От Шенген до нови влакове: Ключовите моменти в транспорта през 2024 г.
„Ивкони Експрес“ иска да вози пътници по две жп линии и още интересни акценти от сферата на транспорта през 2024 г.
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
2024 година бе ключова за развитието на транспорта в България. Безспорно най-важното събитие е това, че страната ни се присъединява към Шенгенското пространство и по суша, което пък от своя страна ще открие нови перспективи за товарните и пътнически превози.
Годината бе белязана и от нарастващо желание на частни компании да навлязат в жп пътническите превози и да бъдат конкуренти на държавното дружество. Същевременно държавата направи опит да модернизира жп състава си, но не особено успешно. Автомобилният и въздушен транспорт също бяха във фокуса на вниманието. Междусекторни проекти като интегрирането на летища и гари обещават по-добра свързаност и перспективи за регионално развитие.
Настоящата ретроспекция обхваща най-важните моменти в транспортния сектор, които ще очертаят и посоката на развитие на България през 2025 г.
България официално влиза в Шенген на 1 януари
Вътрешните министри от Европейския съюз подкрепиха пълноправното членство на България и Румъния в Шенген. От 1 януари страната ни се присъединява към европейското пространство за движение и по суша, след през март бяха отворени морските и въздушните граници.
България остава без 35-те мотрисни влака по ПВУ
България остава без 35-те електрически мотрисни влака, които можеше да закупи със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Върховният административен съд (ВАС) излезе с решение във вторник, че жалбата на един от участниците в търга е основателна. Така предвид 20-те месеца, които остават до крайния срок за усвояване на средствата – август 2026 г. – е съвсем ясно, че няма производител, който да успее да достави влаковете.
Третата частна компания: „Ивкони Експрес“ иска да вози пътници по две жп линии
Третата частна компания, която има желае да навлезе в жп пътническите услуги, е „Ивкони Експрес“. Дружеството е подало документи за издаване на лиценз в Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“ през октомври тази година и има интерес да оперира две жп линии от началото на лятото на 2025 г. Това отговориха на запитване на Economic.bg от транспортната фирма „Юнион Ивкони“.
Втора частна компания получи лиценз за жп превоз на пътници в България
В надпреварата за железопътен превоз на пътници в България влиза още един превозвач. Частната компания „РейлИмпекс“ ЕООД има издаден лиценз за превоз, става ясно от сайта на Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“. Той е подписан на 9 септември от служебния министър на транспорта Красимира Стоянова.
„Пимк“ иска да вози пътници по още жп маршрути в България
След като в края на месец май „Пимк Рейл Експрес“ потвърди официално интереса си да вози пътници по жп маршрута от София до Бургас със спирки в Пловдив и Стара Загора, сега пловдивската компания дава заявка, че ще експлоатира и други жп направления в страната.
БДЖ ще бъде субсидирано от държавата поне още година
Правителството взе решение да удължи с една година срока на договора за извършване на обществени услуги с „БДЖ – Пътнически превози“. Сега действащият договор е 15-годишен, но той изтича в края на 2024 г. Министерството на транспорта не успя да подготви в срок процедурата за избор на нов железопътен превозвач, поради тази причина сега се взима временно решение.
„Шкода“ вече има договор за доставка на 20 мотрисни влака за България
Министърът на транспорта Красимира Стоянова и главният оперативен директор на „Шкода Транспортейшън“ и „Шкода Вагонка“ Петър Новотни подписаха договор за доставка на 20 нови електромотрисни влака. Стойността му е 511.4 млн. лв., а срокът за доставка – две години. Финансирането е по Плана за възстановяване, в който е заложено, че всички проекти трябва да бъдат отчетени до юли 2026 г., т.е. влаковете трябва да бъдат доставени за 23 месеца.
Гвоздейков подписа договора с „Експрес Сервиз“ за новите локомотиви
Министърът на транспорта Георги Гвоздейков подписа договора с българската компания „Експрес Сервиз“ за доставката на 9 електрически маневрени локомотива. Стойността на инвестицията е в размер на над 10.5 млн. лв. без ДДС, а средствата се осигурят по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. Договорът предвижда поддръжката на локомотивите за срок от 15 години и обучение на персонала.
С месец закъснение: Първите употребявани вагони от Deutsche Bahn вече са в България
Първите 19 вагона втора употреба, които Министерство на транспорта закупи от германските железници Deutsche Bahn, пристигнаха в България. Това се случва с месец закъснение спрямо първоначално предвидените срокове за доставка, тъй като трябваше да бъдат доставени през април. Очаква се вагоните да бъдат пуснати в експлоатация „до средата на юни“, съобщават от пресцентъра на ресорното ведомство.
БДЖ вдига цените на билетите средно с 20%
Заради драстичното увеличаване на разходите на „БДЖ – Пътнически превози“, от 7 май билетите за пътуване с влак поскъпват средно с 20%. Това става ясно от прессъобщение на националния жп превозвач. Без промяна ще останат цените на железопътните карти „Дете“, „Учащ“, „Семейство“ „ТПЛ“ и „Възрастен“, които са на символична стойност от 1 лв.
България няма да получи втори медицински хеликоптер тази година
България няма да получи втори медицински хеликоптер в рамките на тази година, въпреки че по план той трябваше да пристигне още през юни, a впоследствие доставката беше отложена за ноември. Според Министерството на здравеопазването виновник за поредното забавяне е доставчикът – италианската фирма, Leonardо S.p.A., избрана, когато транспортен министър беше Георги Гвоздейков.
Скришом кабинетът отпусна 50 млн. лв. за транспортния бранш
Българският транспортен бранш ще получи 50 млн. лв. помощ заради войната в Украйна и влошената икономическа обстановка. Новината бе обявена първо от Камара на автомобилните превозвачи в България с прессъобщение до медиите. Изпълнителният директор Димитър Димитров коментира за Economic.bg, че превозвачите за първи път едва сега получават подобни средства. И всичко щеше да е приемливо, ако обаче въпросните пари не бяха отпуснати тихомълком от кабинета.
„Соф Кънект“ задейства проекта за фотоволтаичен парк на Летище София
Концесионерът на Летище София задейства реализирането на проект за изграждане на фотоволтаичен парк на аеропорта. Вече има обявен търг за изграждане на фотоволтаична електроцентрала до 5 MW. Процедурата е стартирана на 2 октомври, но без да са посочени детайли за размера на инвестицията.
Кабинетът увеличи летищните такси във Варна и Бургас
Заради финансови затруднения на концесионера „Фрапорт“, кабинетът вдига летищните такси на двете морски аерогари – във Варна и Бургас. Това се случва с промени в наредбата, която ги регламентира, одобрени на правителственото заседание в понеделник. Идеята е концесионерът да събира повече средства от обслужване на самолети и пътници, за да намали отрицателните си финансови резултати.
Над 100 млн. лв. ще струва жп връзката на гарата и летището в Бургас (видео)
По предварителни разчети свързването на Централната жп гара и Летище Бургас по релси ще струва около 103 млн. лв. без ДДС. Строителните дейности може да започнат най-късно през 2025 г. и да продължат 3 – 4 години. Такава прогноза направи генералният директор на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ инж. Мария Генова по време на представянето на проекта за градска железница пред общинската администрация в Бургас.
БДЖ и грузинските железници възстановяват ферибота в Черно море
„БДЖ – Товарни превози“ подписа споразумение с грузинските железници и българска морска компания, „която притежава плавателен съд“, за възстановяване на фериботния трафик в Черно море. Това се е случило на проведена среща в Тбилиси, Грузия, съобщават от пресцентъра на жп дружеството.