WIN направи първото успешно IPO на BEAM за годината
Компанията набра максималните близо 6 млн. лв., а коефициентът на презаписване е над 2.4 пъти

Снимка: Eonomic.bg / Архив
Първичното публично предлагане на „Уебит Инвестмънт Нетуърк“ (Webit Investment Network – WIN) мина успешно. Компанията, свързана с технологичния форум Webit и основателя му Пламен Русев, набра максималните близо 6 млн. лв. от пазара за растеж BEAM на Българската фондова борса (БФБ).
От там съобщават, че всички предложени 5 588 000 броя акции са записани успешно, а коефициентът на презаписване е над 2.4 пъти.
Наблюдаваме вече 4-то IPO при което има пробив на максималния праг за набиране на капитал на пазар beam. Инвеститорският интерес еднозначно показва, че е необходимо увеличение на прага“, коментира доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ.
Очакванията са таванът за BEAM да се вдигне от 3 на 8 млн. евро.
IPO-то на WIN е първото на пазара BEAM за тази година. На пазара за растеж вече се търгуват седем компании. Сред тях сходни на нейната услуга имат две – „Ейч Ар Кепитъл“ и „ИмПулс I“.
WIN ще инвестира набраните пари от борсата в други фирми – в стартъпите финалисти в състезанието Founders Games, организирано ежегодно от Webit. По този начин ще им даде достъп до пазара за растеж.
Самата WIN е създадена през март тази година. Целта ѝ е да демократизира пазара и даде възможност на повече хора чрез участието си в нея индиректно да станат инвеститори в бързо растящи технологични и иновационни компании. Раждането на WIN идва на фона на смрачаващия се хоризонт пред инвеститорите. Освен че акциите на технологичните компании падат, рисковият капитал към стартиращите играчи (все още не стъпили на фондова борса) също с свива. Пламен Русев обаче определя това като добра възможност (б.р. – повече за замисъла на WIN може да прочетете в интервюто, което той даде за Economic.bg).