Предстои пълно затваряне на „Дунав мост“ при Русе в началото на юни
Леките автомобили няма да пропускат от 9:00 до 21:00 часа, а тежкотоварният трафик се спира за 24 часа заради наливане на бетон в последните 320 метра от съоръжението
© ECONOMIC.BG / АПИ
Движението по „Дунав мост“ при Русе ще бъде напълно спряно на 4 юни поради навлизането на основния ремонт на съоръжението в ключова фаза, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Преминаването на леки автомобили ще бъде ограничено за срок от 12 часа – от 9:00 ч. до 21:00 ч. същия ден. Трафикът на тежкотоварни камиони обаче ще бъде спрян за денонощие – от 9:00 ч. на 4 юни до 9:00 ч. на 5 юни.
Пълното блокиране на превозни средства се налага поради технологичните изисквания на извършващия се ремонт. Дейностите в момента са концентрирани в посока Румъния, в последните 320 метра от мостовото съоръжение. Спецификата на етапа изисква минимум 12 часа след полагането на бетонните смеси за свързването на фугата между ремонтираните участъци да няма никакво движение. Пълното отсъствие на трафик и съпътстващите го вибрации е задължително условие за осигуряването на здрава връзка между панелите и постигането на проектната якост на бетона.
Основният ремонт на „Дунав мост“ започна на 10 юли 2024 г. и се извършва поетапно. Прогнозният срок за цялостното завършване на основния ремонт на обекта е в рамките на следващия месец – юни 2026 г.
За времето на ограниченията шофьорите на тежкотоварни превозни средства ще могат да използват обособените паркинги и площадки за отдих в четири области – Русе, Велико Търново, Ямбол и Хасково. От АПИ предоставят карти с местата за изчакване и алтернативните маршрути.

Във връзка с 24-часовото спиране на камионите, Националното тол управление излезе с изричен апел към превозвачите за внимателно планиране на маршрутите. Водачите трябва да съобразят, че купените маршрутни карти имат фиксирана валидност от 24 часа от момента на избраното начално време. При активиране на картата за преминаване през ГКПП „Русе“ преди реалното възстановяване на движението по моста съществува сериозен риск нейният срок да изтече по време на изчакването. От тол управлението напомнят, че маршрутна карта може да бъде закупена до 7 дни преди пътуването от официалния сайт www.bgtoll.bg или от партньорската мрежа.