Пазарът на петрол е заплашен от израелски удари срещу Иран
Анализатори очакват цената на нефта да скочи до 200 долара за барел при атака срещу иранската енергийна инфраструктура
Петролните пазари са твърде самоуверени предвид риска от големи прекъсвания на доставките в Близкия изток. Това казаха анализатори пред CNBC в четвъртък, като един от тях предупреди, че фючърсите на суровия петрол може да скочат до над 200 долара за барел.
Това идва на фона на спекулации, че Израел може да предприеме ответна атака срещу Иран, насочена към петролната му инфраструктура – перспектива, която вероятно ще доведе до грубо събуждане на мечите участници на енергийния пазар.
Иран, който е член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), е основен играч на световния нефтен пазар. Изчисленията показват, че до 4% от световното предлагане може да бъде изложено на риск, ако петролната инфраструктура на Иран стане мишена за Израел.
Бярне Шийлдроп, главен стоков анализатор в шведската банка SEB, каза, че ескалиращото напрежение в Близкия изток може да има драматични последици за пазара.
Ако наистина бъдат премахнати петролните инсталации в Иран и износът бъде намален с 2 милиона барела, тогава следващият въпрос на пазара ще бъде: Какво ще се случи сега в Ормузкия пролив? Това, разбира се, би добавило значителна рискова премия към петрола“, каза Шийлдроп.
Запитан до каква степен цените на петрола могат да се повишат при такъв сценарий, той отговори: „Ако извадите инсталациите на Иран, лесно ще стигнете до над 200 долара за барел“.
Разположен между Иран и Оман, Ормузкият пролив е тесен, но стратегически важен воден път, който свързва производителите на суров петрол в Близкия изток с ключови пазари по света.
Цените на петрола се повишиха с повече от 4% от началото на седмицата, тъй като търговците следят отблизо повишените геополитически рискове в Близкия изток.
Фючърсите на сорт Брент за декември се търгуват почти 2% по-високо при 75.32 долара за барел, докато западнотексаският суров петрол в САЩ се търгуват за 71.60 долара за барел, над 2.1% по-високо за сесията.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху във вторник обеща да отговори със сила на атаката с балистични ракети на Иран, настоявайки, че Техеран ще „плати“ за това, което той определи като „голяма грешка“. Коментарът му дойде малко след като Иран изстреля повече от 180 балистични ракети срещу Израел.
Говорейки по време на посещение в Катар в четвъртък, иранският президент Масуд Пезешкиан каза, че страната му „не търси война с Израел“. Той обаче предупреди за силен отговор от Техеран на всякакви по-нататъшни израелски действия.
Всичко зависи от това как конфликтът ескалира допълнително и мисля, че се разбира, че Израел ще отвърне на удара след последната иранска атака – и това ще се случи в рамките на около пет дни вероятно преди първата годишнина на 7 октомври”, каза Бярне Шийлдроп.
„Ще бъде ли слаба атака, както видяхме през април и след това всичко утихна? Или това ще бъде по-сериозна атака срещу военни инсталации, потенциално ядрени инсталации и петролни инсталации – това също е на масата. Това е, което тормози пазара в момента“, добави той.
Самодоволство на енергийния пазар?
Енергийните анализатори предупредиха за преобладаващо усещане за мечи настроения на пазара, въпреки че пламналото напрежение в Близкия изток заплашва да достигне нова точка на кипене.
„Наистина мисля, че от гледна точка на петролния пазар, той е много спокоен в момента“, каза Амрита Сен, основател и директор на изследванията в Energy Aspects, пред CNBC.
Тя каза, че от 2019 г. – когато Саудитска Арабия трябваше да спре половината от производството си на петрол след атака с дрон срещу нейното съоръжение за преработка на петрол в Абкайк – геополитическите рискове всъщност не са довели до загуби на доставки.
Ето защо пазарът е изморен“, продължи тя. „Беше Абкайк, беше Русия-Украйна, но наистина мисля, че това е малко по-различно.“
Атаката през 2019 г. от йеменските бунтовници хути срещу съоръженията на Saudi Aramco предизвика рязко покачване на цените на петрола по това време.
Запитан за перспективата Израел да нанесе ответни удари по енергийната инфраструктура на Иран, Сен каза, че САЩ вероятно ще бъдат недвусмислени в своите дипломатически послания към еврейската държава.
Това определено е нещо, за което всяка страна говори, нали? САЩ са замесени в това. Не мисля, че можем да забравим факта, че предстоят избори в САЩ след дни, така че мисля, че посланието от тях много ясно е да не удряме енергийната инфраструктура. Също така не удряйте ядрените съоръжения“, каза Сен.
Междувременно Джон Еванс, анализатор в петролния брокер PVM, каза, че исторически цените на петрола биха показали „много различна и бурна реакция“ на ракетни удари и бомбардировки в множество страни в Близкия изток.
Излишно е да казвам, че всичко около Израел се основава на исторически нагласи, но по отношение на петрола участието на по-влиятелния Иран трябва да донесе благосклонност на биковете“, каза Еванс.
„Разширяването на войната и щетите от нея ще трябва да бъдат доказани, преди участниците на петролния пазар да се отърсят от преобладаващото присъствие на скептицизъм“, добави той.