„Галъп“: ГЕРБ печели изборите, „Има такъв народ“ е четвърта
Изследването не улавя електоралните нагласи за формацията на Кирил Петков и Асен Василев

Снимка: Красимир Свраков
Ако изборите за Народно събрание се провеждаха в първата половина на септември, ГЕРБ-СДС би била първа политическа сила. Партията на бившия премиер Бойко Борисов получава гласовете на 22.5% от пълнолетните българи. След нея се нареждат БСП – с 16.1%, „Демократична България" – с 15.8%. Партията на Слави Трифонов, която спечели последните предсрочни парламентарни избори, вече губи преднина и заема четвъртото място с 15.5%. Това показват данните от независимо изследване на електоралните нагласи, проведено от „Галъп“.
Прави впечатление, че разликата между „Демократична България“ и „Има такъв народ“ е едва 0.3%. ДПС би получила 11.9% от гласовете на гражданите. Близо над бариерата за влизане се нарежда „Изправи се, България! Ние идваме!" с 4.8%. Под бариерата остават две формации: „Възраждане" – с 3.1% и ВМРО – с 2.4%.
Важно е да се отбележи, че изследването не отразява евентуална подкрепа за формацията на бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев, защото проучването е реализирано преди датата, на която те обявиха намеренията си за влизане в политическия живот на страната.
Кои са най-харесваните политици?
Но Василев и Петков са сред политическите фигури с най-бързо растящ личен рейтинг. Историческо ниско е доверието в бившия премиер Бойко Борисов – едва 15.1%, сочи изследването. За сравнение, доверието, което гражданите гласуват на бившия служебен министър на икономиката е значително по-високо – 33.8%. Така Петков се нарежда сред първите в класацията на най-харесваните политици. Победител в класацията е държавният глава Румен Радев, който получава 65.5% от доверието на хората през този месец.
Електоралната умора ще окаже ли влияние?
Проучването на „Галъп“ сочи, че 47.1% със сигурност възнамеряват да гласуват на парламентарните избори. Други 23.8% вероятно биха гласували, но още не могат да кажат със сигурност. Това означава, че вероятно ще гласуват повече от 3 милиона българи, като изследването не отчита гласове в чужбина. Тепърва ще се отчете какво ще е влиянието на провеждането на парламентарни и президентски избори в един и същи ден.
Данните са от независимото редовно, национално представително изследване на общественото мнение. Вълната на изследване е проведена между 2 и 10 септември, „лице в лице", сред 1007 пълнолетни българи. Изследването е възложено, проведено и финансирано от „Галъп“.