„Социалният въпрос на века“: Какъв е напредъкът и бъдещето на справедливия преход?
Има още много работа за вършене, заяви еврокомисарят по сближаване Елиза Ферейра по време на 9-тата конференция, посветена на Фонда за справедлив преход

© ECONOMIC.BG / ЕК
Постигнахме много за няколко кратки години, но това е само началото. Има още много работа за вършене.“
Така европейският комисар по сближаването и реформите Елиза Ферейра откри 9-ата конференция, посветена на Фонда за справедлив преход, съобщава Европейската комисия.
По думите ѝ, проектите, подкрепени от Фонда, трансформират икономики, създават нови възможности и работни места, формират общности, ориентирани към бъдещето.
Не винаги трябва да преоткриваме нещо, нека споделяме и се учим един от друг“, добави тя.
Хибридното събитие събра над 1000 регистрирани участници, включително около 300 присъстващи на място в Брюксел за споделяне на мнения и опит относно процеса на справедлив преход, включително постиженията на проектите на Фонда.
Комисар Ферейра също така изтъкна важността на регионалната идентичност, използвайки съществуващите знания и избягвайки така нареченото „изтичане на мозъци“. „Ние наистина можем да допринесем за исторически силни европейски области, с които хората се гордеят.“
Реалните проекти показват напредък на място
Тези думи подготвиха сцената за презентации по проекти, финансирани от Фонда, които носят осезаем принос към регионите. Добри примери бяха дадени с геотермална централа в Кошице (Словакия), иновативно пространство за развитие на малки предприемачи в Гронинген (Холандия), проект за кръгово органично земеделие в Мегаполис (Гърция), проект, фокусиран върху икономическата динамика и диверсификация в Медио Техо (Португалия), екосистема за зелена енергия в Норботен (Швеция) и иновативна ИТ система за картографиране на обекти след добив в Силезия (Португалия), която ще подпомогне инвестициите в реиндустриализацията и трансформацията на региона.
В цяла Европа вие изпълнявате проекти на място. Ние правим това заедно по начин, който е съобразен с всеки регион, отговаряйки на специфичните нужди и амбиции за бъдещето“, каза комисар Ферейра.
„В средата на фундаментална промяна“
Споделяйки встъпителните си бележки чрез видео, комисарят по енергетиката Кадри Симсон коментира, че „ние сме в средата на фундаментална промяна“ в енергийния преход. Възобновяемите енергийни източници са представлявали рекордните 44% от производството на електроенергия в ЕС през 2023 г., съобщи тя, надминавайки 40% за първи път.
Имаме нужда този преход да бъде социално справедлив за всички граждани в ЕС, особено в общностите с интензивно потребление на въглища и въглерод.“
Комисар Симсън покани заинтересовани страни от въглищни, торфени и нефтени региони да се присъединят към годишния политически диалог на Инициативата за въглищни региони в преход, който ще се проведе на 11-12 юли във Веление, Словения.
„Социалният въпрос на века“
През първия ден Закия Хатаби, министър на климата, околната среда, устойчивото развитие и зелената сделка на Белгия, изнесе основна реч от името на Белгийското председателство на Съвета на ЕС.
„Екологичната криза, пред която сме изправени, не е просто екологичен проблем – това е социалният проблем на века“, каза министърът. „Това ще засегне не само нашите екосистеми, но и ежедневието ни, икономическите възможности, здравето и икономическата сигурност. Но сред тази реалност се крие възможност за оформяне на нов свят – такъв, основан на устойчивост и солидарност.“
В сряда конференцията продължи със сесии за младежката ангажираност в прехода, които разгледаха как младите хора оформят бъдещето в международен план, енергийните общности и уменията за зелено бъдеще.
Комисарят по заетостта и социалните права Николас Шмит закри конференцията, като подчерта важността на развиването на умения, за да се извлекат ползите от зеления преход, определяйки инвестициите в бъдещи умения като „задължителни и огромна възможност“.
„Също така сме под натиск от време да преквалифицираме и преквалифицираме повече хора; не само работниците, но и техните деца“, каза той. Комисар Шмит спомена Фонда за социален климат, който трябва да бъде създаден до 2026 г., и подчерта „огромната нужда от инвестиции за смекчаване, ускоряване и координиране на новата икономика“.
Не можем да говорим за плавна трансформация без социални партньори, не само синдикати, но и работодатели и индустрия“, каза той.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.