С 6 месеца е отложено влизането в сила на Закона за социалните услуги
От БСП упрекнаха управляващите в неглижиране на общественото недоволство и в нечуваемост

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/ Архив
Депутатите отложиха с половин година влизането в сила на Закона за социалните услуги. Предложението е на ПГ на "Обединени патриоти" и бе гласувано на първо и второ четене в пленарната зала в един ден. „За“ бяха 143-ма, четирима депутати бяха „Против“, а двама се въздържаха да гласуват.
Настоящият закон трябваше да влезе в сила от 1 януари догодина, но текстове в него предизвикаха голямо обществено недоволство и спорове. Така след днешното решение, разпоредбите ще са в сила от 1 юли 2020, като през това време текстове ще бъдат подложени на широка обществена дискусия.
Законът за социалните услуги предизвика протести в страната, силно напомнящи демонстрациите, предизвикани от неразбиране и страх от Истанбулската конвенция, целяща да намали случаите на домашно насилие в страната. Наскоро противопоставяне срещу Закона за социалните услуги дойде и от страна на коалицията „Обединени патриоти“.
От „Патриотите“ заявиха, че новият закон и промените, които той налага в Закона за закрила на детето и Семейния кодекс, „поставят основателни въпроси именно свързани с устоите на семейството и неговата роля при отглеждането на децата“. Според коалицията "законът в настоящия вариант дава възможност за тълкуване на определени норми в светлина, която противоречи на традиционните ценности и представите за функционирането и смисъла на семейството като основна единица на обществото".
Миналата и тази седмица новият социален министър Деница Сачева проведе серия от консултации с всички парламентарни групи по темата. Александър Сиди, който е от групата на „Патриотите“, обясни, че идеята е да се проведе стойностен дебат, смисълът на отлагането е да бъдат направени и достатъчно корекции по спорните текстове. Целта е и да се избегне противопоставяне между хората и групите, които имат свои притеснения, подчерта депутатът.
От БСП упрекнаха управляващите в неглижиране на общественото недоволство и в нечуваемост. Истинската причина може и да е, че МТСП не е готово с необходимата подзаконова нормативна база, предположи Кристиан Вигенин. От левицата смятали да се обърнат за тълкуване към Конституционния съд.
Светлана Ангелова, зам.-председателят на социалната комисия от ГЕРБ, не отрече, че има страх в обществото, създава се психоза, която не отговаря на истината и затова управляващите били притеснени. Настаняването на дете извън семейството е крайна мярка и само в случаите на заплаха на живота и здравето му със съдебно разпореждане, подчерта Ангелова. Тя мотивира изработването на Закона за социалните услуги с необходимостта от специализирана законодателна уредба в тази област, от по-строг контрол на социалните услуги и повишаване на изискванията за качеството им.