Русия планира да стане световен лидер в износа на водород
Министерството на енергетиката очаква да получи 12.7 млрд. долара от продажбата му

© ECONOMIC.BG / FEEM/Twitter
Износът на руски водород през 2030 г. може да достигне 2.2 млн. тона, което ще донесе приходи от $12.7 млрд. Това се посочва в проекта за цялостна програма за развитие на нисковъглеродната водородна енергийна индустрия, изготвен от Министерството на енергетиката на Руската федерация, предава ТАСС.
Създаването и развитието на индустриални клъстери ще изисква приблизително $33.4 млрд. общи инвестиции в производство и инфраструктура до 2030 г. и ще позволи износа на $2,2 млн. тона водород през 2030 г. ($12.7 млрд. долара приходи от износ)“, се казва в документа.
Нови работни места и ръст на БВП
Новата водородна индустрия, която се създава в Русия, има потенциала да увеличи руския БВП с 0.25-0.47% годишно през 2025-2050 г. Производството ще създаде от 493 до 940 хил. работни места и ще донесе 3.9-5.6 трлн. рубли данъчни постъпления.
Документът също така отбелязва, че развитието на износа на водород до 2050 г. може да осигури до една трета от увеличението на приходите от продажба на енергийни ресурси.
Русия оценява своя експортен потенциал на водород на 9.5 милиона тона през 2030 г. Той може да бъде насочен в Япония, Южна Корея, Китай и Германия. Според документа потенциално най-големият пазар за Русия може да бъде Китай, където Русия има възможност да изпрати около 4.5 млн. тона водород. Възможно е да се изпратят 2.3 млн. тона за Япония, 1.4 млн. тона за Корея и 1.3 млн. тона за Германия. Като цяло през 2030 г. глобалното потребление на водород ще бъде около 60 млн. тона, от които повече от половината ще бъдат потребени от Китай.
Въпреки това Министерството на енергетиката смята, че най-вероятно Русия ще може да изнесе само 2.2 млн. тона от своя потенциал, докато максималният размер на руския пазар може да бъде зает в Германия - около 62% от обема му, както и 26% на китайския пазар.
В същото време вътрешното потребление през 2030 г. може да достигне около 0.2 млн. тона в металургията, химията и транспорта, което ще доведе до 20% намаляване на емисиите на парникови газове в страната.
Паритет на водородния и електрическия транспорт
Министерството на енергетиката очаква общественият водороден транспорт да достигне икономически паритет с електрическия през 2025 г. В сегментите на автомобили, камиони и железопътен транспорт паритетът няма да бъде постигнат преди 2030 г. За леките автомобили това ще се случи между 2030 и 2035 г. В документа се отбелязва, че водородният транспорт се нуждае от „прилагане на мерки за подкрепа на сектора“.
Понастоящем превозните средства, използващи водород като гориво, са по-скъпи от превозните средства, използващи електричество като енергиен източник. Това се дължи, наред с други неща, и на факта, че технологията на водородните автомобили е в активна фаза на развитие.
Руска водородна енергия
В началото на август 2021 г. правителството на Русия одобри концепцията за развитие на водородната енергетика в страната. Първият му етап е проектиран за 3.5 години, включва създаване на специализирани клъстери и изпълнение на пилотни проекти за производство и износ на водород, както и използване на водородни енергийни носители на вътрешния пазар. В следващите етапи (до 2035 и 2050 г.) се планира създаване на големи експортно ориентирани производствени мощности и преминаване към серийно използване на водородни технологии в различни сектори на икономиката (от нефтохимията до жилищно-комуналните услуги).
Сред целите на одобрената концепция е разкриването на националния потенциал в областта на производството, приложението и износа на водород, както и влизането на Русия в класацията на водещите страни в тази индустрия.
Вицепремиерът на Русия Александър Новак заяви, че правителството си поставя няколко задачи в областта на развитието на водородната енергия, една от които е създаването на експортно-ориентирано производство на водород. Според него Русия може да заеме около 20% от световните пазари.