГКПП „Капитан Андреево“ скочи до 100 млн. лв.
До три месеца се очаква да започне мащабна реконструкция на най-натоварения пътен граничен пункт в Европа – „Капитан Андреево“. По план дейностите трябва да приключат в рамките на година, като след тях пропускателната способност ще се увеличи с 25%. Това стана ясно от брифинг на министъра на финансите Теменужка Петкова и директора на Агенция „Митници“ Георги Димов.
Караджов обяви срока за концесията на Летище Пловдив
Процедурата за избор на концесионер на Летище Пловдив ще бъде открита през втората половина на тази година или началото на следващата. Това съобщи транспортният министър Гроздан Караджов по време на петъчния парламентарен контрол.
LNG терминалът в Александруполис трябва да заработи през май
След като спря работа заради технически проблем в края на януари тази година, терминалът за втечнен природен газ в Александруполис трябва да заработи отново през месец май. Това стана ясно от думите на енергийния министър Жечо Станков, който беше изслушан по актуални енергийни въпроси. Темата с проблема при плаващото съоръжение за регазификация беше повдигната от Радослав Рибарски от ПП-ДБ.
Правителството осигури великденски добавки само за част от пенсионерите
Пенсионерите, които получават най-ниската пенсия – до линията на бедност от 638 лв., ще получат великденска добавка в размер на 50 лв. Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова, цитирана от БНТ, посещавайки ГКПП "Капитан Андреево", за да се запознае с организацията на планираната реконструкция на пункта.
Малинов няма да подава оставка и съдейства на Европрокуратурата
Директорът на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов няма да подава оставка и ще съдейства на Европрокуратурата за разследването на разширението на газохранилището „Чирен“. Това коментира той на специален брифинг по темата, дни след като не успя да се яви в Европрокуратурата заради здравословен проблем.
Безгранични възможности: Ловешките етикети, достигнали пет континента
Работата на печатницата „Дагапринт“ започва през далечната 1997 г., когато основателят ѝ Николай Димитров отваря малък офис в Ловеч заедно със съпругата си. Започват с печат на визитки и брошури.
Дянков определи ББР като „паразит“, в който ще се налеят 4 млрд. лева
Българската банка за развитие (ББР) е паразитна структура, която няма нито един смислен проект в последните години. Такова определение за банката даде избраният само ден по-рано за председател на Фискалния съвет Симеон Дянков. В интервю за bTV той бе категоричен, че като ръководител на консултативния орган един от първите доклади, които ще поиска, ще е именно за дейността на държавната финансова институция.
„Булгаргаз“ предложи значително по-ниска цена на газа за април
Общественият доставчик „Булгаргаз“ предложи значително по-ниска цена на газа за април. Предложението на компанията беше обсъдено на заседание на регулатора, което за първи път бе водено от новия председател Пламен Младеновски.
„Девин“ инвестира 11 млн. евро в автоматизирана складова база
Компанията за бутилирана минерална и изворна вода – „Девин“ – инвестира над 11 млн. евро в изграждането на изцяло автоматизирана складова система. С нея се даде началото и на разширението на логистичната база в град Девин.
Общинарите одобриха новите имена на метростанциите в София
Столичният общински съвет гласува окончателно нови имена на бъдещите 12 станции от метрото в София и променени някои от вече съществуващите спирки. Припомняме, че преди дни специално създадена работна група предложи измененията. Те бяха гласувани в Комисия по образование, където имаше спорове за някои от имената.
„Засега няма признаци да изчезне“: Властта не се притеснява за Владимир Малинов
Европейската прокуратурата не е поискала от Министерство на вътрешните работи да следи дали Владимир Малинов "ще изчезне", МВР предприема действия по указание на прокуратурата, но „засега няма и такива признаци“. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов по време на изслушване по повод действията на ведомствата във връзка с разследването на Европейската прокуратура срещу бившия служебен министър и настоящ директор на "Булгартрансгаз".
RATE 2025: Кои са банковите лидери в България?
Банките са кръвоносната система на икономиката. Чували сме това клише много пъти, но както знаем – клишетата са такива, защото са истина. Банките осигуряват движението на финансовите ресурси, които поддържат „жизнените функции“ на икономиката – осигуряват инвестиции, потребление, растеж и стабилност.
МРРБ все пак ще спасява втория етап на санирането по ПВУ
Вторият етап от санирането по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) всъщност ще се изпълни. Това съобщи зам.-регионалният министър Дора Янкова (БСП) по време на събитие в София, организирано от "Енефект". Ресорното ведомство е изпратило писма до всички общини в страната, които да мобилизират и завършат течащи обществени поръчки за избор на изпълнители.
София се отделя: България избра вариант за новите райони (карта)
Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с европейската статистическа служба Евростат за прерайониране на страната. По време на днешното правителствено заседание НСИ получи мандат за преговори, които целят ново райониране на ниво NUTS 2. To би отделило София като отделна статистическа област.
Иванов се похвали с 1 млн. лв. повече пътни такси за трите месеца
Месец след разпореждането на премиера Росен Желязков към АПИ и „Автомобилна администрация“ да събират повече от пътните такси в страната, ресорният министър Иван Иванов (БСП) даде отчет за свършеното. По неговите думи за първите три месеца на годината постъпленията от тол такси и винетки са с 1 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата.
„Столичен електротранспорт“ пусна търг за 40 нови тролейбуса
Общинското дружество „Столичен електротранспорт“ пусна поредна поръчка за обновяване на подвижния състав. Този път тя е за покупката на 40 нови 18-метрови тролейбуса. Стойността й е 68 млн. лв. без ДДС, а оферти се подават до 9 май. Определеният срок за доставка е 36 месеца, или 3 години.
