Microsoft е дискриминирала имигранти и ще си плати за това
Технологичните гиганти разчитат на чужденци, за да задоволят на нуждите си от кадри

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Американската компания Microsoft ще актуализира практиките си за наемане на служители, след като Министерството на правосъдието на САЩ установи, че производителят на софтуер е поискал повече информация от необходимото за гражданския статус на някои кандидати за работа, предава CNBC. Ведомството и компанията са сключили споразумение по случая, в рамките на което гигантът е поел ангажимент да се поправи, както и да заплати глоба.
При обявяването му министерството даде и повече подробности. От информацията става ясно, че между февруари 2018 г. и януари 2020 г. компанията е нарушила федералния закон, като е изискала от шестима или повече законни постоянни жители на САЩ да „препотвърдят продължаващото си разрешение за работа в страната“.
„Microsoft регулярно изпраща имейли, за да потвърди разрешението за работа на хора, които са показали карти за постоянно пребиваване. Тя е поискала от трима служители, които са станали законно пребиваващи в САЩ след присъединяването си към Microsoft, да покажат своите идентификационни карти“, се казва в споразумението.
Компанията ще плати малка глоба на Министерството на финансите на САЩ. Също така се е съгласила да преустанови определени практики, като например да казва на служителите със статут на постоянно пребиваващи да качат копия на зелените си карти. Освен това Microsoft трябва да накара служителите на имиграционните служби на САЩ да преминат през обучителни презентации от Министерството на правосъдието.
Microsoft и други компании като Apple, Facebook и Google редовно разчитат на имигрантите, за да разширят работната си сила в САЩ и са вложили много финансови средства, за да улеснят наемането на таланти от чужбина.
Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела, който се отказа от зелената си карта, за да си осигури виза H-1B, след като се премести в САЩ от Индия, настоя за реформа в наемането служители от други държави.
„Ние наемаме десетки хиляди хора от цял свят и трябва да потвърдим, че те отговарят на условията за работа. Ще поработим върху подобряването на процесите по подбор на персонал“, се казва в съобщение на компанията.