Депутатите се съгласиха да променят мораториума върху цените
Замразяване на цените на тока, парното и водата ще има, но сроковете на действие ще са различни

© ECONOMIC.BG / БТА
Депутатите от повечето парламентарни групи, с изключение на ГЕРБ-СДС, се обединиха около мнението, че приетият по-рано днес мораториум върху цените на водата, парното и тока на регулирания пазар е грешка. Те обаче признаха тази грешка само в частта на сроковете, а не на самия мораториум.
Сутринта бе прието, че цените се замразяват на нивото от 1 януари 2021 г. и ще са така безсрочно. Сега, по време на първото заседание на анкетната комисия, която трябва да търси решения на енергийната криза, бе прието, че цените остават на нивото от 16 декември и ще са така до 31 март 2022 г. Предстои утре това да бъде превърнато в закон с гласуване в пленарна зала.
От „Български ВиК холдинг“ ЕАД, под чиято шапка са 23 общински и държавни дружества, коментираха пред Economic.bg, че все още не могат да изчислят негативния финансов ефект от мораториума. Те са в очакване на промените утре. От „Топлофикация София“, която щеше да получи около 30% увеличение на цената от 1 януари, отказаха да отговорят на запитването на Economic.bg.
Много експерти и икономисти обаче вече предупредиха, че замразяване на цените ще доведе до хаос във енергийния и водния сектор и ще удари тежко инвестиционните програми на комуналните дружества. Те и в момента са затънали в дългове, а някои работят на загуба заради високите цени на тока и природния газ. Нещата ще се влошат още, тъй като цените на енергийните борси продължават да растат, а новите бизнес планове няма да бъдат одобрени и ще се трупат още загуби.
От ДПС, които бяха единствените, противопоставили се на идеята за ценови мораториум, предложиха българските граждани да се подкрепят чрез данъчни отстъпки от цената на енергията – чрез намаляване на ДДС и акцизи.
От ГЕРБ-СДС общо взето не коментираха казуса по същество, като основно имаха критики към начина, по който е свикано първото заседание на анкетната комисия.
Владислав Панев от „Демократична България“ напомни, че мораториумът ще навреди на инвестиционния климат в страната, но все пак го подкрепи. Той обаче изрази надежда, че нужните промени в законите, с които да се смекчи енергийната криза и да не се товарят битовите потребители, ще бъдат приети по-бързо и мораториумът ще отпадне.
Днес най-важното е да предложим редакция на решението в пленарна зала, което взехме по отношение на сроковете. 1 януари 2021 г. е меко казано спорно решение. Колкото повече трае мораториумът, толко повече вреди на инвестиционния климат в България. Положението в сектора няма да е розово през следващите месеци заради нашите действия днес“, каза Панев.
БСП също подкрепят мораториума, като и те определиха приетия тази сутрин срок на действие като грешка.
„Днес гласувахме едно решение, за което се оказа, че периодът на действие е от 1 януари 2021 г. Което създава още по-голям проблем. Ние трябва веднага да реагираме и затова свикахме тази комисия, за да решим този проблем и да си дадем 2-3 месеца, за да изготвим нужното законодателство, да не е на парче и да се опитаме да решим най-важните проблеми“, коментира Драгомир Стойнев.
Колегата му социалист Румен Гечев не вижда проблем с мораториума, защото посред него реално производството на ток не поскъпва. Поскъпването е на пазарите. Според него срокът на действие е проблемът.