Световната банка предоставя $30 милиарда срещу продоволствената криза
Русия блокира украинския износ на зърно, което заплашва с глад най-бедните и уязвими държави и региони

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Световната банка ще предостави 30 млрд. долара, за да помогне за предотвратяване на глобалната продоволствена криза, предизвикана от войната на Русия в Украйна. По-голямата част от доставките на зърно от двете държави са прекъснати, пише Reuters.
Общата сума ще включва 12 млрд.. долара в нови проекти и над 18 млрд. долара средства от съществуващи проекти, свързани с храни и хранене, които са одобрени, но все още не са изплатени.
Увеличаването на цените на храните има опустошително въздействие върху най-бедните и най-уязвимите“, каза в изявление президентът на Световната банка Дейвид Малпас.
„За информиране и стабилизиране на пазарите е изключително важно страните да направят ясни изявления сега за бъдещото увеличение на производството в отговор на инвазията на Русия в Украйна.“
Банката каза, че очаква новите проекти да подкрепят селското стопанство, социалната защита, за да смекчат ефекта от по-високите цени на храните върху бедните, както и проекти за вода и напояване. По-голямата част от ресурсите отиват в Африка, Близкия изток, Източна Европа и Централна и Южна Азия.
Тези райони са сред най-силно засегнатите от въздействието на войната в Украйна върху доставките на зърно. Държави като Египет са силно зависими от украинската и руската пшеница и се борят за доставки, тъй като Русия блокира селскостопанския износ на Украйна от черноморските пристанища и наложи ограничения за вътрешния износ.
Плановете на Световната банка бяха най-важният компонент в доклада на Министерството на финансите на САЩ, обобщаващ плановете за действие за продоволствената сигурност от международните финансови институции, пише Reuters.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) планира да предостави 500 млн. евро за продоволствена сигурност и търговско финансиране за селскостопански и хранителни продукти от общ пакет на стойност 2 млрд. евро за Украйна и съседните страни, засегнати от войната. Украйна ще получи 200 млн. евро, а съседните страни ще получат 300 млн. евро.
Международният валутен фонд (МВФ) ще предостави финансова подкрепа чрез нормалните си канали, които са ограничени от дяловите участия на държавите и дали дългът им се счита за устойчив.