Бургаското летище „Равнец“ няма да се превръща във водороден комплекс
Старото бургаско военно летище „Равнец“ няма да се превръща във водороден комплекс. И двете компании, които имаха апетити към изграждане на заводи и бази на терена, са се отказали от намеренията си. Става въпрос за дружествата „Бургас Хайдръджън“ и „Виртус инвестмънт“, които планираха да инвестират над 700 млн. лв. в преобразуването му. Това съобщава Община Бургас на сайта си.
Банките в България са инвестирали 400 млн. лева в подготовка за еврото
Банките в България са инвестирали 400 млн. лв. в подготовка за приемането на страната в еврозоната. По-конкретно, сумата е била използвана за подготовката на банковите системи при преминаването към единната европейска валута.
Българският туризъм и еврозоната: Какво ще се случи?
Присъединяването на България към еврозоната е стратегическа възможност за растеж и икономическа стабилност. То ще засили позициите на страната ни на европейския туристически пазар. Това каза министърът на туризма Мирослав Боршош по време на конференцията „Българският туризъм и присъединяването на България към еврозоната“, организирана от Националния борд по туризъм, която се проведе във вторник.
БНБ вижда възможности, но и предизвикателства от приемането на еврото
Приемането на еврото в България ще е решаващ момент в историята на страната, който ще носи възможности за развитие и растеж, но в същото време ще постави предизвикателства. Това заяви Петър Чобанов, подуправител на Българска народна банка (БНБ), по време на конференция, цитиран от ведомството.
Петима са кандидатите за големия ремонт на ПАВЕЦ „Чаира“
Национална електрическа компания (НЕК) получи пет предложения от кандидати да подменят два от хидроагрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“. Това е трети опит на държавната компания да проведе успешна поръчка за сложния ремонт на съоръжението и първия път, в който въобще някой подава заявление за участие.
IAG започна да произвежда първите военни машини в завода в Бургас (снимки)
International Armored Group (IAG) официално започна производството на бронирани машини в първия си завод в България, разположен в Бургас. В новото съоръжение, открито през октомври 2024 г., вече се изработват Guardian Xtreme – тактически бойни и разузнавателни машини, които отговарят на най-високите стандарти на НАТО.
АПИ дава 190 хил. лв., за да разбере доволни ли са българите от пътищата
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) се интересува каква е удовлетвореността на ползвателите на пътищата в България. И за да получи отговор, пусна търг за проучване на нагласите на граждани и бизнес, чиято прогнозна стойност е малко над 186.6 хил. лв. без ДДС (над 223 хил. лв. с ДДС).
IT секторът в България: Кои са най-големите работодатели?
IT индустрията продължава да се утвърждава като един от двигателите на българската икономика. Въпреки известното забавяне на доскоро бурните ръстове в сектора, приходите продължават да вървят нагоре. Погледите обаче са вперени в пазара на труда, откъдето идват все повече сигнали за охлаждане.
ВиК мрежа, термопомпи и водород: Кои проекти отпадат от Плана за възстановяване?
Модернизацията на спешния телефон 112, реконструкцията на ВиК мрежите, изграждане на инсталации за зелен водород и инсталиране на термопомпи. Това са част от проектите, които отпадат от Плана за възстановяване и устойчивост, след като по нито един от тях не е стартиран процес за реализация. Това стана ясно от брифинг на финансовия министър Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев, по време на който бяха представени отпадащите по Плана проекти.
АПИ пуска поръчка за удължаване на магистрала „Русе – Велико Търново“ до Маказа
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) ще обяви обществена поръчка за прединвестиционно проучване и проектиране на магистрално трасе по направлението от Велико Търново до ГКПП „Маказа“. Това на практика се явява продължение на прескъпата магистрала „Русе – Велико Търново“. А дейностите, включени в новия търг, трябва да се случат тази година, става ясно от отговор на регионалния министър Иван Иванов на въпрос на депутат.
„Съществуващи възможности“: Предстои нова златна ера в българо-японските отношения
ЕКСПО 2025 в Осака може да послужи като двигател за нова златна ера за българо-японските взаимоотношения. Това заяви Н. Пр. Мичигами Хисаши, посланик на Япония в Република България, по време на бизнес закуска на Японско-българската бизнес асоциация, на която бе обсъдено предстоящото участие на България в световното изложение.
България иска да форсира новите ядрени блокове в „Козлодуй“
България ще направи всичко необходимо, за да ускори процеса по реализация на 7-и и 8-и блокове на АЕЦ „Козлодуй“. Това стана ясно съобщение след срещата на министър-председателя Росен Желязков със строителя на проекта – Hyundai Engineering & Construction Co.,Ltd, ръководена от главния изпълнителен директор Хану Ли.
Нов начин да преоткриеш България: Турове с кола и радиостанция
„Опознай Родината, за да я обикнеш!“ – тази мисъл на Алеко Константинов вдъхновява млад ентусиаст да създаде уникална общност от пътешественици. Пътуването не е самоцел, а начин да споделиш емоции, знания и нови приятелства – без значение дали прекосяваш планински проходи или откриваш забравени села.
Ръст в цените и неспиращ интерес: Какво се случва с панелните имоти?
Панелните жилищни блокове продължават да заемат значителна част от по-старите квартали в София и големите градове. Строени основно през социализма, за да поемат бързо урбанизиращото се население, тези сгради продължават да играят своята роля в пазара на жилищни имоти.
При търговски войни с мита няма победители – най-губещи са потребителите
Търговската война между Европейския съюз и САЩ отново вълнува международната сцена, поставяйки под въпрос ефективността на митата като инструмент за постигане на политически цели. В контекста на нарастващите геополитически заплахи, новите цели на ЕС по отношение на отбраната и новият фокус на Зелената сделка дебатът за реалните ползи и негативи от подобни икономически действия набира нов импулс.