България 7-ма по медали

Страната ни се нарежда на челните места в класацията за брой медали към милион от населението

7590 ~ 2 мин. четене
Автор: Ивайло Даскалов

Олимпийските игри би трябвало да са състезания между най-добрите атлети. С течение на времето обаче те се  превърнаха в ожесточена битка между държавите. От 1896 година насам са раздадени общо 29 216 медала, като през първите две проведени Олимпиади първенците са отличавани със сребърни медали, а победителят - с венец от маслиново дърво.

През годините САЩ се утвърждават като страната, спечелила най-много медали - общият им брой е 2549, СССР и Германия заемат второто и третото място, съответно с 1204 и 718. България е 26-та с 218.

Наред с тази класация, съществува и друга, далеч по-интересна и вълнуваща за самите нас. Тя е на най-успешните страни, участници на Олимпиади, и се базира на общия брой спечелени медали спрямо населението. В нея, сравнявайки спечелените златни медали на един милион души, България заема 8-мата позиция, а в тази на общ брой се нареждаме 7-ми. С цели 101 спечелени златни медала и население от малко над 5 милиона души, Финландия е първа в класирането, а друг интересен представител от челната десятка са Бахамските острови с 4 златни медала, но при население, наброяващо едва 310 хиляди души.

Таблица 1: Базирана на спечелени златни медали на милион население.