Поредният опит на правителството за взимане на заем се провали
Финансовият министър Росица Велкова подчерта нуждата от ликвидност, но не на всяка цена

© ECONOMIC.BG / БТА
Служебният кабинет не успя да изтегли 200 млн. лв. от вътрешния пазар, както бе планирано. Причината е прекалено висока доходност. Резултатът от аукциона, организиран от Българската народна банка, обяви служебният финансов министър Росица Велкова по време на изслушване в парламента.
Въпреки че официални резултати все още не са публикувани от БНБ или Министерството на финансите, Велкова разкри от парламентарната трибуна, че емисията 3.5-годишни държавни ценни книжа за 200 млн. лв. е анулирана.
Необходима ни е ликвидност, но не на тази цена“, коментира Велкова.
По нейни думи постигнатата среднопретеглена доходност е в размер на 5.8%. Справка на Economic.bg показва, че това е най-високата доходност, постигана по български вътрешен дълг от около 12 години.
Неуспехът на служебния кабинет да пласира емисията е поредната илюстрация на влошаващите се дългови пазари заради решението на Европейската централна банка да повиши драстично лихвите, а от там и разходите по заемите на отделните държави, дори и на България. В рамките на един месец на България рязко ѝ стана по-скъпо и трудно да си набави търсената ликвидност.
Този развой на събитията притеснява финансовия министър Росица Велкова, която изрази тревога за състоянието на фискалния резерв, тъй като, по нейните думи, ако не бъде пласиран допълнителен дълг, покриването на дефицита ще остави резерва опасно близо до неговия законов минимален размер.
Министърът не даде подробности относно интереса на институционалните играчи към емисията.
От началото на годината България е поела нов дълг в общ размер на около 6.9 млрд. лв., като в т.ч. влизат и 4.4 млрд. лв. външен заем. В Закона за бюджета за 2022 г. е заложен таван от 10.3 млрд. лв.
До началото на септември пък бе поет нов дълг от едва 1.8 млрд. лв. и струпването на заеми от началото на септември насам допълнително усложнява обстановката на пазарите.