Оптимистичен старт на седмицата за американския фондов пазар
Водещите индекси започнаха слабо търговската сесия, но в късните часове се покачиха след новината за новите 3 трлн. долара стимули

© ECONOMIC.BG / БТА
Американският фондов пазар започна оптимистично новата седмица след силно представяне на гигантите в технологичния сектор. Акциите на Microsoft и Netflix поскъпнаха със съответно 2.4% и 3%, докато книжата на Apple и Facebook добавиха по 1.4% към стойността си. Тежък удар понесе секторът на авиокомпаниите, след новините, че Уорън Бъфет и управляваният от него Berkshire Hathaway са разпродали повечето си притежавани книжа, поради преките щети нанесени им от коронавирусната пандемия.
Водещите индекси започнаха слабо търговската сесия, но в късните часове бяха подкрепени от новините за нови 3 трилиона долара стимули в борбата с икономическите последици от пандемията. В резултат индустриалният Dow Jones успя да запише ръст от 26 пункта, докато широкият S&P500 и технологичният NASDAQ напреднаха със съответно 0.4% и 1.2%. На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа достигна нива съответно от 0.646% и 1.291%.
Междувременно в Европа фондовите борси реагираха на засилващите се опасения за нов търговски конфликт между САЩ и Китай, като основните индекси финишираха дълбоко на червена територия. Паневропейският индекс Stoxx 600 отписа близо 2.6%, като секторът на петрола и газта се раздели с близо 5% и застана начело на загубите. От своя страна френският бенчмарк САС 40 изтри над 4.2%, а германският DAX – над 3,6%. По-умерено беше понижението във Великобритания, където FTSE 100 се понижи с 0.16%.
Акценти днес
Икономически данни - САЩ
Във вторник в 17 часа българско време ще бъдат публикувани данни за месечната промяна в индексът на производителността в непромишлените сектори на САЩ – Non-Manufacturing PMI. Очакванията на анализаторите са стойността на индекса за април да се понижи до 44.0, спрямо 52.50 за март.
Инструмент на фокус - Visa Inc.
Акцията Visa, подобно на други представители от банковия и финансов сектор, поетапно успя да навакса немалка част от загубите, записани през февруари и март. Въпреки това към момента цената е на път да запише втори неуспешен пробив на 200-дневната ЕМА. Като потвърдителен сигнал преди вход в къса позиция е желателно да се изчака да бъде завършено низходящо пресичане на индикаторът MACD.
CHF/JPY
На 4-часова графика на CHF/JPY може да видим добре как валутната двойка успя да пробие съпротивата на низходящата тренд линия, но не и тази на 200-периодната експоненциална средна, което доведе и до тест на първия пробив. Очакваме той да бъде потвърден със задържане на цената над 110.00, което ще потвърди бичите ни нагласи и ще открие добра възможност за вход в дълга позиция.
XAU/USD
Цената на златото за пореден път отскочи от подкрепата на 200-периодната експоненциална средна, с което ценният метал показа, че инвеститорски интерес не липсва, дори близо до локалните върхове. В краткосрочен план очакваме те да бъдат тествани, като при покупка целта ще бъде границата от $1750 за тройунция.
DAX30
Немският индекс не съумя да пробие съпротивата на 200-периодната експоненциална средна и със сериозен низходящ гап започна своята корекция. Цената все още се намира над подкрепата при психологическите 10 000 пункта, но очакваме съвсем скоро тя да бъде тествана. Неин пробив ще бъде добър сигнал за вход в къса позиция, като целта за по-рисково настроените инвеститори може да бъде ниво 8500.